Użytkowanie wieczyste a własność mieszkania – co warto wiedzieć?

Użytkowanie wieczyste to konstrukcja na gruncie prawa cywilnego, dzięki której można korzystać z gruntów należących prawnie do Skarbu Państwa czy do jednostki samorządu terytorialnego.

zdjęcie - (the_title())


Użytkowanie wieczyste a własność mieszkania - co warto wiedzieć?

Użytkowanie wieczyste to konstrukcja na gruncie prawa cywilnego, dzięki której można korzystać z gruntów należących prawnie do Skarbu Państwa czy do jednostki samorządu terytorialnego. Warto jednak wiedzieć, że ostatnio zmianie uległy bardzo istotne przepisy regulujące dotychczas kwestie związane z użytkowaniem wieczystym.

W myśl tych przepisów użytkowanie wszystkich gruntów pod mieszkaniami czy domami uległo przekształceniu właśnie we własność. Aktem prawnym, który wprowadził wyżej wspomniane zmiany jest

Ustawa z dnia 20 lipca 2018 roku o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów zbudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności tych gruntów. Należy jednak pamiętać o tym, że nie oznacza to likwidacji opłat.

Teraz opłaty roczne będą płacone z tytułu przekształcenia. Co ważne, wysokość wyżej wspomnianych opłat będzie jednak stała. Z tego też względu nie musimy martwić o to, że samorząd będzie podnosił opłatę. Do tej pory samorządy miały bowiem taką możliwość zagwarantowaną przez przepisy prawne.

Teraz uległo to zmianom. Wszystkim osobom, które są zainteresowane zawodowo czy prywatnie kwestiami związanymi z użytkowaniem wieczystym poleca się szkolenie użytkowanie wieczyste.

Szkolenia dla deweloperów również powinny poruszać kwestie prawne związane z użytkowaniem wieczystym. Najważniejsze jest to, aby szkolenie było poprowadzone przez osobę, która posiada dużą wiedzę zarówno teoretyczną jak i praktyczną.

Warto odwiedzać strony internetowe poszczególnych firm szkoleniowych, bo dzięki temu dowiemy się w jaki sposób dana firma prowadzi szkolenia. Poznamy również referencje firm i dowiemy się jaką cieszą się one opinią.

Opinii klientów o poszczególnych firmach warto przede wszystkim poszukiwać za pośrednictwem internetu. Zwracajmy również uwagę na internetową bazę szkoleń otwartych.

Udział w szkoleniach otwartych ma to do siebie, że możemy dzięki nim poznać interesujące nas osoby. To z kolei może przełożyć się na współpracę na gruncie zawodowym. Zwracajmy także uwagę na to czy szkolenie jest certyfikowane.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Jak zapewne każdy doskonale się orientuje, w tym roku pojawiła się w ustawodawstwie bardzo ważna nowelizacja ustawy o odpadach. Co dokładniej się z nią wiąże? Jakie obowiązki spadną teraz na przedsiębiorców i na firmy? O tym wszystkim powiemy pokrótce poniżej…
Ochrona środowiska to rzecz zdecydowanie bardzo istotna dla każdej firmy i to naprawdę z wielu powodów. Jak dokładniej wyglądają takie powody? Jak firmy mogą chronić środowisko?
Ustawa o odpadach jest dość istotną ustawą dla każdej firmy. Kiedy dokładnie nowe przepisy wejdą w życie? Od kiedy ich przestrzeganie będzie już normalnie egzekwowane? Z czym trzeba się tutaj na pewno liczyć?
Ustawa o ochronie środowiska obowiązuje każdego z nas – bez wyjątku. Warto podkreślić, że określona jest w niej także dokładnie kwestia wycinki drzew. Czy taka wycinka drzew musi być gdziekolwiek zgłaszana? Jak to w zasadzie dokładniej wygląda? Czy z prywatnej posesji można wyciąć cokolwiek?
Prawo wodne to dość skomplikowane prawo w ustawodawstwie polskim. Na czym dokładniej ono polega? Kogo w zasadzie obowiązuje? Jak wygląda egzekwowanie prawa wodnego? Na te pytania odpowiemy pokrótce poniżej.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Telefon
Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

Miejsce

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Mapa
Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza
kontakt

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

firma szkoleniowa

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.