Excellent Manager Program

Trener: Michał Wasilewski

Dzisiaj będzie o Excellent Manager Program - naszej propozycji rozwojowej dla kadry managerskiej, która osiągnęła lub chce osiągnąć pewien poziom dojrzałości doskonałości managerskiej, ale z jakiego poziomu startujemy i do jakiego dochodzimy dzięki temu programowi - to za chwilę, bo chciałbym go osadzić w pewnej koncepcji, w koncepcji przywództwa Maxwell'a, który bardzo ładnie pokazuje jak manager przechodzi przez kolejne stadia rozwoju od takiej początkowej, kiedy dopiero został zatrudniony do tej najwyższej, do której wszyscy dążą.

7 lutego 2020

ZOBACZ NAJCIEKAWSZE ARTYKUŁY

z naszej strefy wiedzy

Szanowni Państwo!
Od momentu powstania, metodyki zwinne zyskują coraz większą popularność w różnych dziedzinach biznesu, wspierając organizacje z niemal wszystkich branży w sprawnym zarządzaniu projektami oraz codziennymi działaniami w takich obszarach, jak: informatyka, strategia, komunikacja, sprzedaż, marketing oraz HR. Metodyki Agile umożliwiają efektywne i szybkie budowanie wartościowych rozwiązań wysokiej jakości, wspierają usprawnianie procesów i rozwój kompetencji w zespołach wytwórczych dzięki koncentracji takich koncepcji, jak: inspekcja, adaptacja, ciągłe doskonalenie czy samoorganizacja, bez których żadna firma chcąca działać w dynamicznym środowisku nie jest w stanie budować przewagi rynkowej.

Główną przyczyną, dla której firmy i organizacje decydują się podnieść kompetencje swoich pracowników w obszarze zarządzania projektami jest dynamika otaczającego nas świata. Kapryśna ekonomia, skracające się cykle produkcyjne, zmiany technologiczne, polityczne, prawne, demograficzne i kulturowe kształtują coraz wyższe oczekiwania klientów.

Korzenie Six Sigma sięgają teorii matematycznej z XIX wieku, ale tak naprawdę do dzisiejszego świata biznesu przeniknęła w latach 80. dzięki staraniom inżyniera z Motoroli. To wtedy pewien dyrektor wykonawczy firmy Motorola Art Sundry skarżył się na brak stałej jakości produktów firmy. Inżynier pracujący w tej firmie, Bill Smith, w końcu odpowiedział na wezwanie, by konsekwentnie produkować produkty wysokiej jakości, i w 1986 roku opracował metodologię Six Sigma.

Wiele słychać o efektach zastosowania. Badania efektywności zespołów Agile potwierdzają wzrost wydajności o 200-400%. Badania efektywności projektów potwierdzają przewagę Agile nad podejściami tradycyjnymi.

Czas to pieniądz! To oklepane hasło doskonale oddaje realia współczesnego biznesu. Przyśpieszające z każdym rokiem tempo życia wpływa też na funkcjonowanie przedsiębiorstw. Trzeba działać coraz szybciej, żeby utrzymać się na rynku, żeby nie dać wyprzedzić się konkurencji, żeby zdobyć klienta.

ZOBACZ INNE WIDEO Z NASZEJ STREFY WIEDZY

15 lat temu gdy rola HR business Partner'a w zasadzie powstawała miałam okazję ją współtworzyć.  Wówczas eksperymentowaliśmy, szukaliśmy najlepszych rozwiązań, narzędzi tak by tą partnerskość budować. Przez te ostatnie lata bardzo dużo się zmieniło, rewolucja cyfrowa, nowe pokolenia na rynku, kłopoty firm w znalezieniu zaagnażowanego pracownika całkowicie zmieniły definicje roli Hr business partner'a.

Nazywam się Dominik Juszczyk i jestem certyfikowanym trenerem instytutu Gallupa. Od kilku lat pracuję z talentami. Wykorzystuję je bardzo dla siebie dla własnego rozwoju, wykorzystuję w pracy jeden na jeden z wieloma osobami, ale też bardzo z nich korzystam kiedy pracuję z zespołami. Kiedy dajemy zespołowi możliwość zrozumienia jakie są ich talenty, z czego wynikają pewne ich działania, pewne potrzeby. Co najbardziej wnoszą do zespołu. Kiedy pozwolimy ludziom w zespole nawzajem zrozumieć z czego wynikają ich działania zaczyna dziać się magia.

Witajcie! Nazywam się Dominik Juszczyk i jestem certyfikowanym trenerem Instytutu Gallupa. Pozytywna psychologia mówi o tym, że korzystając z naszych naturalnych zdolności, talentów będziemy bardziej produktywni, efektywni, będziemy łatwiej i szybciej się rozwijać. Będzie nam się lepiej komunikowało z innymi i będziemy mieć większą łatwość działania w naturalny nam sposób.

Nazywam się Dominik Juszczyk i jestem certyfikowanym trenerem Instytuty Gallupa. Od kilku lat zajmuję się pracą z talentami, pracą nad rozwojem talentów. Talent według metodyki Instytutu Gallupa to naturalny, wrodzony, powtarzalny sposób działania, myślenia, działania, reagowania, odczuwania, który może być produktywnie wykorzystany.

Dzień dobry Państwu tu Piotr Cielecki, mam ogromną przyjemność zaprosić Was na warsztat z wystąpień publicznych organizowanych przez firmę Gamma. W kilku słowach czym nasz warsztat różni się od innych warsztatów z tej samej tematyki, których na rynku jest pełno.

Gamma - newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z nowymi treściami wikiGammy. Zapisz się do naszego newslettera.

Dzisiaj będzie o Excellent Manager Program - naszej propozycji rozwojowej dla kadry managerskiej, która osiągnęła lub chce osiągnąć pewien poziom dojrzałości doskonałości managerskiej, ale z jakiego poziomu startujemy i do jakiego dochodzimy dzięki temu programowi - to za chwilę, bo chciałbym go osadzić w pewnej koncepcji, w koncepcji przywództwa Maxwell'a, który bardzo ładnie pokazuje jak manager przechodzi przez kolejne stadia rozwoju od takiej początkowej, kiedy dopiero został zatrudniony do tej najwyższej, do której wszyscy dążą.

Pierwszy poziom przywództwa wg Maxwell'a to jest poziom stanowiskowy, czyli mamy sytuację manager – kierownik –leader, jak byśmy nie nazwali tego stanowiska kierowniczego obejmuje stanowisko, dostał awans, ma zespół, którym będzie zarządzał. Jaką on ma władzę? Władzę formalną. Jeszcze nie zbudował sobie autorytetu, bo dopiero zaczyna. To jakie ma narzędzia? Nagrody, kary, przywileje i może też tworzyć pewne niedogodności swojemu zespołowi, więc Ci pracownicy pracują i są motywowani na zasadzie klasycznej marchewki i kija.

Robią to, za co dostają nagrody i nie robią tego, co może skutkować karami. Co otrzymujemy w rezultacie? Otrzymujemy pracownika transakcyjnego, który przychodzi do roboty. Wykonuje prace od 8 do 16 albo od 9 do 17 i nic więcej. Nie ma właścicielskiego podejścia, nie ma kreatywności, nie ma inicjatywy. Mamy pracownika, który robi to, co mu się karze. Na szczęście jest drugi poziom przywództwa, to jest przywództwo bazujące na relacjach. I tu mamy zespół, w którym ludzie już chcą być, atmosfera jest dobra, relacje są dobre, manager traktuje podmiotowo, czyli po ludzku swoich pracowników, też pokazuje swoja ludzką twarz i te relacje są bardziej autentyczne. Tworzy się też kapitał zaufania - to znaczy, że ludzie generalnie wierzą, że szef ma dobre intencje, a ten również wierzy, że pracownik chce dobrze.

Na szczęście jest też trzeci poziom przywództwa - to jest przywództwo bazujące na osobistej efektywności managera i to jest ten poziom, w którym manager zakasuje rękawy, pracuje razem z zespołem, ma kompetencje, jest dobry w tym co robi, kiedy jest w zespole - ten pracuje bardzo efektywnie.

Tutaj jest dużo gaszenia pożarów, dużo pracy. Patrząc matrycą Eisenhover'a w tej ćwiartce - pilne ważne. Wyniki są dowożone, ale niektórzy mówią, że to jest też tryb przetrwania, dlatego że wszyscy dają z siebie wszystko i wtedy praca rzeczywiście dobrze przebiega.

Ale jeżeli wyjmiemy tego managera z zespołu na dłuższy czas to efektywność będzie spadała. Jakie to jest niebezpieczeństwo? Jeżeli manager pracuje operacyjnie cały czas, zajmuje się wykonywanie zadań, mówiąc kolokwialnie - dowożeniem pracy -  to nie ma czasu na te funkcje liderskie, czyli nie zajmuje się budowaniem więzi między pracownikiem a organizacją, nadawaniem sensu i znaczenia pracy, tworzeniu kultury współodpowiedzialności, rozwijanie pracowników.

Ci jakby pracują, ale widza że to wszystko nie zmierza ku rozwojowi, ku realizacji dążeń i częściej odchodzą, więc jest wyższa rotacja, niższy poziom zaangażowania i w rezultacie manager ma dużą rotację. Ciągle w zespole pojawiają się nowe osoby, które nie znają do końca specyfiki organizacji, wyzwań, które stoją przed zespołem i przed nimi samymi.

No więc liczba pożarów rośnie,  jest ich coraz więcej, manager znowu angażuje się operacyjnie, gdy angażuje się operacyjnie to nie ma czasu na leadership i koło się zamyka. Dobrze jest, aby manager przeszedł na kolejny poziom przywództwa, czyli przywództwo bazujące na rozwoju innych. Czyli to jest już ten poziom, kiedy mamy zespół, który jeżeli manager opuści na jakiś czas to ten zespół będzie efektywny. Zadaniem managera na tym poziomie jest podnoszenie efektywności zespołu, czyli tak agile'owo można powiedzieć, że to taki SCRUM master - czyli on zajmuje się podnoszeniem zaangażowania, empowerment'em, rozwijaniem procesów w zespole, żeby ten mógł uwolnić pełnię swojego potencjału, żeby podnosić efektywność - nie poprzez większą liczbę nadgodzin, tylko poprzez to, że każdy z eksploatuje swoje talenty w najwyższym stopniu i na dodatek - z satysfakcją.

Piąty poziom przywództwa to już jest wywieranie nie jedynie na zespół, ale na całą organizację. I to już jest ten poziom ludzi, których znamy z gazet Steve Jobs czy Elon Musk. Tym poziomem szkoleniowo nie będziemy się na pewno zajmowali. Excellent Manager Program to jest propozycja szkoleniowa, która jest adresowana do managerów na pierwszym i na drugim poziomie przywództwa. Czyli przypomnijmy to jest przywództwo bazujące na stanowisku i relacjach, który przenosi managerów na ten trzeci poziom efektywności.

I tu są wszystkie rzeczy związane z tym jak rozumieć swoją rolę i powinności względem zespołu i organizacji. Jak stawiać cele, wyznaczać je i egzekwować, jak komunikować tak, żeby zespół rozumiał nasze intencje i nasze zamierzenia. To co jest ważne to Excellent Manager Program to nie jest pięć jednodniowych szkoleń, tylko to jest proces - czyli bardzo ważne jest to co dzieje się pomiędzy szkoleniami. Uczestnicy dostają materiały inspiracyjne w postaci podcastów, nagrań wideo, pigułek wiedzy, zadań przedszkoleniowych, zadań poszkoleniowych.

To wszystko służy temu, żeby szkolenie było impulsem do zmiany, a nie sama zmianą. Żeby nie było tak, że jak zamkniemy drzwi sali szkoleniowej i mówimy "Ok, teraz wracamy do normalnego życia zawodowego, tego managerskiego” i w zasadzie jest tak jak było, nic się nie zmienia.

Excellent Manager Program jest realizowany w dwóch formatach: otwartym - czyli managerowie z różnych organizacji spotykają się razem. Tutaj bardzo ważną częścią jest wymiana doświadczeń pomiędzy nimi. To co może pomagać to, że zawiązujemy grupy peer mentoringowe, czyli takie grupy, gdzie dwóch managerów może ze sobą pracować nawzajem i się wspierać we wdrażaniu pewnych rozwiązań. Tutaj korzystamy np. z WhatsApp'a czy innych platform, które ułatwiają wymianę myśli, doświadczeń i dzielenie się wnioskami.

Drugi format to forma zamknięta, czyli wiadomo - mamy managerów z tej samej organizacji, wszyscy spotykają się razem. Wtedy program możemy też dowolnie modyfikować, bo możemy dorzucić moduły związane z pracą w zespole rozproszonym, z zarządzaniem projektami ze zwinnością, z zarządzaniem zmianą. Tym wszystkim, co w tej organizacji jest niezbędne do tego, aby manager rzeczywiście dobrze wszedł w swoją rolę i dobrze funkcjonował jako osoba zarządzająca zespołem.

O akademii więcej informacji można znaleźć na naszej stronie w zakładce "Otwarte Akademie Szkoleniowe". Tam jest zakładka Excellent Manager Program. Też jest program akademii Excellent Leader, który jest przewidziany dla tych którzy wchodzą na poziom wyższy, czyli z trzeciego na czwarty, ale o tym też będę opowiadał w osobnym nagraniu.

Serdecznie zapraszamy!

Zapraszamy do naszej

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Wideo
Wideo

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

Daj nam poznać

TWOJE POTRZEBY

Zadzwoń do nas:

tel: 22/266 08 48,

tel. kom.: 505 273 550,E-mail:
biuro@projektgamma.pl

ul. Mysłowicka 15
01-612 Warszawa

Znajdź nas na mapie

Zobacz mapęlub użyj formularza

Kontakt
biuro@projektgamma.pl
tel: 22/266 08 48,
tel. kom.: 505 273 550

ul. Mysłowicka 15
01-612 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2019 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.