Jak prawidłowo rozliczać czas pracy kierowców?

Od pewnego czasu prowadzenie ewidencji czasu pracy kierowcy to zadanie będące obowiązkiem każdego przewoźnika. Nieprzestrzeganie tego obowiązku wiąże się często z dość poważnymi konsekwencjami.

zdjęcie - (the_title())


Jak prawidłowo rozliczać czas pracy kierowców?

Od pewnego czasu prowadzenie ewidencji czasu pracy kierowców to zadanie będące obowiązkiem każdego przewoźnika. Nieprzestrzeganie tego obowiązku wiąże się często z dość poważnymi konsekwencjami.

Jednak ze względu na złożoność ewidencji czasu pracy jej prawidłowe rozliczenie nie jest tak proste, jakby się to mogło z pozoru wydawać, dostarczając wielu problemów nawet ogromnie doświadczonym w swojej pracy logistykom z wieloletnim stażem pracy w tej branży. Jedak zawsze i w każdej sytuacji dwa dokumenty będą stanowiły podstawę do rozliczania czasu pracy kierowcy.

Pierwszym z nich jest Kodeks Pracy, drugim natomiast wszelkiego rodzaju teksty Ustawy o Czasie Pracy Kierowców. Warto przy tym wspomnieć, że oba dokumenty w dość precyzyjny sposób określają najważniejsze zasady dotyczące prowadzenia ewidencji czasu pracy kierowców, dzięki czemu przewoźnicy nie muszą sugerować się już inną dokumentacją (w znacznej większości (przypadków).

Każdy pracodawca, aby móc rozpocząć prawidłowe rozliczanie czasu pracy kierowców potrzebuje przede wszystkim:

  • wydruki z tachografu,
  • wydruki z karty kierowcy,
  • pliki pobrane z pamięci karty kierowcy,
  • pliki pobrane z cyfrowego tachografu,
  • zapisy pochodzące z przyrządów rejestrujących wszelkiego rodzaju działania kierowcy (są to tak zwane wykresówki).

Należy jednak mieć na uwadze, że choć pomimo tego, że na terenie Unii Europejskiej przepisy dotyczące kierowców, a przede wszystkim czasu ich pracy zostały ujednolicone, to jednak każdy kierowca, bez wyjątku zobowiązany jest do przestrzegania przepisów obowiązujących w kraju, na terenie którego w danym momencie się znajduje.

Rozliczenie ewidencji czasu pracy, te prawidłowe i całkowicie zgodnie z obowiązującymi w danym momencie przepisami nie jest zadaniem zbyt prostym (o czym świadczy między innymi fakt, iż niejednokrotnie nie małe problemy mają z tym nawet najbardziej doświadczeni logistycy). W rozliczaniu ewidencji czasu pracy należy mieć na uwadze mnóstwo czynników, dlatego też jest do zadanie wymagające nie tylko ogromu wiedzy, ale również uwagi i cierpliwości.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Jak zapewne każdy doskonale się orientuje, w tym roku pojawiła się w ustawodawstwie bardzo ważna nowelizacja ustawy o odpadach. Co dokładniej się z nią wiąże? Jakie obowiązki spadną teraz na przedsiębiorców i na firmy? O tym wszystkim powiemy pokrótce poniżej…
Ochrona środowiska to rzecz zdecydowanie bardzo istotna dla każdej firmy i to naprawdę z wielu powodów. Jak dokładniej wyglądają takie powody? Jak firmy mogą chronić środowisko?
Ustawa o odpadach jest dość istotną ustawą dla każdej firmy. Kiedy dokładnie nowe przepisy wejdą w życie? Od kiedy ich przestrzeganie będzie już normalnie egzekwowane? Z czym trzeba się tutaj na pewno liczyć?
Ustawa o ochronie środowiska obowiązuje każdego z nas – bez wyjątku. Warto podkreślić, że określona jest w niej także dokładnie kwestia wycinki drzew. Czy taka wycinka drzew musi być gdziekolwiek zgłaszana? Jak to w zasadzie dokładniej wygląda? Czy z prywatnej posesji można wyciąć cokolwiek?
Prawo wodne to dość skomplikowane prawo w ustawodawstwie polskim. Na czym dokładniej ono polega? Kogo w zasadzie obowiązuje? Jak wygląda egzekwowanie prawa wodnego? Na te pytania odpowiemy pokrótce poniżej.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Telefon
Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

Miejsce

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Mapa
Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza
kontakt

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

firma szkoleniowa

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.