Wymiar czasu pracy w 2017 roku

Należy pamiętać, że odpowiedni wymiar czasu pracy obowiązuje pracownika w danym okresie rozliczeniowym, którego czas trwania szczegółowo dla poszczególnych przypadków regulowany jest przez Kodeks Pracy.

zdjęcie - (the_title())

Jednak okres rozliczeniowy nie może trwać więcej niż 12 miesięcy. Po upływie okresu rozliczeniowego ustalonego dla danej firmy odpowiednio przeznaczona do tego osoba rozlicza czas pracy każdego z pracowników sprawdzając, czy w dany momencie nie przepracował on jakiś nadliczbowych godzin. Metoda obliczana wymiaru czasu pracy szczegółowo opisana została w Kodeksie Pracy obowiązującym w roku 2017.

Wygląda to następująco: wymiar czasu pracy otrzymuje się poprzez pomnożenie liczby 40 godzin przez liczbę pełnych tygodni jakie przypadają na jeden pełen okres rozliczeniowy. Następnie do otrzymanej liczby należy dodać należy iloczyn 8 godzin i pozostałych dni jakie wchodzą w okres rozliczeniowy, a do tego wyniku należy odjąć 8 godzin przypadających na każde święto stanowiące dzień wolny od pracy ( nie zaliczana do tego rachunku jest niedziela). Niezmienne świętami obniżającymi wymiar pracy pozostają: Nowy Rok, Święto Trzech Króli, pierwszy dzień Wielkanocy, 1 maja, 3 maja, Zielone Świątki, Boże Ciało, Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny, Wszystkich Świętych, Święto Niepodległości oraz pierwszy i drugi dzień świąt Bożego Narodzenia.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

W trakcie szkolenia czy spotkania online wykorzystywane są przez nas narzędzia dzięki, które sprawiają że spotkanie staje się naprawdę interaktywne.Zobacz co oferujemy: Zapoznaj się z listą szkolenia sprzedażowe

Każde z tych świat obniża czas pracy o ile nie przypada w niedzielę. W 2017 roku będą trzy święta przypadające w ten właśnie dzień. Natomiast Narodowe Święto Niepodległości w tym roku przypada na sobotę, zatem pracodawca zobowiązany zostanie udzielenia każdemu pracownikowi jaki zatrudniony jest w podstawowej organizacji czasu dnia wolnego od pracy w tym samym okresie rozliczeniowym, na który wypada dzień tego właśnie święta.

W razie jakichkolwiek wątpliwości dotyczących nie tylko obliczania odpowiedniego czasu pracy, warto sięgnąć do zaktualizowanego Kodeksu Pracy zawierającego znowelizowane przepisy. Warto je znać na bieżąco by kontrolować przestrzeganie praw pracowniczych w codziennej pracy.

Szkolenia Eksperckie. Nasi trenerzy to czołowi eksperci w swoich dziedzinach. Z zakresu szkoleń prawnych proponujemy m.in. Oferujemy również szkolenia eksperckie z zakresu: energetyka, IT, hr, kadry, płace i inne.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Jak zapewne każdy doskonale się orientuje, w tym roku pojawiła się w ustawodawstwie bardzo ważna nowelizacja ustawy o odpadach. Co dokładniej się z nią wiąże? Jakie obowiązki spadną teraz na przedsiębiorców i na firmy? O tym wszystkim powiemy pokrótce poniżej…
Ochrona środowiska to rzecz zdecydowanie bardzo istotna dla każdej firmy i to naprawdę z wielu powodów. Jak dokładniej wyglądają takie powody? Jak firmy mogą chronić środowisko?
Ustawa o odpadach jest dość istotną ustawą dla każdej firmy. Kiedy dokładnie nowe przepisy wejdą w życie? Od kiedy ich przestrzeganie będzie już normalnie egzekwowane? Z czym trzeba się tutaj na pewno liczyć?
Ustawa o ochronie środowiska obowiązuje każdego z nas – bez wyjątku. Warto podkreślić, że określona jest w niej także dokładnie kwestia wycinki drzew. Czy taka wycinka drzew musi być gdziekolwiek zgłaszana? Jak to w zasadzie dokładniej wygląda? Czy z prywatnej posesji można wyciąć cokolwiek?
Prawo wodne to dość skomplikowane prawo w ustawodawstwie polskim. Na czym dokładniej ono polega? Kogo w zasadzie obowiązuje? Jak wygląda egzekwowanie prawa wodnego? Na te pytania odpowiemy pokrótce poniżej.

Zapraszamy do naszej

gamma Wiki +

Znajdziesz tam:
  • 800 pigułek wiedzy
  • 40 filmów edukacyjnych
  • ~14h nagrań raportów w wersji audiobook i wiele więcej.
Raporty HR
Raporty HR

Okręty flagowe naszej strefy wiedzy w wersji audio.

Video
Video

Szereg koncepcji, narzędzi i idei w wersji video.

Audio
Audio

Audiopigułki wiedzy w drodze do pracy czy w – trakcie spaceru.

Artykuły
Artykuły

Do przeczytania w lub do pobrania w formacie pdf.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108


Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.