Kiedy następuje ograniczenie praw do nieruchomości?

Kwestia własności jest szeroko regulowana w wielu przepisach prawnych. Najprościej można powiedzieć, że właściciel z należącymi do niego przedmiotami czy gruntami może zrobić praktycznie wszystko.

zdjęcie - (the_title())


Kiedy następuje ograniczenie praw do nieruchomości?

Kwestia własności jest szeroko regulowana w wielu przepisach prawnych. Najprościej można powiedzieć, że właściciel z należącymi do niego przedmiotami czy gruntami może zrobić praktycznie wszystko. Jednakże istnieją sytuacje, w których to prawo może zostać ograniczone, nawet wbrew woli właściciela.

Takie sytuacje mogą mieć miejsce na przykład w czasie realizowania inwestycji związanych z energetyką. Inwestycje liniowe ze względu na ich wielkość muszą często przebiegać przez grunty należące do państwa czy też właścicieli prywatnych. To zaś rodzi konieczność poczynienia odpowiednich ustaleń prawnych, które zezwalają nie tylko na samą realizację przewidzianej inwestycji, ale również na późniejsze serwisowanie linii.

Najczęściej w stosunku do gruntów ustalana jest służebność na rzecz firmy która zamierza postawić taką instalację. Dlatego też w firmach związanych z energetyką osoby na stanowiskach związanych z tym tematem powinny posiadać odpowiednią i przede wszystkim zawsze aktualną wiedzę z tego zakresu. Pozwala to uniknąć sytuacji, w których przez nieznajomość przepisów prawa dochodzi do zatrzymania prac związanych z daną inwestycją lub następuje jej znaczne opóźnienie.

Dobrym sposobem na nabyci odpowiedniej wiedzy są właściwie wybrane kursy, szczególnie w momencie, gdy planowane są zmiany w prawie. Jeżeli tematyką kursu jest prawo energetyczne szkolenie zazwyczaj skupia się na przedstawieniu uczestniczącym w nim osobom ustaw i rozporządzeń, które regulują te kwestie jak również ich dokładnego omówienia.

Można także znaleźć szkolenia, na których omawiane są jedynie planowane zmiany w przepisach, przeznaczone są one dla tych osób, które posiadają podstawową wiedzę z zakresu prawa energetycznego. Nieco odrębnym tematem, i zazwyczaj omawianym szczegółowo na oddzielnych szkoleniach jest służebność i warunki jej ustalania. Służebność publiczna bowiem, czyli taka która realizowana jest na gruntach należących do państwa może być ustalana w nieco inny sposób niż służebność ustalana na gruntach należących do osób prywatnych.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Jak zapewne każdy doskonale się orientuje, w tym roku pojawiła się w ustawodawstwie bardzo ważna nowelizacja ustawy o odpadach. Co dokładniej się z nią wiąże? Jakie obowiązki spadną teraz na przedsiębiorców i na firmy? O tym wszystkim powiemy pokrótce poniżej…
Ochrona środowiska to rzecz zdecydowanie bardzo istotna dla każdej firmy i to naprawdę z wielu powodów. Jak dokładniej wyglądają takie powody? Jak firmy mogą chronić środowisko?
Ustawa o odpadach jest dość istotną ustawą dla każdej firmy. Kiedy dokładnie nowe przepisy wejdą w życie? Od kiedy ich przestrzeganie będzie już normalnie egzekwowane? Z czym trzeba się tutaj na pewno liczyć?
Ustawa o ochronie środowiska obowiązuje każdego z nas – bez wyjątku. Warto podkreślić, że określona jest w niej także dokładnie kwestia wycinki drzew. Czy taka wycinka drzew musi być gdziekolwiek zgłaszana? Jak to w zasadzie dokładniej wygląda? Czy z prywatnej posesji można wyciąć cokolwiek?
Prawo wodne to dość skomplikowane prawo w ustawodawstwie polskim. Na czym dokładniej ono polega? Kogo w zasadzie obowiązuje? Jak wygląda egzekwowanie prawa wodnego? Na te pytania odpowiemy pokrótce poniżej.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Telefon
Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

Miejsce

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Mapa
Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza
kontakt

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

firma szkoleniowa

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.