Procesy rozwojowe

Trener: Michał Wasilewski

W tym filmie chciałbym opowiedzieć o tym, dlaczego niektóre procesy rozwojowe nie są efektywne i jak my sobie w Gammie z tym radzimy. Na pewno, wiele organizacji, prawie wszystkie organizacje doświadczyły nie efektywnych procesów rozwojowych. Jest kilka przyczyn braku tej efektywności. Pierwsza z nich to motywacja do zmiany uczestników, nas ludzi, wszystkich. Jak byśmy popatrzyli na ludzi, to 20% z nas ma wewnętrzną motywację do zmiany - to są Ci z nas, którzy lubią eksperymentować.

7 lutego 2020

ZOBACZ INNE WIDEO Z NASZEJ STREFY WIEDZY

15 lat temu gdy rola HR business Partner'a w zasadzie powstawała miałam okazję ją współtworzyć.  Wówczas eksperymentowaliśmy, szukaliśmy najlepszych rozwiązań, narzędzi tak by tą partnerskość budować. Przez te ostatnie lata bardzo dużo się zmieniło, rewolucja cyfrowa, nowe pokolenia na rynku, kłopoty firm w znalezieniu zaagnażowanego pracownika całkowicie zmieniły definicje roli Hr business partner'a.

Nazywam się Dominik Juszczyk i jestem certyfikowanym trenerem instytutu Gallupa. Od kilku lat pracuję z talentami. Wykorzystuję je bardzo dla siebie dla własnego rozwoju, wykorzystuję w pracy jeden na jeden z wieloma osobami, ale też bardzo z nich korzystam kiedy pracuję z zespołami. Kiedy dajemy zespołowi możliwość zrozumienia jakie są ich talenty, z czego wynikają pewne ich działania, pewne potrzeby. Co najbardziej wnoszą do zespołu. Kiedy pozwolimy ludziom w zespole nawzajem zrozumieć z czego wynikają ich działania zaczyna dziać się magia.

Witajcie! Nazywam się Dominik Juszczyk i jestem certyfikowanym trenerem Instytutu Gallupa. Pozytywna psychologia mówi o tym, że korzystając z naszych naturalnych zdolności, talentów będziemy bardziej produktywni, efektywni, będziemy łatwiej i szybciej się rozwijać. Będzie nam się lepiej komunikowało z innymi i będziemy mieć większą łatwość działania w naturalny nam sposób.

Nazywam się Dominik Juszczyk i jestem certyfikowanym trenerem Instytuty Gallupa. Od kilku lat zajmuję się pracą z talentami, pracą nad rozwojem talentów. Talent według metodyki Instytutu Gallupa to naturalny, wrodzony, powtarzalny sposób działania, myślenia, działania, reagowania, odczuwania, który może być produktywnie wykorzystany.

Dzień dobry Państwu tu Piotr Cielecki, mam ogromną przyjemność zaprosić Was na warsztat z wystąpień publicznych organizowanych przez firmę Gamma. W kilku słowach czym nasz warsztat różni się od innych warsztatów z tej samej tematyki, których na rynku jest pełno.

Gamma - newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z nowymi treściami wikiGammy. Zapisz się do naszego newslettera.

W tym filmie chciałbym opowiedzieć o tym, dlaczego niektóre procesy rozwojowe nie są efektywne i jak my sobie w Gammie z tym radzimy.

Na pewno, wiele organizacji, prawie wszystkie organizacje doświadczyły nie efektywnych procesów rozwojowych. Jest kilka przyczyn braku tej efektywności. Pierwsza z nich to motywacja do zmiany uczestników, nas ludzi, wszystkich. Jak byśmy popatrzyli na ludzi, to 20% z nas ma wewnętrzną motywację do zmiany - to są Ci z nas, którzy lubią eksperymentować.

Z doświadczenia tych osób eksperymentowanie się opłaca.

Powoduje że można szybciej wykonywać czynności, dają więcej satysfakcji, więcej zaangażowania. Po prostu warto sięgać po nowe. Pozostała grupa - 80% to są Ci, którzy niechętnie wychodzą ze strefy komfortu. Potrzebują motywacji zewnętrznej, motywacji dodatkowej do zmian. I teraz jak na szkoleniu - po prostu dostarczymy narzędzi szkoleniowych, technik,  to pytanie: kto skorzysta, która grupa? Mamy te 20% ludzi - oni skorzystają, oni w naturalny sposób próbują nowego.  Dla pozostałych to szkolenie pewnie nie będzie tak efektywne, jak byśmy sobie życzyli.

Druga rzecz to komunikacja celu rozwojowego. Jeżeli uczestnicy nie uzyskają jasnej informacji, po co są na szkoleniu, jakie jest oczekiwanie organizacji wobec nich. Co mają zmienić w sposobie funkcjonowania, zarządzania, sprzedawania - potraktują te szkolenie jako inspirację, a nie inwestycję, która powinna się zwrócić.

Następna rzecz to wdrożenie. Umiejętności w praktyce. Zgodnie z modelem 70/20/10 samo szkolenie jest impulsem do zmiany. Dużo ważniejsza rzecz dzieje się później, czyli praca z przełożonym, praca z wdrożeniem umiejętności w praktykę.

Proces nie będzie efektywny, jeżeli jedynym jego elementem będzie samo szkolenie.

I ostatnia rzecz - przestrzeń na rozwój. Bardzo często uczestnicy na szkoleniu mówią: „Tak, wiemy co chcemy zmienić, wiemy jak mamy to zmienić, mamy motywację do zmiany, uważamy że to co proponujecie ma sens”, ale mogą się zatrzymać w punkcie: "Jak tylko znajdę czas, na pewno się tym zajmę". Jeżeli tego czasu nie znajdują, a zwykle nie znajdują, to do zmiany nie dochodzi.

W Gammie przygotowaliśmy proces rozwojowy, który przeciwdziała tym barierom. I tu kluczowe jest słowo proces, dlatego, że nie mówimy o pojedynczym działaniu szkoleniowym, o pojedynczym szkoleniu, tylko rzeczywiście o szeregu działań poprzedzających szkolenie i tych, które następują po jego zakończeniu.

Jak byśmy popatrzyli na ten proces szkoleniowy to zaczynamy od odprawy przedszkoleniowej.

Uczestnik powinien dostać jasną informację, jakie są oczekiwania dotyczące zmiany, jego zachowania do pracy w określonych obszarach kompetencyjnych oraz informację, że szkolenie jest formą inwestycji, i że jest oczekiwanie ze strony organizacji, że ta inwestycja rzeczywiście się zwróci.

Druga rzecz to wdrożenie. Tak projektujemy szkolenie, aby ostatnim modułem był moduł wdrożeniowy. Uczestnicy, zgodnie z formułą START, STOP, CONTINUE zobowiązują się START - co zaczną wdrażać, STOP - jakich zachowań zaprzestaną, CONTINUE  -  co utrzymają jako dobra praktykę. Ten plan wdrożeniowy jest określony w czasie i w kryteriach sukcesu.

Warto, aby został przesłany do przełożonego, który będzie monitorował, wzmacniał, nagradzał i egzekwował zmianę.

Jeżeli mówimy o procesie składającym się z kilku szkoleń to następne szkolenie z cyklu zaczynamy od omówienia doświadczeń wdrożeniowych uczestników. Od tego co im wychodziło, jakie mieli trudności - jest to przestrzeń żeby podzielić się dobrymi praktykami, żeby pochylić się nad tym co było trudne. Kolejny element to zaangażowanie przełożonego w proces rozwojowy. To zaangażowanie zależy od tego ile manager ma czasu i jakie zajmuje miejsce w strukturze w organizacji.

Czasem to może być krótki telefon, mail czy minutowa rozmowa bezpośrednio z pytaniem, jak przebiega plan wdrożeniowy i czy pracownik potrzebuje wsparcia, żeby ten plan zrealizować.

Ostatnim elementem jest rozszerzenie przestrzeni rozwojowej poza salę szkoleniową -czyli to wszystko, co uczestnik powinien dostać dodatkowo poza szkoleniem. Prework, zadanie po szkoleniowe, materiały inspiracyjne w postaci podcastów, nagrań wideo, pigułek wiedzy.

To wszystko, co mobilizuje uczestnika, żeby wracać, korzystać wielokrotnie. Sięgać po wiedzę, umiejętności, narzędzia, które nasi trenerzy proponowali na szkoleniu. Nasza misja "bierzemy odpowiedzialność za rezultaty" jest tą ideą, która gromadzi, skupia wokół siebie trenerów, konsultantów, pracowników biura, działu sprzedaży wszystkich tych, dla których praca daje satysfakcję wtedy kiedy ma sens, kiedy faktycznie prowadzi do rezultatów.

Dlatego właśnie zaprojektowaliśmy proces rozwojowy w ten sposób, żeby rzeczywiście wydarzyła się realna zmiana. Wszystkich tych, którzy podzielają nasze wartości i którzy uważają, że proces rozwojowy przedstawiony w ten sposób jak w nagraniu rzeczywiście ma sens i podnosi efektywność rozwoju. Zapraszamy do współpracy z nami!

Zapraszamy do naszej

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Wideo
Wideo

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

Daj nam poznać

TWOJE POTRZEBY

Zadzwoń do nas:

tel: 22/266 08 48,

tel. kom.: 505 273 550,E-mail:
biuro@projektgamma.pl

ul. Mysłowicka 15
01-612 Warszawa

Znajdź nas na mapie

Zobacz mapęlub użyj formularza

Kontakt
biuro@projektgamma.pl
tel: 22/266 08 48,
tel. kom.: 505 273 550

ul. Mysłowicka 15
01-612 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2019 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.