Służebność przesyłu – najważniejsze informacje.

Służebność przesyłu należy do jednych z praw rzeczowych, obok prawa do użytkowania wieczystego i prawa własności. Zdefiniowana ona została w artykule 305 Kodeksu cywilnego.
Gamma - Służebność przesyłu - najważniejsze informacje.


Służebność przesyłu - najważniejsze informacje.

Wola unormowania stanu prawnego sieci przesyłowych stała się przesłanką dla ustanowienia pojęcia służebności przesyłu w dniu 3 sierpnia 2008 roku, co wynikało z niejasnej sytuacji w polskim prawodawstwie obejmującej kwestii obecności nieruchomości przesyłowych w obrębie nieruchomości, służących w myśl artykułu 49. Kodeku Cywilnego do transportu płynów, gazów, energii elektrycznej. Zgodnie z definicją i zamysłem prawnym, służebność przesyłu ma umożliwiać obciążenie nieruchomości na rzecz przedsiębiorstwa mającego w posiadaniu wyżej wymienione urządzenia przesyłowe, lub też planującego wybudowanie urządzeń przesyłowych.
Właściciel nieruchomości obciążającej (sieci energetycznej) może korzystać w zdefiniowanym zakresie z obciążonej służebnością przesyłu nieruchomości.

Odpowiednie szkolenia prawo budowlane precyzują dokładnie kwestie ustanowienia służebności oraz odnoszą się na bieżąco do orzeczeń Sądu Najwyższego w sprawie interpretacji artykułów od 285 do 305 K. C.

Służebność przesyłu może powstać w następujący sposób:

  • Na drodze umowy
  • Z mocy orzeczenia sądowego
  • Drogą zasiedzenia

Z praktycznego punktu widzenia, należy rozważyć kwestie możliwości ustanowienia służebności przesyłu w sytuacji, gdy przez daną nieruchomość przebiega infrastruktura przesyłowa, do której zaliczyć można:

  • Sieci energetyczne
  • Gazociągi i rurociągi
  • Instalacje wodno-kanalizacyjne
  • Wodociągi

Właściciel nieruchomości lub też osoba będąca uprawioną z tytułu wieczystego użytkowania może oczekiwać od przedsiębiorstwa, do którego należy infrastruktura przesyłowa (słupy, rury, stacje transformatorowe, linie energetyczne, przepompownie, skrzynki energetyczne), ustanowienia służebności przesyłu. Prawo to także działa w drugą stronę: przedsiębiorca może wnioskować do właściciela nieruchomości o ustanowienie tejże.

 

Szkolenia eksperckie to trenerzy z wieloletnim doświadczeniem zawodowym i trenerskim, ciekawe szkolenia oparte na najnowszych zmianach w prawie w formule szkoleń otwartych jak i zamkniętych. Do każdego szkolenia przygotowywane są autorskie materiały i liczne ćwiczenia. Zobacz z zakresu naszych szkoleń eksperckich: Wybierz nasze szkolenia.

Konsekwencją ustanowienia służebności przesyłu jest wpis w księdze wieczystej, potwierdzający prawa przedsiębiorstwa do obciążenia nieruchomości oraz prawa właściciela/dzierżawcy nieruchomości do uzyskiwania stosownych świadczeń finansowych z tytułu istniejącej służebności.

UWAGA! Sam proces ustalania służebności i niejasności prawne obejmujące rzeczowe prawa ograniczone dobrze tłumaczą szkolenia służebność przesyłu i inne kursy z zakresu prawa cywilnego!

 

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Jak zapewne każdy doskonale się orientuje, w tym roku pojawiła się w ustawodawstwie bardzo ważna nowelizacja ustawy o odpadach. Co dokładniej się z nią wiąże? Jakie obowiązki spadną teraz na przedsiębiorców i na firmy? O tym wszystkim powiemy pokrótce poniżej…
Ochrona środowiska to rzecz zdecydowanie bardzo istotna dla każdej firmy i to naprawdę z wielu powodów. Jak dokładniej wyglądają takie powody? Jak firmy mogą chronić środowisko?
Ustawa o odpadach jest dość istotną ustawą dla każdej firmy. Kiedy dokładnie nowe przepisy wejdą w życie? Od kiedy ich przestrzeganie będzie już normalnie egzekwowane? Z czym trzeba się tutaj na pewno liczyć?
Ustawa o ochronie środowiska obowiązuje każdego z nas – bez wyjątku. Warto podkreślić, że określona jest w niej także dokładnie kwestia wycinki drzew. Czy taka wycinka drzew musi być gdziekolwiek zgłaszana? Jak to w zasadzie dokładniej wygląda? Czy z prywatnej posesji można wyciąć cokolwiek?
Prawo wodne to dość skomplikowane prawo w ustawodawstwie polskim. Na czym dokładniej ono polega? Kogo w zasadzie obowiązuje? Jak wygląda egzekwowanie prawa wodnego? Na te pytania odpowiemy pokrótce poniżej.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Telefon
Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

Miejsce

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Mapa
Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza
kontakt

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

firma szkoleniowa

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.