Czym jest użytkowanie wieczyste gruntu?

Bardzo specyficznym prawem podmiotowym wyróżnianym na gruncie prawa cywilnego jest użytkowanie wieczyste. Wiele osób jednak nie ma pełnego poglądu na użytkowanie i zastanawia się czym ono właściwie jest.

zdjęcie - (the_title())


Czym jest użytkowanie wieczyste gruntu?

Bardzo specyficznym prawem podmiotowym wyróżnianym na gruncie prawa cywilnego jest użytkowanie wieczyste. Wiele osób jednak nie ma pełnego poglądu na użytkowanie i zastanawia się czym ono właściwie jest. Warto na pewno wiedzieć, że kwestie związane z użytkowaniem wieczystym reguluje Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 roku - Kodeks cywilny.

Samo użytkowanie polega na tym, że Skarb Państwa lub jednostka samorządu terytorialnego pozwala na to, aby ktoś użytkował grunt, który znajduje się w ich posiadaniu. Podmiotem użytkowania wieczystego może być nie tylko osoba fizyczna, ale również osoba prawna.

Czas użytkowania to 99 lat. Nie można jednak użytkować gruntu krócej niż lat 40. Prawa użytkownika wieczystego są tak naprawdę bardzo podobne do praw faktycznego właściciela. Prawo do użytkowania wieczystego może ulec sprzedaży.

Można je również zapisać w testamencie, gdyż podlega ono dziedziczeniu. Należy jednak pamiętać, że przez cały czas grunt należy prawnie do Skarbu Państwa, gminy, województwa lub powiatu. Do ochrony prawa użytkowania wieczystego znajdują zastosowanie przepisy o ochronie własności.

Szkolenia dla deweloperów powinny poruszać kwestie związane z użytkowaniem wieczystym. Każde szkolenie użytkowanie wieczyste powinno jednak być poprowadzone przez wysoce wykwalifikowanego i należycie doświadczonego szkoleniowca.

Tylko wówczas możliwe będzie uzyskanie trwałych i niezaprzeczalnych rezultatów szkolenia. Niezmiernie ważne jest bowiem to, aby osoba prowadząca szkolenie przekazywała nie tylko wiedzę teoretyczną, ale również wiedzę praktyczną. W przeciwnym razie uczestnicy szkolenia mogą nie wiedzieć jak wiedzę teoretyczną zastosować w praktyce.

Nie da się ukryć, że warto zwracać również uwagę na to czy szkolenia są dofinansowane z funduszy Unii Europejskiej czy też nie. Jeżeli tak, istnieją naprawdę spore szanse, że będziemy brali udział w szkoleniu na wysokim poziomie merytorycznym. Poza tym oczywistą zaletą udziału w szkoleniach dofinansowanych jest to, że koszty z nimi związane są stosunkowo niskie.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Jak zapewne każdy doskonale się orientuje, w tym roku pojawiła się w ustawodawstwie bardzo ważna nowelizacja ustawy o odpadach. Co dokładniej się z nią wiąże? Jakie obowiązki spadną teraz na przedsiębiorców i na firmy? O tym wszystkim powiemy pokrótce poniżej…
Ochrona środowiska to rzecz zdecydowanie bardzo istotna dla każdej firmy i to naprawdę z wielu powodów. Jak dokładniej wyglądają takie powody? Jak firmy mogą chronić środowisko?
Ustawa o odpadach jest dość istotną ustawą dla każdej firmy. Kiedy dokładnie nowe przepisy wejdą w życie? Od kiedy ich przestrzeganie będzie już normalnie egzekwowane? Z czym trzeba się tutaj na pewno liczyć?
Ustawa o ochronie środowiska obowiązuje każdego z nas – bez wyjątku. Warto podkreślić, że określona jest w niej także dokładnie kwestia wycinki drzew. Czy taka wycinka drzew musi być gdziekolwiek zgłaszana? Jak to w zasadzie dokładniej wygląda? Czy z prywatnej posesji można wyciąć cokolwiek?
Prawo wodne to dość skomplikowane prawo w ustawodawstwie polskim. Na czym dokładniej ono polega? Kogo w zasadzie obowiązuje? Jak wygląda egzekwowanie prawa wodnego? Na te pytania odpowiemy pokrótce poniżej.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Telefon
Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

Miejsce

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Mapa
Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza
kontakt

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

firma szkoleniowa

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.