Droga konieczna – czym jest taka służebność i kiedy jest ustalana?

Droga konieczna to często jedyny sposób na dojazd do nieruchomości gruntowej. Służebność drogi koniecznej można ustanowić na gruntach innych właścicieli, nawet bez ich zgody, jednakże należy się liczyć z tym, iż przysługuje im za to odpowiednio obliczona opłata. Taka służebność może być ustanowiona zarówno na gruntach prywatnych jak tez należących do Skarbu Państwa czy samorządów.

zdjęcie - (the_title())


Droga konieczna - czym jest taka służebność i kiedy jest ustalana?

Droga konieczna to często jedyny sposób na dojazd do nieruchomości gruntowej. Służebność drogi koniecznej można ustanowić na gruntach innych właścicieli, nawet bez ich zgody, jednakże należy się liczyć z tym, iż przysługuje im za to odpowiednio obliczona opłata.

Taka służebność może być ustanowiona zarówno na gruntach prywatnych jak tez należących do Skarbu Państwa czy samorządów.

Czy zawsze będzie ustanowiona służebność

Warto pamiętać, iż nie zawsze można liczyć na ustanowienie służebności. Sytuacją, która wyłącza jej ustalenie jest taka, w której właściciel nieruchomości bez dostępu do drogi publicznej sam doprowadził do tego stanu.

Może to być spowodowane na przykład sprzedażą części działki leżącej przy drodze bez pozostawienia sobie dostępu do drogi. Dlatego też należy uwzględniać takie sytuacje podczas podziału działek czy wznoszeniu na nich nowych budynków.

Służebność drogi koniecznej i jej zmiana

Służebność drogi koniecznej może ulegać zmianom, w szczególności takim jak zniesienie. Gdy powstaną nowe drogi, do których nieruchomość władnąca będzie miała dostęp, wówczas właściciel nieruchomości obciążonej może wystąpić o jej zniesienie.

Wiele tego typu służebności ustanowionych jest na gruntach państwowych, często oddawanych innym podmiotom w użytkowanie wieczyste.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Jeżeli interesują Cię aktualne zmiany w prawie budowlanym i praktyczne ich konsekwencje, zapraszamy na szkolenie Prawo Budowlane po zmianach

Uczestników tego szkolenia interesuje również:

Zniesienie tej formy korzystania z nieruchomości w 2019 roku powoduje, iż wielu właścicieli korzystających do tej pory z takich właśnie gruntów obawia się, czy ich prawo nie zostanie ograniczone.

Ponadto w związku z upływem lat zdarza się iż osoby korzystające grzecznościowo z prawa przejazdu występują do sądu o ustanowienie prawa służebności drogi ze względu na fakt, iż od lat poruszali się po gruntach innych.

Co jakiś czas zmieniają się także stawki mówiące o wysokości opłat za korzystanie z cudzej nieruchomości w ramach służebności koniecznej.

W związku z konieczności wnoszenia opłat nie dziwi fakt, że bardzo wiele osób wolałoby wykupić od państwa grunty zamiast płacić na jego rzecz często niezbyt małą opłatę.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Jak zapewne każdy doskonale się orientuje, w tym roku pojawiła się w ustawodawstwie bardzo ważna nowelizacja ustawy o odpadach. Co dokładniej się z nią wiąże? Jakie obowiązki spadną teraz na przedsiębiorców i na firmy? O tym wszystkim powiemy pokrótce poniżej…
Ochrona środowiska to rzecz zdecydowanie bardzo istotna dla każdej firmy i to naprawdę z wielu powodów. Jak dokładniej wyglądają takie powody? Jak firmy mogą chronić środowisko?
Ustawa o odpadach jest dość istotną ustawą dla każdej firmy. Kiedy dokładnie nowe przepisy wejdą w życie? Od kiedy ich przestrzeganie będzie już normalnie egzekwowane? Z czym trzeba się tutaj na pewno liczyć?
Ustawa o ochronie środowiska obowiązuje każdego z nas – bez wyjątku. Warto podkreślić, że określona jest w niej także dokładnie kwestia wycinki drzew. Czy taka wycinka drzew musi być gdziekolwiek zgłaszana? Jak to w zasadzie dokładniej wygląda? Czy z prywatnej posesji można wyciąć cokolwiek?
Prawo wodne to dość skomplikowane prawo w ustawodawstwie polskim. Na czym dokładniej ono polega? Kogo w zasadzie obowiązuje? Jak wygląda egzekwowanie prawa wodnego? Na te pytania odpowiemy pokrótce poniżej.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Telefon
Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

Miejsce

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Mapa
Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza
kontakt

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

firma szkoleniowa

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.