Uważaj na pułapki językowe! Sprawdź na co warto uważać!

„Oceniamy siebie zwykle na podstawie tego, czego chcielibyśmy dokonać, ale otoczenie, oceniając nas, bierze pod uwagę to, czego naprawdę dokonaliśmy”  
zdjęcie - Uważaj na pułapki językowe! Sprawdź na co warto uważać!

Najczęściej popełniane błędy językowe

Na budowanie naszego wizerunku duży wpływ ma język, którym się posługujemy. Nawet bardzo ciekawa przemowa straci na swej wartości jeżeli będziesz nagminnie powtarzał błędy językowe. W naszym języku ojczystym nie brakuje pułapek językowych, w które często wpadamy. Przyjrzyjmy się często występującym trudnościom i uczmy się na błędach swoich i innych.

Efektywność osobista w oparciu o model R. Diltsa
szkolenie na zamówienie/szkolenie zamknięte
Efektywność osobista w oparciu o model R. Diltsa
Idea jest jak wirus. Gdy zagnieździ się w umyśle, nie da się jej już usunąć

NIEPRAWIDŁOWO PRAWIDŁOWO
w cudzysłowiu w cudzysłowie
daleki czemuś daleki od czegoś
na dworzu na dworze
dystansować się do czegoś, kogoś dystansować się od / wobec czegoś/ kogoś
fakt autentyczny fakt (coś, co zdarzyło się naprawdę)
czerpać całą garścią, garściami czerpać pełną garścią, pełnymi garściami
kłaść komuś kłody pod nogi rzucać komuś kłody pod nogi
nie ulega kwestii nie ulega wątpliwości
mianować kogoś na kogoś mianować kogoś kimś
w ramach możliwości w miarę możliwości
nadwyżka w czymś nadwyżka czegoś
dzwonić, telefonować na numer dzwonić, telefonować pod numer
odzyskać z powrotem odzyskać
najbardziej optymalny

optymalny

proszę panią                                   proszę pani
pełnioletniość, pełnioletność pełnoletność, pełnoletniość
permamentny permanentny
kłaść, położyć podwaliny pod czymś kłaść podwaliny po coś, położyć podwaliny czegoś
poszłem poszedłem
póki co tymczasem, na razie
spełniać rolę odegrać rolę (pełni się funkcję)
pod rząd z rzędu
swetr sweter
tą książkę tę książkę
usatysfakcjonowany z czegoś usatysfakcjonowany czymś
przeważająca większość większość
w porównaniu do czegoś w porównaniu z czymś
w każdym bądź razie w każdym razie
wszem i wobec

wszem wobec (wszystkim zgromadzonym wokół)

 

Szkolenia dla adminstracji publicznej, które oferuje Gamma można znaleźć w dziale szkoleń zamkniętych. Znajdziesz tam również szkolenia sprzedażowe i menadżerskie. Zapraszamy do zapoznania się z działem szkoleń otwartych.


 

Opracowanie na podstawie Słownika poprawnej polszczyzny (PWN), „Polski bez błędów” (M. Tytuła, M. Łosiak), „Polszczyzna płata nam figle” (red. J. Podracki)

 

Newsletter

Bądź na bieżąco z nowymi treściami wikiGammy. Zapisz się do naszego newslettera.

Przejdź do działu strefy wiedzy

WikiGamma
Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy
Gamma Q&A
Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR
Artykuły eksperckie
Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi
Wideo
WikiGamma w formacie video
Recenzje, Stanowiska pracy
Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów
Artykuły, Artykuły cd., Prawo
Standardowe informacje z obszaru szkoleń

Najbardziej poczytne materiały WikiGamma:

Szanowni Państwo! Od momentu powstania, metodyki zwinne zyskują coraz większą popularność w różnych dziedzinach biznesu, wspierając organizacje z niemal wszystkich branży w sprawnym zarządzaniu projektami oraz codziennymi działaniami w takich obszarach, jak: informatyka, strategia, komunikacja, sprzedaż, marketing oraz HR. Metodyki Agile umożliwiają efektywne i szybkie budowanie wartościowych rozwiązań wysokiej jakości, wspierają usprawnianie procesów i rozwój kompetencji w zespołach wytwórczych dzięki koncentracji takich koncepcji, jak: inspekcja, adaptacja, ciągłe doskonalenie czy samoorganizacja, bez których żadna firma chcąca działać w dynamicznym środowisku nie jest w stanie budować przewagi rynkowej.
Główną przyczyną, dla której firmy i organizacje decydują się podnieść kompetencje swoich pracowników w obszarze zarządzania projektami jest dynamika otaczającego nas świata. Kapryśna ekonomia, skracające się cykle produkcyjne, zmiany technologiczne, polityczne, prawne, demograficzne i kulturowe kształtują coraz wyższe oczekiwania klientów.
Grywalizacja lub gamifikacja to w Polsce stosunkowo młoda forma motywowania określonych grup m.in. takich jak zespół sprzedażowy, dział IT lub HR czy studenci i uczestnicy szkoleń, działających we wspólnym celu. Aby odczarować nieco ten temat dobrze jest przyjrzeć się mu od podstaw.
Rynek pracy staje się rynkiem pracownika, rotacja pracowników stale rośnie. Stare metody zarządzania tracą na efektywności i współcześni menadżerowie stają przed koniecznością wypracowania nowych modeli, dostosowanych do nowej rzeczywistości. Te wyzwania to coś, do czego warto się przyzwyczaić, bo millenialsi niedługo będą dominującą grupą pokoleniową na rynku pracy.
Sukces firmy zależy od ludzi w niej pracujących, a kluczowi pracownicy mają kluczowe znaczenie dla tego sukcesu, zwłaszcza w perspektywie długoterminowej.
Szanowni Państwo! Model mocnych stron Gallupa jest dzisiaj tak aktualny jak nigdy wcześniej. Zmiany pokoleniowe, motywacja 3.0 , tzw. rynek pracownika oraz poszukiwanie rozwiązań HR-owych, które jednocześnie podnoszą efektywność organizacji i satysfakcję pracowników z wykonywanej pracy – wszystkie te zjawiska stanowią ogromne wyzwania dla działów HR w Polsce i na świecie. Praca na talentach i mocnych stronach wg metodologii Gallupa na pewno pomaga zamienić wyzwania w rezultaty. Życzymy owocnej lektury! Zespół Gamma

Kolejne artykuły:

Okno Johari to psychologiczne narzędzie, które pozwala poznać siebie i swoje relacje z otoczeniem. Wyznacza ono cztery obszary, które obrazują poziom samoświadomości jednostki i jej relacje z innymi ludźmi. Okno Johari stosuje się do wzmacniania komunikacji w pracy, budowania zespołów i rozwoju osobistego.
„Oceniamy siebie zwykle na podstawie tego, czego chcielibyśmy dokonać, ale otoczenie, oceniając nas, bierze pod uwagę to, czego naprawdę dokonaliśmy”  
Coaching jest procesem, który pomaga w przyspieszeniu tempa rozwoju i polepszeniu efektów działania. Istotą szkolenia jest wykorzystanie posiadanej już wiedzy i umiejętności oraz odpowiednie zmotywowanie i towarzyszenie klientowi w celowym usprawnianiu jego funkcjonowania.
EB (ang.  budowanie wizerunku pracodawcy ) – działania firmy mające na celu stworzenie korzystnego środowiska pracy, tak aby wybór obecnych i potencjalnych pracowników był świadomy i wynikał z przekonania o możliwości rozwoju kariery.
Narracyjny System Sprzedaży® to zestaw narzędzi sprzedażowych bazujących na neurolingwistyce, inteligencji emocjonalnej i psychologii komunikacji.

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

Porozmawiajmy o Twoich potrzebach:
tel. kom.: 505 273 550,
biuro@projektgamma.pl

Najbliższe terminy szkoleń związane z tym artykułem

Asertywna komunikacja i rozwiązywanie konfliktów
24 listopada 2020 Szkolenie online
Asertywność uczy jak postępować w zgodzie ze sobą - na poziomie technik postaw. Szkolenia z asertywności uczą technik rozwiązywania konfliktów i...
Agile mindset - zwinność w codziennej pracy
1 grudnia 2020 - 2 grudnia 2020 Szkolenie online
Agile jest skuteczną metodyką – względem tradycyjnego podejścia do współpracy i dostarczania wyników. Badania wskazują wzrost efektywności...

Najpopularniejsze artykuły w tym dziale

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2019 roku.
Gamma na FBGamma w LN
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
 ul. Mysłowicka 15, 01-612 Warszawa. Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji