Asertywność, techniki asertywności – główne założenia

Techiki asertywnośći zakładają konkretne i zdecydowane komunikowanie naszych potrzeb, chęci i uczuć innym ludziom – nie naruszając w żaden sposób ich praw (G. Lindeenfield).
zdjęcie - (the_title())

Definicja asertywnośći, Asertywność, techniki asertywności - główne założenia - główne założenia


Association for Advancement of Behavior Therapy jako asertywność określa taki zespół zachowań, który wyraża uczucia, postawy, życzenia, opinie lub prawa danej osoby w sposób bezpośredni, stanowczy i uczciwy, a jednocześnie respektujący uczucia, postawy, życzenia, opinie i prawa innej osoby lub osób. Zachowanie asertywne może obejmować ekspresję uczuć – w tym takich jak: gniew, strach, zakłopotanie, oburzenie, radość, nadzieję, ale tak, by nie naruszać praw innych osób.

Reasumując: jeśli zachowujesz się asertywnie to znaczy, że potrafisz wyrażać uczucia, postawy, życzenia, opinie lub swoje prawa w sposób bezpośredni, stanowczy i w zgodzie ze sobą, jednocześnie respektując uczucia, postawy, życzenia, opinie i prawa innych osób. T. Gillen zwraca uwagę, na bardzo ważną kwestię – postawa asertywna nie gwarantuje, że uzyskasz wszystko, co chcesz, ale daje pewność trzech istotnych korzyści:

 • stwarza Ci szansę uzyskania tego, na czym Ci zależy;
 • daje pewność, że Twoja rola w rozmowie była pozytywna;
 • buduje fundament dla pozytywnej relacji w przyszłości.

W dłuższej perspektywie czasowej stosunek ludzi do nas jest bezpośrednim rezultatem naszego sposobu zachowywania się wobec nich, a więc im bardziej pozytywne to zachowanie, tym lepsze relacje.

Rozważając pojęcie asertywności należy pamiętać o jej trzech wymiarach:

 • asertywna postawa,
 • techniki asertywności,
 • zachowania asertywne.

Asertywna postawa – myślenie o ludziach jak o podmiotach, a nie przedmiotach. Założenie, że ludzie mają swoje potrzeby, cele, dążenia, motywy działania, które należy brać pod uwagę i respektować podczas działania. Asertywna postawa zakłada, że w podobny sposób myślimy również o sobie.

Techniki asertywności – zajmują się właściwym wyrażeniem asertywnej postawy. Innymi słowy nadają formę treści, jaką są przekonania zbudowane na fundamencie asertywności. Techniki asertywności służą świadomemu i celowemu budowaniu komunikatów, tak aby otaczający nas ludzie wiedzieli i czuli, że traktowani są zgodnie z filozofią asertywności.

Zachowania asertywne – poza sposobem myślenia o sobie i innych (postawa asertywna) i sposobem komunikowania się (techniki asertywności), bardzo ważny jest sposób działania – styl reagowania w sytuacji, w których potrzeby, interesy, wartości nasze lub innych ludzi są zagrożone.

Zgodnie ze zbiorem praw asertywności każdy ma prawo do swojej opinii. Asertywne prowadzenie rozmów stoi więc całkowicie po przeciwnej stronie niż erystyka. Erystyka to sztuka prowadzenia rozmów w taki sposób, aby przekonać rozmówcę do swoich racji.

Celem rozmowy prowadzonej w duchu asertywności jest zapoznanie się z poglądami rozmówcy oraz przedstawienie mu swoich poglądów. W takim sposobie prowadzenia rozmów nie ma zwycięzców i pokonanych – cele obu stron są ze sobą zbieżne – wzajemne poznanie swoich poglądów.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Wybierz nasze szkolenia online
 • Brak ograniczeń geograficznych i lokalizacyjnych
 • Duża wartość szkoleniowo-merytoryczna
 • Pełna interaktywność
 • Popularne technologie: Microsoft Teams, Google Meet, Webex, Zoom, Clickmeeting
Zapraszamy do zapoznania się z:

Na koniec pragnę zaprezentować dziewięć sposobów na to, by asertywnie prezentować swoje opinie.

 1. Zachęć rozmówcę do zaprezentowania opinii.
 2. Upewnij się, że dobrze rozumiesz, co Twój rozmówca miał na myśli.
 3. Zaprezentuj własną opinię.
 4. Zdefiniuj rozbieżności pomiędzy stanowiskami.
 5. Zaproponuj wymianę poglądów, ale tylko w tych obszarach, w których obie strony są w stanie zmienić początkowe stanowiska.
 6. Pamiętaj, że głównym celem prowadzonej rozmowy jest poznanie stanowiska drugiej strony (wraz z argumentami, logiką myślenia, przyczynami), a nie jego zmiana.
 7. Nie oceniaj poglądów ani rozmówcy.
 8. Nie traktuj opinii jako obiektywnych faktów.
 9. W dyskusji odwołuj się do siebie (moim zdaniem, według mnie itp.).

Asertywność, sztuka wystąpień publicznych, efektywność osobista czy zarządzanie stresem. Te tematy szkoleń znajdziesz w dziale: szkolenia zamknięte np: szkolenie asertywność. Jeśli interesują Cię szkolenia z sektora publicznego zapraszamy do działu: szkolenia administracja. Nasza firma jest firmą szkoleniową roku dzięki czemu organizowane przez nas szkolenia są najwyższej jakości.


ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Technika GROW służy do wyznaczania celów oraz opracowywania strategii ich realizacji. To prosta i skuteczna metoda, którą może praktykować menadżer ze swoim zespołem.
Mapa myśli (mind mapping) to technika służąca graficznej prezentacji, organizacji i hierarchizacji informacji. To narzędzie niezwykle przydatne w nauce oraz biznesie.
Pomodoro to prosta metoda pomagająca w zarządzaniu czasem, zwiększeniu koncentracji i podniesieniu efektywności.
Ta metoda jest wykorzystywana również do poszukiwania kreatywnych rozwiązań. Może być praktykowana  indywidualnie, jak i grupowo. Jest znakomitym narzędziem dla menadżera do wszechstronnej analizy firmowych projektów i podsuwanych przez współpracowników pomysłów.
Netykieta podobnie jak savoir – vivre nie jest ustalona raz na zawsze, a za jej nieprzestrzeganie nie zawsze grozi kara. Jednak uporczywe łamanie netykiety może grozić odsunięciem od jakiejś usługi internetowej lub wykluczeniem z wirtualnej grupy. W skrajnym przypadku, negatywne zachowanie w sieci, może powodować kłopoty z wymiarem sprawiedliwości.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Telefon
Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

Miejsce

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Mapa
Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza
kontakt

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

firma szkoleniowa

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.