Zasady współpracy pracodawcy i zawodowych związków

Bardzo dużo możemy w ostatnim czasie usłyszeć o zawieraniu porozumień pomiędzy związkami zawodowymi a pracodawcami. Wszystko dzięki odpowiednim regulacjom jakie zawierają się w ustawie o związkach zawodowych, Czasem jednak sformułowania tam zawarte są zbyt ogólne lub nie do końca tak precyzyjne, jakby mogli sobie tego życzyć. Dlatego bardzo ważne jest odpowiednie porozumie pomiędzy pracodawcą, a przedstawicielami związków zawodowych. 

zdjęcie - Zasady współpracy pracodawcy i zawodowych związków
 
Bardzo dużo możemy w ostatnim czasie usłyszeć o zawieraniu porozumień pomiędzy związkami zawodowymi a pracodawcami. Wszystko dzięki odpowiednim regulacjom jakie zawierają się w ustawie o związkach zawodowych, Czasem jednak sformułowania tam zawarte są zbyt ogólne lub nie do końca tak precyzyjne, jakby mogli sobie tego życzyć.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Praktyczne przedstawienie prawnych aspektów współpracy ze związkami zawodowymi. Zapraszamy na szkolenie WSPÓŁPRACA PRACODAWCY ZE ZWIĄZKIEM ZAWODOWYM.

Uczestnicy tego szkolenia interesują się również:

Dlatego bardzo ważne jest odpowiednie porozumie pomiędzy pracodawcą, a przedstawicielami związków zawodowych. Teoretycznie nie ma przepisów prawa, które nakazywałyby nawiązywanie tego rodzaju porozumień w formie pisemnej, bardzo często, ze względu na praktyczne właściwości i lepsze zabezpieczenie postanowień porozumienia, zawierane jest ono w formie pisemnej, wiążącym obie strony dokumentem.
 
W porozumieniu muszą przede wszystkim znaleźć się przepisy, które będą w dość jasny i oczywisty da wszystkich sposób regulowały wszystkie najważniejsze zasady współpracy pracodawcy i związku zawodowego. Obie strony porozumienia, czyli zarówno pracodawca, jak i związek zawodowy w swoim porozumieniu zawrzeć powinny przede wszystkim:
  • zasady związane z poszanowaniem praw obu stron zawiązujących pomiędzy sobą owe porozumienie,
  • działania, które po podjęciu równie dobrze będą chroniły interesy pracodawców, jak i pracowników,
  • działania zmierzające do ukształtowania jak najlepszych relacji pomiędzy pracownikami oraz pracodawcą.
 
Obie strony w porozumieniu powinny ustalić również częstotliwość oraz przebieg spotkań, w czasie których będą pomiędzy sobą rozstrzygali najważniejsze kwestie. Dodatkowo w każdym przypadku to właśnie strona wnioskująca o odbycie takiego spotkania powinna określić tematykę oraz całościowy program danego spotkania. Także jeśli chodzi o miejsca spotkań, obie strony muszą się w tej kwestii dogadać.

Często jednak spotkania odbywają się w pomieszczeniach biurowych, dlatego pracodawcy w porozumieniu często umieszczają dodatkowy zapis o odpowiedzialności związku za niewłaściwe użytkowanie pomieszczeń bądź sprzętu znajdującego się w pomieszczeniach użyczanych na organizację zebrań.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Jak zapewne każdy doskonale się orientuje, w tym roku pojawiła się w ustawodawstwie bardzo ważna nowelizacja ustawy o odpadach. Co dokładniej się z nią wiąże? Jakie obowiązki spadną teraz na przedsiębiorców i na firmy? O tym wszystkim powiemy pokrótce poniżej…
Ochrona środowiska to rzecz zdecydowanie bardzo istotna dla każdej firmy i to naprawdę z wielu powodów. Jak dokładniej wyglądają takie powody? Jak firmy mogą chronić środowisko?
Ustawa o odpadach jest dość istotną ustawą dla każdej firmy. Kiedy dokładnie nowe przepisy wejdą w życie? Od kiedy ich przestrzeganie będzie już normalnie egzekwowane? Z czym trzeba się tutaj na pewno liczyć?
Ustawa o ochronie środowiska obowiązuje każdego z nas – bez wyjątku. Warto podkreślić, że określona jest w niej także dokładnie kwestia wycinki drzew. Czy taka wycinka drzew musi być gdziekolwiek zgłaszana? Jak to w zasadzie dokładniej wygląda? Czy z prywatnej posesji można wyciąć cokolwiek?
Prawo wodne to dość skomplikowane prawo w ustawodawstwie polskim. Na czym dokładniej ono polega? Kogo w zasadzie obowiązuje? Jak wygląda egzekwowanie prawa wodnego? Na te pytania odpowiemy pokrótce poniżej.

Zapraszamy do naszej

gamma Wiki +

Znajdziesz tam:
  • 800 pigułek wiedzy
  • 40 filmów edukacyjnych
  • ~14h nagrań raportów w wersji audiobook i wiele więcej.
Raporty HR
Raporty HR

Okręty flagowe naszej strefy wiedzy w wersji audio.

Video
Video

Szereg koncepcji, narzędzi i idei w wersji video.

Audio
Audio

Audiopigułki wiedzy w drodze do pracy czy w – trakcie spaceru.

Artykuły
Artykuły

Do przeczytania w lub do pobrania w formacie pdf.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Zadzwoń do nas:

tel.: 505 273 550,

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza

Kontakt
biuro@projektgamma.pl
tel.: 505 273 550


ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108


Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.