Co to są umiejętności miękkie oraz twarde?

Od kilku lat szkolenia personalne znacznie zyskały na popularności. Przyczyniła się do tego w znacznej mierze znaczna konkurencja na rynku pracy. W związku z tym warto zadbać o to, aby posiadać rozległe kompetencje osobiste umożliwiające precyzyjne wykonywanie zadań zleconych przez szefa. Wśród licznej rzeszy pracowników dużym uznaniem cieszą się szkolenia miękkie czy szkolenia twarde.

22 marca 2019
zdjęcie - Co to są umiejętności miękkie oraz twarde?

 Co to są umiejętności miękkie oraz twarde?

Od kilku lat szkolenia personalne znacznie zyskały na popularności. Przyczyniła się do tego w znacznej mierze znaczna konkurencja na rynku pracy. W związku z tym warto zadbać o to, aby posiadać rozległe kompetencje osobiste umożliwiające precyzyjne wykonywanie zadań zleconych przez szefa. Wśród licznej rzeszy pracowników dużym uznaniem cieszą się szkolenia miękkie czy szkolenia twarde.

Obecnie na rynku biznesowym bardzo często organizowane są szkolenia personalne dotyczące umiejętności miękkich oraz twardych. Są one doskonałym sposobem na doszkalanie się, zdobywanie nowej wiedzy oraz znaczne podnoszenie kwalifikacji zawodowych. Wiele profesjonalnych firm zewnętrznych funkcjonujących na rynku biznesowym oferuje dla pracowników z poszczególnych branż szkolenia poszerzające umiejętności miękkie i twarde. Pokazują one rzetelny obraz każdego potencjalnego pracownika. Wskazują one o jego charakterze, wartościach, którymi się w życiu kieruje oraz o zdobytej wiedzy.

Co to są umiejętności miękkie i twarde?

U każdego człowieka wyróżnia się umiejętności miękkie i twarde. Zatem jak można je dokładniej sprecyzować?

Otóż kompetencje twarde są umiejętnościami mierzalnymi, których można się szybki sposób nauczyć. Można je bez problemu nabyć w już szkole, na kursie, w pracy oraz w wielu innych miejscach. Z kolei kompetencje miękkie są znacznie trudniejsze do zmierzenia. Są one często nazywane zdolnościami osobistymi lub interpersonalnymi. Kompetencje miękkie są psychofizycznymi cechami danej jednostki oraz poszczególnymi umiejętności społecznymi, które mają ogromny wpływ na to, w jaki sposób zachowują się poszczególni ludzie oraz w jaki sposób organizują pracę. Jednostki posiadające umiejętności miękkie umieją łatwo podejmować ważne decyzje, nawet w stresujących oraz często trudnych sytuacjach.

Jakie są szkolenia miękkie przykłady?

Większość osób umiejętności miękkie odziedzicza po rodzicach czy swych wychowawcach. Ponadto kompetencje te zdobywa się dzięki rzetelnej obserwacji innych, otaczających nas ludzi. Warto zdawać sobie sprawę z tego, ze każdy człowiek kształtuje się przez całe swoje życie, więc kompetencje miękkie o pozytywnym wdzięku da się rozwijać, natomiast negatywne eliminować. Szkolenia miękkie lista są bardzo rozległe.
Do najbardziej pożądanych kompetencji miękkich, które to można nabyć podczas wielu organizowanych szkoleń personalnych, a które to z pewnością przydadzą się w pracy są: komunikatywność, zaangażowanie w wykonywanie poszczególnych zadań zleconych przez szefa, duża motywacja do pracy, kreatywność w myśleniu, elastyczność, umiejętność zarządzania czasem oraz wiele innych.

Profesjonalne szkolenia twarde oraz szkolenia miękkie

Zazwyczaj organizowane szkolenia miękkie nastawione są na rozwijanie indywidualnych cech poszczególnych uczestników szkolenia. Wśród wielu przydających się w pracy zawodowej umiejętności miękkich można wymienić:

  • skuteczną komunikację interpersonalną,
  • asertywność,
  • radzenie sobie ze stresem w każdej trudnej sytuacji,
  • zarządzanie czasem w pracy,
  • umiejętne rozwiązywanie konfliktów często występujących grupie
  • umiejętność przeprowadzania ważnych negocjacji biznesowych

Z kolei inną tematyką zajmują się szkolenia twarde, które to dotyczą przekazywania wiedzy specjalistycznej, zawodowej lub branżowej. W głównej mierze są one nastawione na zdobywanie potrzebnych umiejętności zawodowych. Uczestnictwo w przydatnych kursach zawsze kończy się przyznaniem certyfikatu potwierdzającego zdobycie istotnych uprawnień niezbędnych do wykonywania poszczególnych profesji. Często organizowane są: szkolenia fryzjerskie, informatyczne, z zakresu księgowości, kadr i płac, obsługi maszyn i wiele innych.

Wszystkie szkolenia personalne znacznie rozwijają niezbędne kompetencje osobiste. Kursy w tym zakresie są prowadzone przez doświadczonych trenerów, a zdobyte umiejętności zawsze przydają się w pracy podczas wykonywania codziennych obowiązków.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

21 kwietnia 2020
Project management (czyli zarządzanie projektami) to szereg czynności mających na celu zrealizowanie wszystkich związanych z danym projektem założeń. Zajmują się nim osoby wchodzące w skład specjalnych zespołów projektowych, a ich praca stanowi podstawę działalności wielu przedsiębiorstw.
21 kwietnia 2020
AGILE to coraz popularniejsze w każdej większej (i mniejszej) firmie pojęcie związane z realizacją projektów biznesowych. Z pewnością każda osoba zatrudniona w takim miejscu choć raz się z nim spotkała.
20 kwietnia 2020
Nawet zespół złożony z doskonale wykształconych i kompetentnych pracowników nie będzie w stanie sprawnie realizować swoich zadań, jeśli zabraknie w nim odpowiedniego kierownictwa. Zawsze niezbędna jest osoba nadzorująca wszystkie czynności wykonywane przez pracowników.
20 kwietnia 2020
Aby proces produkcyjny w zakładzie przemysłowym mógł przebiegać sprawnie, potrzebna jest przynajmniej jedna kompetentna osoba kontrolująca prawidłowe wykonywanie wszystkich prac. Zadanie to spoczywa na barkach mistrza zakładu produkcyjnego.
20 kwietnia 2020
Profesjonalny zakład przemysłowy przypomina żywy organizm. Cały proces produkcji składa się z wielu etapów, które z kolei powiązane są z konkretnymi częściami zakładu oraz maszynami. Jeśli na którymkolwiek z tym etapów pojawią się opóźnienia lub błędy, zawsze ucierpi na tym cały proces.
Gamma - newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z nowymi treściami wikiGammy. Zapisz się do naszego newslettera.

Zapraszamy do naszej

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Wideo
Wideo

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać

TWOJE POTRZEBY

Zadzwoń do nas:

tel.: 505 273 550,E-mail:
biuro@projektgamma.pl

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Znajdź nas na mapie

Zobacz mapęlub użyj formularza

Kontakt
biuro@projektgamma.pl
tel.: 505 273 550


ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108


Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.