Jak pracować nad komunikacją interpersonalną?

Umiejętność skutecznej i efektywnej komunikacji z innymi jest umiejętnością o bardzo dużym znaczeniu – zarówno w życiu prywatnym, jak i w pracy zawodowej. Nie umiejąc dogadać się z ludźmi nie będziemy w stanie z nikim współpracować ani dyskutować.

Gamma - Jak pracować nad komunikacją interpersonalną?

Jak pracować nad komunikacją interpersonalną?


Nie każdy rodzi się z umiejętnością doskonałej komunikacji z innymi - na szczęście, nad umiejętnością komunikacji interpersonalnej można skutecznie pracować. Wystarczy regularnie wykonywać określone ćwiczenia, aby nauczyć się tej sztuki - co wcale nie jest aż tak trudne, jak mogłoby się wydawać.

Ćwiczenia na komunikację interpersonalną.

Zwracaj uwagę na to, jakie sygnały przekazujesz swojemu rozmówcy za pomocą komunikacji niewerbalnej. Staraj się panować nad nerwowymi odruchami i zachowaniami, które pokazują twoje zdenerwowanie i brak pewności siebie. Dbaj o wyprostowaną postawę, nie krzyżuj rąk i nie poprawiaj co chwilę ubrania ani włosów.

Staraj się jak najczęściej rozmawiać z ludźmi - w sprawach prywatnych oraz zawodowych. Nie możesz unikać takich sytuacji - w ten sposób nigdy nie poprawisz swoich zdolności w komunikacji interpersonalnej!

Podczas mówienia zwracaj uwagę na swój ton głosu i sposób mówienia - na to, czy jest on jasny i zrozumiały. Na początku może to być trudne, ale z czasem z pewnością zauważysz, że rozmowy przychodzą ci coraz łatwiej, a także są dla ciebie coraz mniej stresujące.

Ćwicz mówienie przed lustrem lub kamerą! Chcesz wiedzieć, w jaki sposób widzą cię inni? Spróbuj mówić przed lustrem, a przyglądając się sobie zwracaj uwagę na to, jak wygląda twoja mimika, gestykulacja i postawa.

Można również nagrać swoją wypowiedź za pomocą kamery - wystarczy nawet taka zamocowana w zwykłym telefonie. To pozwoli ci zobaczyć siebie tak, jak widzą cię inni, pokaże ci również, nad czym powinieneś jeszcze popracować.

Przed ważną rozmową zastanów się, co chcesz przekazać i jakiej reakcji u rozmówcy oczekujesz. Przygotowanie się do rozmowy znacznie zmniejsza stres i zdenerwowanie, a to sprawia, że w komunikacji radzimy sobie znacznie lepiej.

Jak zachować life work life balance? Jak nie bać się zmian? Jak opanować paraliżujący stres w życiu prywatnym i zawodowym? Jak przeciwdziałać wypaleniu zawodowemu? Jak zachować równowagę w emocjach? Zapoznaj się z naszymi szkoleniami interpersonalnymi: szkolenie asertywność, szkolenia komunikacja, zarządzanie czasem szkolenie

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Project management (czyli zarządzanie projektami) to szereg czynności mających na celu zrealizowanie wszystkich związanych z danym projektem założeń. Zajmują się nim osoby wchodzące w skład specjalnych zespołów projektowych, a ich praca stanowi podstawę działalności wielu przedsiębiorstw.
AGILE to coraz popularniejsze w każdej większej (i mniejszej) firmie pojęcie związane z realizacją projektów biznesowych. Z pewnością każda osoba zatrudniona w takim miejscu choć raz się z nim spotkała.
Nawet zespół złożony z doskonale wykształconych i kompetentnych pracowników nie będzie w stanie sprawnie realizować swoich zadań, jeśli zabraknie w nim odpowiedniego kierownictwa. Zawsze niezbędna jest osoba nadzorująca wszystkie czynności wykonywane przez pracowników.
Aby proces produkcyjny w zakładzie przemysłowym mógł przebiegać sprawnie, potrzebna jest przynajmniej jedna kompetentna osoba kontrolująca prawidłowe wykonywanie wszystkich prac. Zadanie to spoczywa na barkach mistrza zakładu produkcyjnego.
Profesjonalny zakład przemysłowy przypomina żywy organizm. Cały proces produkcji składa się z wielu etapów, które z kolei powiązane są z konkretnymi częściami zakładu oraz maszynami. Jeśli na którymkolwiek z tym etapów pojawią się opóźnienia lub błędy, zawsze ucierpi na tym cały proces.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Telefon
Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

Miejsce

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Mapa
Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza
kontakt

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

firma szkoleniowa

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.