Pokolenie y na rynku pracy

Każde pokolenie, które wchodzi na rynek pracy budzi wiele emocji. Każde pokolenie jest bowiem wychowywane w zupełnie inny sposób, ma dostęp do wielu innych rzeczy, miejsc czy nowinek technicznych. Napotyka na swojej drodze zupełnie odmienne zagrożenia i możliwości. Tak też niewątpliwie było z pokoleniem Y.

zdjęcie - (the_title())

 
Pokolenie y na rynku pracy

Każde pokolenie, które wchodzi na rynek pracy budzi wiele emocji. Każde pokolenie jest bowiem wychowywane w zupełnie inny sposób, ma dostęp do wielu innych rzeczy, miejsc czy nowinek technicznych. Napotyka na swojej drodze zupełnie odmienne zagrożenia i możliwości. Tak też niewątpliwie było z pokoleniem Y.

Nowe pokolenie, a więc osoby urodzone pomiędzy rokiem 1980 a 2000 obecnie są lub wchodzą na rynek pracy. Dla tego pokolenia cechami charakterystycznymi są między innymi doskonała znajomość komputera i internetu, z którym pokolenie to ma styczność od najmłodszego dzieciństwa. Jest to jednocześnie pokolenie, które doskonale radzi sobie z wszelkimi nowinkami technicznymi, a internet jest obecny w niemal każdej dziedzinie ich życia, będąc jednocześnie głównym źródłem informacji.

Generacja Y dopiero wchodzi na rynek pracy bądź jest na nim od niedługiego czasu. Jednak w znacznym stopniu różni się od pokoleń, które obecnie są aktywne na tym rynku. Różni się przede wszystkim zupełnie inną mentalnością, innym podejściem do zadań i wielu spraw, posiada zupełnie inne priorytety, a także kibicuje zupełnie innym wartościom. To zaś sprawia, że wszelkie metody i techniki motywowania pracowników muszą zostać dostosowane do tego, czego potrzebuje nowe pokolenie. Chcąc się dowiedzieć jak dobrze zarządzać ludźmi z tego pokolenia należy w pierwszej kolejności poznać ich sposób myślenia, podejścia do życia i dowiedzieć się, co jest dla tych osób najważniejsze. Wówczas okaże się, że motywowanie pokolenia Y nie jest wcale trudne, a jedynie wymaga odpowiedniego podejścia.

Choć nowe pokolenie na rynku pracy przyniosło ze sobą wiele obaw, to szybko okazało się, że pierwsze osoby z tego pokolenia są w rzeczywistości wspaniałymi pracownikami. Są to najczęściej osoby doskonale zorganizowane, chętne do działania. To nowe pokolenie nie chce się nudzić, chce zmieniać świat i jest przekonane, że może tego dokonać. Jak dobrze zarządzać ludźmi, którzy chcą działać? Przede wszystkim, pozwalając im na to działanie, dając wiele ciekawych wyzwań i możliwości rozwoju. To prawdopodobnie najskuteczniejszy sposób na to, by najlepsi pracownicy i specjaliści z tego pokolenia czuli się usatysfakcjonowani swoją pracą, czuli się zaangażowani i chętnie wykonywali wszelkie powierzane im obowiązki. Jest to również najskuteczniejszy sposób na to, by związać pracowników tego pokolenia z przedsiębiorstwem i nie dopuścić do migracji najlepszych pracowników.

Generacja Y to również osoby dość niepokorne, posiadające specyficzny system wartości. Pokolenie to postrzega autorytet nie koniecznie pod względem wieku czy ilości doświadczenia, ale faktycznej wiedzy, umiejętności i posiadanych kompetencji. Osoby z tego pokolenia nie podążają ślepo za wskazanymi osobami, ale samodzielnie poszukują osób wartościowych, za którymi chcą podążać. Jeśli więc szef czy manager chce się stać autorytetem dla nowego pokolenia, musi się zmieniać, dokształcać, podążać z duchem czasu i nieustannie dbać o swój rozwój. Wyłącznie osoby kompetentne, dobrze radzące sobie w aktualnej rzeczywistości i wyróżniający się osobowością mają szansę stać się wyjątkowymi autorytetami dla takich pracowników. Jednocześnie, wszelkie metody i techniki motywowania pracowników jakie zastosuje autorytet będą miały znacznie większe znaczenie i okażą się o wiele bardziej skuteczne.

Nowe pokolenie to przede wszystkim jednak ogromny potencjał. Pracodawcy bardzo chętnie zatrudniają osoby z tego pokolenia, bowiem są to osoby dobrze wykształcone, o ogromnej palecie umiejętności i możliwości, które chętnie wykorzystują w codziennej pracy. Jeśli pracodawca zdecyduje się poznać wszelkie talenty takiego pracownika szybko odkryje, że nowe pokolenie wniesie do jego przedsiębiorstwa znacznie więcej, niż początkowo mogło się to wydawać. Dlatego też, aby zadbać o prawidłowe funkcjonowanie przedsiębiorstwa, jego nieustanny rozwój i pozostanie na rynku coraz częściej przedsiębiorcy decydują się na zatrudnianie osób z tego pokolenia i wykorzystania ogromnego potencjału, jaki posiada nowe pokolenie.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Project management (czyli zarządzanie projektami) to szereg czynności mających na celu zrealizowanie wszystkich związanych z danym projektem założeń. Zajmują się nim osoby wchodzące w skład specjalnych zespołów projektowych, a ich praca stanowi podstawę działalności wielu przedsiębiorstw.
AGILE to coraz popularniejsze w każdej większej (i mniejszej) firmie pojęcie związane z realizacją projektów biznesowych. Z pewnością każda osoba zatrudniona w takim miejscu choć raz się z nim spotkała.
Nawet zespół złożony z doskonale wykształconych i kompetentnych pracowników nie będzie w stanie sprawnie realizować swoich zadań, jeśli zabraknie w nim odpowiedniego kierownictwa. Zawsze niezbędna jest osoba nadzorująca wszystkie czynności wykonywane przez pracowników.
Aby proces produkcyjny w zakładzie przemysłowym mógł przebiegać sprawnie, potrzebna jest przynajmniej jedna kompetentna osoba kontrolująca prawidłowe wykonywanie wszystkich prac. Zadanie to spoczywa na barkach mistrza zakładu produkcyjnego.
Profesjonalny zakład przemysłowy przypomina żywy organizm. Cały proces produkcji składa się z wielu etapów, które z kolei powiązane są z konkretnymi częściami zakładu oraz maszynami. Jeśli na którymkolwiek z tym etapów pojawią się opóźnienia lub błędy, zawsze ucierpi na tym cały proces.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Telefon
Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

Miejsce

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Mapa
Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza
kontakt

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

firma szkoleniowa

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.