Umowa ADR – co warto wiedzieć?

Wszyscy jesteśmy zobligowani do przestrzegania prawa. Dotyczy nas to również w środowisku pracy. Nieprzestrzeganie prawa, nawet nieświadome, może skutkować nałożeniem na firmę bądź pracownika dużej kary pieniężnej. Niestety, nieprzestrzeganie prawa niesie za sobą również poważniejsze skutki niż kara pieniężna. Nieprzestrzeganie prawa może bowiem spowodować zagrożenia dla zdrowia i życia pracowników, a także osób trzecich. Szczególnie niebezpieczne może być łamanie prawa w przypadkach, w których powinniśmy zachować szczególną ostrożność.

Gamma - Umowa ADR - co warto wiedzieć?

 
Umowa ADR - co warto wiedzieć?

Wszyscy jesteśmy zobligowani do przestrzegania prawa. Dotyczy nas to również w środowisku pracy. Nieprzestrzeganie prawa, nawet nieświadome, może skutkować nałożeniem na firmę bądź pracownika dużej kary pieniężnej. Niestety, nieprzestrzeganie prawa niesie za sobą również poważniejsze skutki niż kara pieniężna. Nieprzestrzeganie prawa może bowiem spowodować zagrożenia dla zdrowia i życia pracowników, a także osób trzecich. Szczególnie niebezpieczne może być łamanie prawa w przypadkach, w których powinniśmy zachować szczególną ostrożność.

Jednym z takich przypadków jest przewóz niebezpiecznych materiałów. Firmy transportowe powinny szkolić swoich pracowników z zakresu znajomości podstawowych przepisów regulujących kwestie związane chociażby z przewożeniem materiałów niebezpiecznych. Kwestie związane z przewożeniem materiałów niebezpiecznych reguluje tak zwana Umowa ADR, która została podpisana 30 września 1957 roku w Genewie. Polska ratyfikowała wspomnianą umowę w 1975 roku.

Dzięki przestrzeganiu takiej umowy, ryzyko związane z tym, że dojdzie do wypadku podczas przewozu materiałów niebezpiecznych, znacząco maleje. Szkolenie adr powinno być przeprowadzone w każdej firmie transportowej. Nie da się bowiem ukryć, że za właściwy przewóz materiałów niebezpiecznych w znacznym stopniu odpowiada kierowca. Aby mógł on przewieźć materiały w sposób bezpieczny i nie niosący za sobą ryzyka, musi znać zasady właściwego przewozu takich materiałów. W tym miejscu warto przytoczyć definicję materiałów niebezpiecznych.

Otóż, pod pojęciem materiałów niebezpiecznych kryją się materiały, których przewóz co do zasady jest zabroniony lub został dopuszczony jedynie na podstawie odpowiednich przepisów. Warto zaznaczyć, że kursy adr są zazwyczaj wieloetapowe. Każdy kierowca musi mieć bowiem świadomość jak odpowiedzialna jest jego praca. Niezastosowanie się do środków ostrożności, może doprowadzić do poważnych szkód, za które może zostać ukarany pracownik lub firma. Należy mieć na uwadze również potencjalne skażenie środowiska, w przypadku wycieku niebezpiecznych materiałów czy substancji.

ADR szkolenie prowadzone jest wielu miastach, ale największy wybór ciekawych firm szkoleniowych będziemy mieli oczywiście w dużych miastach. W dużych miastach konkurencja jest zazwyczaj większa niż w małych miasteczkach. Z tego też powodu, jeśli dobrze poszukamy, z całą pewnością uda nam się odszukać kompetentną firmę, która przeprowadzi rzetelne szkolenie w atrakcyjnej cenie. Warto również zainteresować się kursami i szkoleniami dofinansowanymi ze środków unijnych. Wiele z nich organizowanych jest w dużych miastach, a czasami udział w nich jest całkowicie darmowy.

Przewóz materiałów niebezpiecznych adr to temat szkolenia, który zazwyczaj przyciąga uwagę pracowników. Ukończenie szkolenia kończy się uzyskaniem certyfikatu, bez którego praca na stanowisku kierowcy przewożącego materiały niebezpieczne byłaby niemożliwa. Podsumowując wyżej zebrane rozważania, z łatwością można wskazać, że organizacja szkoleń z zakresu przewozu materiałów niebezpiecznych jest niezbędna we wszystkich firmach transportowych, które zajmują się przewozem materiałów niebezpiecznych.

Materiały niebezpieczne mogą bowiem powodować potencjalne zagrożenie dla środowiska naturalnego oraz dla bezpieczeństwa ludności. Szkolenie składa się zazwyczaj z kilku etapów i najlepiej, jeżeli przeprowadzi je doświadczona i wykwalifikowana firma szkoleniowa. Najlepiej wybrać taką, która cieszy się pozytywnymi opiniami wielu klientów. Oczywiście największy wybór tego rodzaju firm szkoleniowych będziemy mieli w dużych miastach, gdzie ceny za szkolenia są również bardziej korzystne. Poszukiwania właściwej firmy szkoleniowej warto rozpocząć od przejrzenia stron internetowych poszczególnych firm. Warto zaznaczyć, że żaden kierowca nie będzie mógł zajmować się rozwożeniem materiałów niebezpiecznych bez odpowiednich uprawnień. Dopiero ukończenie odpowiedniego kursu kończy się uzyskaniem uprawnień do przewozu materiałów niebezpiecznych.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Jak zapewne każdy doskonale się orientuje, w tym roku pojawiła się w ustawodawstwie bardzo ważna nowelizacja ustawy o odpadach. Co dokładniej się z nią wiąże? Jakie obowiązki spadną teraz na przedsiębiorców i na firmy? O tym wszystkim powiemy pokrótce poniżej…
Ochrona środowiska to rzecz zdecydowanie bardzo istotna dla każdej firmy i to naprawdę z wielu powodów. Jak dokładniej wyglądają takie powody? Jak firmy mogą chronić środowisko?
Ustawa o odpadach jest dość istotną ustawą dla każdej firmy. Kiedy dokładnie nowe przepisy wejdą w życie? Od kiedy ich przestrzeganie będzie już normalnie egzekwowane? Z czym trzeba się tutaj na pewno liczyć?
Ustawa o ochronie środowiska obowiązuje każdego z nas – bez wyjątku. Warto podkreślić, że określona jest w niej także dokładnie kwestia wycinki drzew. Czy taka wycinka drzew musi być gdziekolwiek zgłaszana? Jak to w zasadzie dokładniej wygląda? Czy z prywatnej posesji można wyciąć cokolwiek?
Prawo wodne to dość skomplikowane prawo w ustawodawstwie polskim. Na czym dokładniej ono polega? Kogo w zasadzie obowiązuje? Jak wygląda egzekwowanie prawa wodnego? Na te pytania odpowiemy pokrótce poniżej.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Telefon
Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

Miejsce

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Mapa
Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza
kontakt

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

firma szkoleniowa

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.