Czym są dane osobowe?

Określenie dane osobowe od dawna funkcjonuje w naszym życiu, jednak ni wszyscy zdają sobie sprawę z tego, co obejmuje to pojęcie. Szczególnie po ostatnich zmianach przepisów dotyczących ochrony danych osobowych wiele osób może mieć problemy z odpowiednią i zgodną z prawem interpretacją tego pojęcia.

zdjęcie - (the_title())


Czym są dane osobowe?

Określenie dane osobowe od dawna funkcjonuje w naszym życiu, jednak ni wszyscy zdają sobie sprawę z tego, co obejmuje to pojęcie. Szczególnie po ostatnich zmianach przepisów dotyczących ochrony danych osobowych wiele osób może mieć problemy z odpowiednią i zgodną z prawem interpretacją tego pojęcia.

Większości osób dane osobowe kojarzą się głównie z imieniem, nazwiskiem czy numerami takimi jak PESEL, po których błyskawicznie można zidentyfikować konkretną osobę. Do danych osobowych zalicza się także wizerunek, czyli na przykład zdjęcie twarzy.

Jednakże prawne pojęcie rozszerza ten zakres na przykład o stosowane w Internecie nicki czy też zdjęcia sylwetki lub części ciała, jeżeli pozwalają one jednoznacznie zidentyfikować osobę. Znakiem charakterystycznym, który na to pozwala może być blizna czy tatuaż jak też sylwetka i jej budowa.

Dlatego też odpowiednia ochrona wszystkich wymienianych w ustawach danych osobowych jest bardzo istotna.

Aby nabyć odpowiednią wiedzę warto skorzystać z możliwości, jakie dają szkolenia z bezpieczeństwa informacji. W ich trakcie można nie tylko szczegółowo zrozumieć przepisy prawne odnoszące się do danych osobowych ale także uzyskać wiedzę dotyczącą ich odpowiedniego przetwarzania jak również pozyskiwania.

W każdej firmie jest to temat bardzo istotny, przykładem mogą być tutaj akta osobowe RODO bowiem wyraźnie wskazuje, iż nie powinny być oznaczone w taki sposób, aby można było od razu domyślić się kogo dotyczą.

Odpowiednie przetwarzanie, czyli przechowywanie oraz oznaczanie takich informacji pozwala firmom uniknąć problemów jak również wysokich kar finansowych, co więcej, w myśl nowych przepisów powinny one powołać nowe stanowisko administratora danych osobowych.

W zakresie obowiązków takiej osoby jest właśnie ochrona danych osobowych szkolenie więc z tego zakresu dla zatrudnionego pracownika jest niezwykle ważne. Aby odpowiedzialna za ochronne danych osoba posiadała zawsze aktualną wiedzę coraz więcej firm decyduje się na finansowanie kursów i szkoleń, które mają ją pogłębiać.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Jak zapewne każdy doskonale się orientuje, w tym roku pojawiła się w ustawodawstwie bardzo ważna nowelizacja ustawy o odpadach. Co dokładniej się z nią wiąże? Jakie obowiązki spadną teraz na przedsiębiorców i na firmy? O tym wszystkim powiemy pokrótce poniżej…
Ochrona środowiska to rzecz zdecydowanie bardzo istotna dla każdej firmy i to naprawdę z wielu powodów. Jak dokładniej wyglądają takie powody? Jak firmy mogą chronić środowisko?
Ustawa o odpadach jest dość istotną ustawą dla każdej firmy. Kiedy dokładnie nowe przepisy wejdą w życie? Od kiedy ich przestrzeganie będzie już normalnie egzekwowane? Z czym trzeba się tutaj na pewno liczyć?
Ustawa o ochronie środowiska obowiązuje każdego z nas – bez wyjątku. Warto podkreślić, że określona jest w niej także dokładnie kwestia wycinki drzew. Czy taka wycinka drzew musi być gdziekolwiek zgłaszana? Jak to w zasadzie dokładniej wygląda? Czy z prywatnej posesji można wyciąć cokolwiek?
Prawo wodne to dość skomplikowane prawo w ustawodawstwie polskim. Na czym dokładniej ono polega? Kogo w zasadzie obowiązuje? Jak wygląda egzekwowanie prawa wodnego? Na te pytania odpowiemy pokrótce poniżej.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Telefon
Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

Miejsce

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Mapa
Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza
kontakt

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

firma szkoleniowa

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.