Czym jest akcyza?

Pośród bardzo wielu podatków dość szczególnym jest akcyza. Nie jest to bowiem podatek nakładany na wszystkie produkty, a jedynie na wybrane. Grupą produktów, które są nim objęte są te, które cieszą się dużym zainteresowaniem i poprzez akcyzę często państwo chce zminimalizować ilość sprzedawanych artykułów.

zdjęcie - (the_title())


Czym jest akcyza?

Pośród bardzo wielu podatków dość szczególnym jest akcyza. Nie jest to bowiem podatek nakładany na wszystkie produkty, a jedynie na wybrane. Grupą produktów, które są nim objęte są te, które cieszą się dużym zainteresowaniem i poprzez akcyzę często państwo chce zminimalizować ilość sprzedawanych artykułów. W przeszłości często mówiono, że akcyza jest podatkiem od dóbr luksusowych, gdyż objęte nią były właśnie takie produkty.

Akcyza naliczana jest w określonej przez państwo wysokości od każdego sprzedanego produktu. Produktami, które najczęściej kojarzą się właśnie z tym podatkiem są między innymi papierosy, paliwa czy sprowadzane z innych krajów samochody. Wyroby akcyzowe, a raczej obrót nimi są regulowane przez bardzo wiele przepisów prawnych.

Do najważniejszych z pewnością zalicza się prawo akcyzowe, które podobnie jak wiele innych ustaw podlega ciągłym zmianom. Wynikają one bardzo często przede wszystkim z konieczności dopasowania przepisów do niezwykle dynamicznych zmian na rynku. Od firm, które trudnią się obrotem czy produkcją takich artykułów wymaga się odpowiedniej znajomości przepisów, inaczej bowiem mogą napotkać spore problemy w czasie prowadzenia działalności.

Osoby odpowiedzialne w firmach za właściwie stosowane przepisy celne szkolenie z zakresu ich zmian przechodzą zazwyczaj w momencie ich ogłoszenia. Zanim zmienione przepisy wejdą w życie, mają oni czas nie tylko na dokładne zapoznanie się z nimi ale również na dostosowanie odpowiednich elementów w firmie do ich wymogów. Ostatnie zmiany, gdy chodzi o prawo akcyzowe 2019 dotknęły na przykład branże związane z elektronicznymi papierosami i ich obrotem.

Zmienione zostały bowiem stawki akcyzy, co na firmach wymusza konieczność zmiany cen oferowanych produktów jak również prowadzenia właściwej dokumentacji. Dość dużo firm uważa, że najlepszymi szkoleniami są takie, które organizowane są na ich indywidualne zamówienie. Wówczas nie tylko ich tematyka, ale także czas trwania i godziny zajęć są dostosowywane indywidualnie do zamawiającego klienta.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Jak zapewne każdy doskonale się orientuje, w tym roku pojawiła się w ustawodawstwie bardzo ważna nowelizacja ustawy o odpadach. Co dokładniej się z nią wiąże? Jakie obowiązki spadną teraz na przedsiębiorców i na firmy? O tym wszystkim powiemy pokrótce poniżej…
Ochrona środowiska to rzecz zdecydowanie bardzo istotna dla każdej firmy i to naprawdę z wielu powodów. Jak dokładniej wyglądają takie powody? Jak firmy mogą chronić środowisko?
Ustawa o odpadach jest dość istotną ustawą dla każdej firmy. Kiedy dokładnie nowe przepisy wejdą w życie? Od kiedy ich przestrzeganie będzie już normalnie egzekwowane? Z czym trzeba się tutaj na pewno liczyć?
Ustawa o ochronie środowiska obowiązuje każdego z nas – bez wyjątku. Warto podkreślić, że określona jest w niej także dokładnie kwestia wycinki drzew. Czy taka wycinka drzew musi być gdziekolwiek zgłaszana? Jak to w zasadzie dokładniej wygląda? Czy z prywatnej posesji można wyciąć cokolwiek?
Prawo wodne to dość skomplikowane prawo w ustawodawstwie polskim. Na czym dokładniej ono polega? Kogo w zasadzie obowiązuje? Jak wygląda egzekwowanie prawa wodnego? Na te pytania odpowiemy pokrótce poniżej.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Telefon
Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

Miejsce

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Mapa
Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza
kontakt

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

firma szkoleniowa

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.