Style reakcji w sytuacjach konfliktowych: rywalizacja

Rywalizacja to styl reakcji w konflikcie, który polega na zaspokojeniu własnych potrzeb kosztem innych. Jest to  postawa egoistyczna i agresywna.

zdjęcie - (the_title())

   Zazwyczaj ten styl reakcji preferują osoby dominujące, agresywne o dużej sile perswazji. Takie zachowania są również przejawem obrony samooceny. Dla osoby rywalizującej konflikt oznacza walkę, którą trzeba wygrać, co równoznaczne jest z sukcesem,  natomiast przegrana jest porażką i przejawem słabości. Rywalizacja jest stylem, który preferują osoby wierzące
  w swoją moc i słuszność swojego stanowiska, co nie oznacza, że rzeczywiście są silne i mają rację. Osoby preferujące rywalizację wyznają zasadę, że cel uświęca środki. Osoby nastawione na rywalizację w konflikcie posuwają się do różnych działań nawet tych nieetycznych np.: manipulacja, wywieranie presji itp. W tym modelu reakcji wygrana jednej strony konfliktu równoznaczna jest z przegraną drugiej strony. Człowiek, który decyduje się na rywalizację jest w stanie poświęcić dobre relacje z ludźmi, aby osiągnąć upragniony cel. Należy dodać, że nie w każdej sytuacji waga tego celu jest tak istotna, aby poświęcić  dobre stosunki z innymi.


  Człowiek, który rywalizuje posiada tendencję do przeceniania liczby osób o podobnym jak on nastawieniu w konflikcie. Agresor koncentrując się przede wszystkim na reakcjach rywalizacyjnych innych ludzi, które zazwyczaj są odpowiedzią na jego działania rywalizacyjne, dochodzi do wniosku, że świat jest pełen osób działających w taki właśnie sposób. Człowiek działający zgodnie z tym stylem nie zdaje sobie sprawy, że zwykle to  jego postępowanie zmusza do rywalizacji, a nie jest ona wynikiem sposobu działania innych ludzi.

  Warto stosować rywalizację, kiedy:

  • Pobudza do kreatywnych działań.
  • Mamy do czynienia ze zdrową rywalizacją.
  • Jesteśmy głęboko przekonani o słuszności swojego stanowiska.
  • Trzeba szybko podejmować decyzje.
  • Bronimy się przed manipulacją i agresją innych.


  Wady rywalizacji:

  • Eskalacja konfliktu, kiedy wszystkie strony w konflikcie stosują tą strategię.
  • Wysokie koszty emocjonalne.
  • Niszczenie relacji międzyludzkich bądź ich osłabianie.
  • Osamotnienie.
  • Może doprowadzić do sytuacji patowej, kiedy bojowe nastawienie  dwóch stron doprowadzi do układu: przegrany – przegrany,  zgodnie z myśleniem: „Jeśli ja nie wygram to nikt też nie odniesie sukcesu.”.
  Gamma - firma szkoleniowa roku. Zapraszamy do zapoznania się z naszymi szkoleniami sprzedażowymi, menadżerskimi i szkoleniami z rozwoju osobistego jak:zarządzanie czasem, szkolenie z komunikacji, szkolenia handlowe. Zaufaj naszemu doświadczeniu.

  ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

  z tej strefy wiedzy

  Project management (czyli zarządzanie projektami) to szereg czynności mających na celu zrealizowanie wszystkich związanych z danym projektem założeń. Zajmują się nim osoby wchodzące w skład specjalnych zespołów projektowych, a ich praca stanowi podstawę działalności wielu przedsiębiorstw.
  AGILE to coraz popularniejsze w każdej większej (i mniejszej) firmie pojęcie związane z realizacją projektów biznesowych. Z pewnością każda osoba zatrudniona w takim miejscu choć raz się z nim spotkała.
  Nawet zespół złożony z doskonale wykształconych i kompetentnych pracowników nie będzie w stanie sprawnie realizować swoich zadań, jeśli zabraknie w nim odpowiedniego kierownictwa. Zawsze niezbędna jest osoba nadzorująca wszystkie czynności wykonywane przez pracowników.
  Aby proces produkcyjny w zakładzie przemysłowym mógł przebiegać sprawnie, potrzebna jest przynajmniej jedna kompetentna osoba kontrolująca prawidłowe wykonywanie wszystkich prac. Zadanie to spoczywa na barkach mistrza zakładu produkcyjnego.
  Profesjonalny zakład przemysłowy przypomina żywy organizm. Cały proces produkcji składa się z wielu etapów, które z kolei powiązane są z konkretnymi częściami zakładu oraz maszynami. Jeśli na którymkolwiek z tym etapów pojawią się opóźnienia lub błędy, zawsze ucierpi na tym cały proces.

  strefy wiedzy

  WikiGamma
  WikiGamma

  Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

  Gamma Q&A
  Gamma Q&A

  Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

  Artykuły eksperckie
  Artykuły eksperckie

  Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

  Video
  Video

  WikiGamma w formacie video.

  Recenzje książek
  Recenzje, Stanowiska pracy

  Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

  Artykuły
  Artykuły, Artykuły cd., Prawo

  Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

  ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

  powiązane z tematem artykułu

  Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

  Telefon
  Zadzwoń do nas:

  tel.:505 273 550,

  Miejsce

  ul. Farysa 64
  01-971 Warszawa

  Mapa
  Znajdź nas na mapie

  Zobacz mapę

  lub użyj formularza
  kontakt

  ul. Farysa 64
  01-971 Warszawa
  NIP: 113-26-90-108

  firma szkoleniowa

  Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
  © Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
  Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.