Co zrobić gdy pracodawca nie przestrzega prawa?

Złamanie praw pracowniczych może zdarzyć się każdemu pracownikowi – to tylko jeden z powodów, dla którego warto znać podstawy prawa pracy. Choć pracownicy coraz częściej znają swoje przywileje, wciąż pojawiają się pracodawcy, którzy nie do końca przestrzegają prawa.

zdjęcie - (the_title())


Co zrobić gdy pracodawca nie przestrzega prawa?

Złamanie praw pracowniczych może zdarzyć się każdemu pracownikowi - to tylko jeden z powodów, dla którego warto znać podstawy prawa pracy. Choć pracownicy coraz częściej znają swoje przywileje, wciąż pojawiają się pracodawcy, którzy nie do końca przestrzegają prawa. Co zrobić w przypadku, gdy spotka nas niesprawiedliwe złamanie naszych praw?

Gdzie możemy znaleźć pomoc?

Organem, który zajmuje się przestrzeganiem prawa pracy, jest PIP - Państwowa Inspekcja Pracy. Jest ona odpowiedzialna za kontrolowanie przedsiębiorstw oraz pomoc pracownikom w przypadku braku respektowania prawa przez pracodawców.

To również organ, do którego może zgłosić się każdy po pomoc - Państwowa Inspekcja Pracy gwarantuje anonimowość zgłoszenia, a następnie rozpoczyna kontrolę przedsiębiorstwa pod względem respektowania założeń Kodeksu Pracy.

W przypadku bardzo rażących nadużyć ze strony pracodawcy możemy zgłosić się bezpośrednio do Sądu. To rozwiązanie jednak obarczone jest ryzykiem, które wynika przede wszystkim z niewielkiej świadomości pracowników na temat konkretnych rozporządzeń i ustaw.

Jak się zabezpieczyć przed łamaniem prawa?

Świadomość swoich praw i obowiązków jest największym gwarantem dotrzymania założeń umowy przez pracodawcę. Pracownik przede wszystkim powinien znać kodeks pracy szkolenia dla osób indywidualnych mogą w dużym stopniu pomóc zdobyć konkretną wiedzę oraz poznać wykładnię, którą stosują sądy pracy w przypadku sporów.

Jeśli chodzi o szkolenie Prawo Pracy, wśród bogatej oferty firm edukacyjnych znajdziemy zarówno profesjonalne kursy przeznaczone dla osób pracujących w działach kadrowych, jak i szkolenia dla samych pracowników. Kursy te obejmują podstawowe założenia prawa pracy oraz skupiają się przede wszystkim na samym pracowniku, jego obowiązkach i przywilejach, które wynikają z postanowień prawnych.

W końcu to, że nieznajomość prawa szkodzi, wie każdy - w przypadku pracowników, którzy nie znają podstawowych założeń Kodeksu Pracy, może dochodzić częściej do nadużyć, których sami nie będą świadomi.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Jak zapewne każdy doskonale się orientuje, w tym roku pojawiła się w ustawodawstwie bardzo ważna nowelizacja ustawy o odpadach. Co dokładniej się z nią wiąże? Jakie obowiązki spadną teraz na przedsiębiorców i na firmy? O tym wszystkim powiemy pokrótce poniżej…
Ochrona środowiska to rzecz zdecydowanie bardzo istotna dla każdej firmy i to naprawdę z wielu powodów. Jak dokładniej wyglądają takie powody? Jak firmy mogą chronić środowisko?
Ustawa o odpadach jest dość istotną ustawą dla każdej firmy. Kiedy dokładnie nowe przepisy wejdą w życie? Od kiedy ich przestrzeganie będzie już normalnie egzekwowane? Z czym trzeba się tutaj na pewno liczyć?
Ustawa o ochronie środowiska obowiązuje każdego z nas – bez wyjątku. Warto podkreślić, że określona jest w niej także dokładnie kwestia wycinki drzew. Czy taka wycinka drzew musi być gdziekolwiek zgłaszana? Jak to w zasadzie dokładniej wygląda? Czy z prywatnej posesji można wyciąć cokolwiek?
Prawo wodne to dość skomplikowane prawo w ustawodawstwie polskim. Na czym dokładniej ono polega? Kogo w zasadzie obowiązuje? Jak wygląda egzekwowanie prawa wodnego? Na te pytania odpowiemy pokrótce poniżej.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Telefon
Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

Miejsce

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Mapa
Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza
kontakt

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

firma szkoleniowa

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.