Wynagrodzenie za służebność przesyłu

Służebność przesyłu to skomplikowane zagadnienie i wielu właścicieli nieruchomości nie orientuje się dokładnie jakie prawa przysługują im w przypadku zawierania tego typu umowy z przedsiębiorstwem przesyłowym.

Gamma - Wynagrodzenie za służebność przesyłu

Wynagrodzenie za służebność przesyłu

Istotną kwestią jest wynagrodzenie, które przysługuje właścicielowi lub użytkownikowi wieczystemu nieruchomości, niezależnie od tego czy służebność została ustanowiona na zasadzie umowy, czy też na drodze sądowej lub przez decyzję administracyjną.

Co do zasady ustanowienie służebności przesyłu jest odpłatne, jednak za zgodą obu stron umowa może zawierać inne postanowienia, właściciel może również zrzec się wynagrodzenia w trybie sądowym.

Z zasady tego typu wynagrodzenie jest jednorazowe. W wyjątkowych przypadkach dopuszcza się wypłacanie go jako świadczenia okresowego. Wynagrodzenie ustanawianie jest w oparciu o ceny rynkowe nieruchomości.

Przy ustalaniu jego wysokości bierze się pod uwagę straty właściciela z tytułu uszczuplenia jego praw, stopień ingerencji w prawo własności, możliwości rozwoju gospodarczego sąsiednich terenów, sposoby wykorzystania pozostałej części nieruchomości oraz ograniczenie ewentualnych planów inwestycyjnych właściciela.

Zajrzyj do naszej strefy wiedzy po więcej artykułów z tematu:

Szczegółowych informacji dotyczących tego typu wynagrodzenia dostarczają szkolenia służebność przesyłu. W trakcie takich szkoleń można się między innymi dowiedzieć w jakich sytuacjach właściciel nieruchomości ma prawo do zażądania odszkodowania od przedsiębiorstwa przesyłowego z tytułu bezumownego korzystania z nieruchomości.

Prawo budowlane obejmuje wiele szczegółowych zagadnień, niestety pojawia się w nim również wiele niejasności i nieścisłości. Dobre szkolenie prawo budowlane pozwala na znacznie lepsze zrozumienie tego typu kwestii.

Często wymaga jest bardzo dokładna wiedza, żeby rozpatrzyć konkretne przypadki. Służebność przesyłu często budzi wiele kontrowersji, ponieważ w przypadku takich sytuacji interesy dużych przedsiębiorstw przemysłowych ścierają się z prawami prywatnych właścicieli lub użytkowników nieruchomości.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Jak zapewne każdy doskonale się orientuje, w tym roku pojawiła się w ustawodawstwie bardzo ważna nowelizacja ustawy o odpadach. Co dokładniej się z nią wiąże? Jakie obowiązki spadną teraz na przedsiębiorców i na firmy? O tym wszystkim powiemy pokrótce poniżej…
Ochrona środowiska to rzecz zdecydowanie bardzo istotna dla każdej firmy i to naprawdę z wielu powodów. Jak dokładniej wyglądają takie powody? Jak firmy mogą chronić środowisko?
Ustawa o odpadach jest dość istotną ustawą dla każdej firmy. Kiedy dokładnie nowe przepisy wejdą w życie? Od kiedy ich przestrzeganie będzie już normalnie egzekwowane? Z czym trzeba się tutaj na pewno liczyć?
Ustawa o ochronie środowiska obowiązuje każdego z nas – bez wyjątku. Warto podkreślić, że określona jest w niej także dokładnie kwestia wycinki drzew. Czy taka wycinka drzew musi być gdziekolwiek zgłaszana? Jak to w zasadzie dokładniej wygląda? Czy z prywatnej posesji można wyciąć cokolwiek?
Prawo wodne to dość skomplikowane prawo w ustawodawstwie polskim. Na czym dokładniej ono polega? Kogo w zasadzie obowiązuje? Jak wygląda egzekwowanie prawa wodnego? Na te pytania odpowiemy pokrótce poniżej.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Telefon
Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

Miejsce

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Mapa
Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza
kontakt

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

firma szkoleniowa

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.