Czy szykują się zmiany?

W nowym roku nastąpiły istotne zmiany w kodeksie prawa pracy. Warto je poznać i dowiedzieć się, jakie prawa i obowiązki przysługują teraz zarówno pracownikom, jak i pracodawcom ich zatrudniającym. Informacje na temat zaistniałych zmian można odnaleźć w internecie, można również poradzić się prawnika bądź też skorzystać z tego, iż co jakiś czas w różnych miastach organizowane są szkolenia z prawa pracy.

zdjęcie - (the_title())

Czy szykują się zmiany?


Oto kilka istotnych rzeczy, o których warto pamiętać, jeśli chodzi o zmiany w prawie pracy:

Zmiana terminu na wniesienie odwołania do sądu pracy - w latach wcześniejszych czas na odwołanie do sądu pracy wynosił siedem dni w przypadku odwołania dotyczącego wypowiedzenia umowy o pracę, a czternaście dni - w przypadku odwołania dotyczącego rozwiązania umowy bez wypowiedzenia.

Od nowego roku terminy te zostały wydłużone i w każdym z podanych powyżej przypadków wynoszą 21 dni.

Podwyższenie minimalnego wynagrodzenia za pracę - od nowego roku minimalna pensja stała się wyższa.

Dotychczas wynosiła ona 1850 złotych brutto, teraz zaś wynosi 2000 złotych brutto. To dobra wiadomość dla osób pracujących za najniższą krajową stawkę - ich sytuacja finansowa ulegnie poprawie.

W nowym roku wprowadzono również przepisy, regulujące wysokość minimalnej stawki godzinowej, wypłacanej pracownikowi.

Przed rokiem 2017 obowiązek wprowadzania regulaminów pracy i wynagradzania dotyczył pracodawców zatrudniających dwadzieścia, bądź też więcej osób.

Zmiany wprowadzone w nowym roku powodują, iż obowiązek wprowadzania regulaminów pracy i wynagradzania dotyczy pracodawców zatrudniających pięćdziesiąt, bądź też więcej osób.

Pracodawca zatrudniający od 20 do 50 osób może wprowadzić tego typu regulaminy, jest zaś zobowiązany do ich wprowadzenia w sytuacji, gdy z wnioskiem o jego wprowadzenie wystąpi zakładowa organizacja związkowa.

Od przyszłego roku pracodawca nie jest zobowiązany do wydawania świadectwa pracy pracownikowi, zamierzając nawiązać z nim kolejny stosunek pracy w ciągu siedmiu dni od wygaśnięcia, bądź też rozwiązania poprzedniego.

Rozwiń swoją wiedzę ekspercką. Rozwikłaj zagadnienia związane z ochrona danych osobowych w dziale kadr i HR. Dowiedz się jak planować, rozliczać i zarządzać czasem pracy w działach zmianowych. Efektywnie zarządzaj zasobami ludzkimi. Dowiedz się jak planować i rozliczać czas pracy w obecnym roku. Zobacz też: Gamma. Firma szkoleniowa roku.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Jak zapewne każdy doskonale się orientuje, w tym roku pojawiła się w ustawodawstwie bardzo ważna nowelizacja ustawy o odpadach. Co dokładniej się z nią wiąże? Jakie obowiązki spadną teraz na przedsiębiorców i na firmy? O tym wszystkim powiemy pokrótce poniżej…
Ochrona środowiska to rzecz zdecydowanie bardzo istotna dla każdej firmy i to naprawdę z wielu powodów. Jak dokładniej wyglądają takie powody? Jak firmy mogą chronić środowisko?
Ustawa o odpadach jest dość istotną ustawą dla każdej firmy. Kiedy dokładnie nowe przepisy wejdą w życie? Od kiedy ich przestrzeganie będzie już normalnie egzekwowane? Z czym trzeba się tutaj na pewno liczyć?
Ustawa o ochronie środowiska obowiązuje każdego z nas – bez wyjątku. Warto podkreślić, że określona jest w niej także dokładnie kwestia wycinki drzew. Czy taka wycinka drzew musi być gdziekolwiek zgłaszana? Jak to w zasadzie dokładniej wygląda? Czy z prywatnej posesji można wyciąć cokolwiek?
Prawo wodne to dość skomplikowane prawo w ustawodawstwie polskim. Na czym dokładniej ono polega? Kogo w zasadzie obowiązuje? Jak wygląda egzekwowanie prawa wodnego? Na te pytania odpowiemy pokrótce poniżej.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Telefon
Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

Miejsce

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Mapa
Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza
kontakt

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

firma szkoleniowa

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.