Jak usprawnić pracę z arkuszem kalkulacyjnym?
Umiejętność pracy w programie Excel nie polega tylko na tym, by poradzić sobie z czymś, co trzeba wykonać. Poprzeczka ustawiona jest wyżej. Konieczne jest dobre tempo pracy, a to oznacza, że trzeba znać ułatwienia i umieć ją sobie przyspieszyć.
Excel pod tym względem oferuje sporo możliwości. Praca w tym programie wielu osobom wydaje się trudna i żmudna. Dlatego dobrze jest iść na szkolenie z Excela, by nie miał już ten program żadnych tajemnic. Pozna się także różne możliwości, by usprawnić sobie pracę. Poniżej przykłady tego, co może pomagać.
Ułatwienia w pracy w programie Excel
Arkusze kalkulacyjne zajmują duże obszary. Sprawne poruszanie się po nich możliwe jest dzięki skrótom klawiszowym. Skróty umożliwiają także szybkie zaznaczanie tekstu oraz przyspieszają różne inne działania. W czasie szkolenia można nauczyć się efektywnie z nich korzystać. Ważnym usprawnieniem jest też funkcja oznaczania kolorami. Dzięki takiemu oznaczeniu łatwiej odszukiwać w arkuszu jakieś fragmenty. Odróżniają się kolorystycznie od innych.
Pomocne jest korzystanie z autokorekty. To narzędzie dobrze znane komuś, kto Word szkolenie ma już za sobą, bo i w tym programie autokorekta występuje. To narzędzie automatycznie poprawia błędy. Co i jak ma być poprawiane, to można wprowadzić samodzielnie. Pozwala to kreatywnie korzystać z tej funkcji, tak by krótki wpis zamieniała na dłuższy, bardziej właściwy. Oszczędza się w ten sposób czas.
Szkolenia z Excela – tabele przestawne
Praca w Excelu to nie tylko wpisywanie danych i uzyskiwanie wyników działań. Dane trzeba analizować i odpowiednio przedstawić. Do takich zadań cennym narzędziem w Excelu są tabele przestawne. Można dzięki nim poprawić wydajność swojej pracy. Najpierw jednak trzeba dobrze poznać zagadnienie, jakim są tabele przestawne Excel 2007, najlepiej na szkoleniu. Jeśli się nie pozna dobrze tego narzędzia, zamiast pomagać, będzie komplikować pracę.
Takich możliwości ułatwiania sobie pracy jest więcej. Jedne są proste w zastosowaniu, jak np. korzystanie ze skrótów klawiszowych. Wystarczy dowiedzieć się, jaki odpowiada za wybraną czynność. Są też narzędzia, jak tabele przestawne, które pomagają, ale wcześniej trzeba trochę czasu, by je dobrze poznać.