O czym postuluje kodeks pracy art 152?

Urlop wypoczynkowy jest jednym z podstawowych praw pracownika. Zapewniają go przepisy artykułu 66 ustawy zasadniczej, czyli Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej a także normy zawarte w artykule 152 kodeksu pracy.

zdjęcie - (the_title())


O czym postuluje kodeks pracy art 152?

Urlop wypoczynkowy jest jednym z podstawowych praw pracownika. Zapewniają go przepisy artykułu 66 ustawy zasadniczej, czyli Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej a także normy zawarte w artykule 152 kodeksu pracy.

Zgodnie z art. 152 kodeksu pracy pracownikowi przysługuje prawo do corocznego, nieprzerwanego, płatnego urlopu wypoczynkowego. Ten przywilej urlopowy jest uprawnieniem osobistym i pracownik nie może się go zrzec ani przenieść tego prawa na inny podmiot.

Zagadnienie urlopu wypoczynkowego prezentuje szkolenie prawo pracy 2020, kodeks pracy szkolenia, oraz wynagrodzenie pracowników szkolenie. Prowadzący zajęcia omawiając art. 152 kodeksu pracy wskazał, że ten coroczny płatny urlop zasadniczo powinien być nieprzerwany.

Pracownik może cały urlop wypoczynkowy wykorzystać jednorazowo lub na swoją prośbę podzielić go na części. Wówczas jedna z części musi mieć co najmniej 14 dni kalendarzowych. Do dni tych zalicza się również niedziele, święta oraz dni wolne.

Zasadniczo w celu zapewnienia normalnego toku pracy w zakładzie urlopy są planowane. Plany urlopów ustala pracodawca biorąc pod uwagę wnioski pracowników. Nie obejmuje on urlopów na żądanie. Warto wspomnieć, że pomimo ustalonego planu pracownik powinien uzyskać zgodę pracodawcy na jego rozpoczęcie.

Plany urlopowe nie są ustalane, wtedy gdy zakładowa organizacja związkowa wyraziła na to zgodę lub organizacja nie istnieje. Wtedy terminy urlopów ustala się w porozumieniu z pracownikami.

Kolejnymi zagadnieniami do omówienia na szkolenie prawo pracy 2020 są zasad wykorzystania zaległego urlopu wypoczynkowego i ekwiwalentu za niewykorzystany urlop wypoczynkowy.

Urlop niewykorzystany w ustalonym terminie pracodawca jest zobowiązany udzielić pracownikowi najpóźniej do dnia 30 września następnego roku. W sytuacji niewykorzystania urlopu z powodu rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy pracownikowi przysługuje ekwiwalent pieniężny.

Na zakończenie warto wspomnieć, że przedawnienie prawa do urlopu następuje po upływie trzech lat, licząc od końca roku kalendarzowego, za który urlop ten stał się wymagalny. Mając na uwadze ilość zagadnień powiązanych z urlopem wypoczynkowym świetnym rozwiązaniem dla służb personalnych jest cykliczny udział w kodeks pracy szkolenia

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Jak zapewne każdy doskonale się orientuje, w tym roku pojawiła się w ustawodawstwie bardzo ważna nowelizacja ustawy o odpadach. Co dokładniej się z nią wiąże? Jakie obowiązki spadną teraz na przedsiębiorców i na firmy? O tym wszystkim powiemy pokrótce poniżej…
Ochrona środowiska to rzecz zdecydowanie bardzo istotna dla każdej firmy i to naprawdę z wielu powodów. Jak dokładniej wyglądają takie powody? Jak firmy mogą chronić środowisko?
Ustawa o odpadach jest dość istotną ustawą dla każdej firmy. Kiedy dokładnie nowe przepisy wejdą w życie? Od kiedy ich przestrzeganie będzie już normalnie egzekwowane? Z czym trzeba się tutaj na pewno liczyć?
Ustawa o ochronie środowiska obowiązuje każdego z nas – bez wyjątku. Warto podkreślić, że określona jest w niej także dokładnie kwestia wycinki drzew. Czy taka wycinka drzew musi być gdziekolwiek zgłaszana? Jak to w zasadzie dokładniej wygląda? Czy z prywatnej posesji można wyciąć cokolwiek?
Prawo wodne to dość skomplikowane prawo w ustawodawstwie polskim. Na czym dokładniej ono polega? Kogo w zasadzie obowiązuje? Jak wygląda egzekwowanie prawa wodnego? Na te pytania odpowiemy pokrótce poniżej.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Telefon
Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

Miejsce

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Mapa
Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza
kontakt

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

firma szkoleniowa

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.