Jakie dokumenty są wymagane przy walidacji?

Walidacja jest procesem niezbędnym w farmacji, gdyż ma znaczący wpływ na poprawę bezpieczeństwa. Należy stosować takie rozwiązania, które tę poprawę zapewniają, a w ten sposób wpływają na bezpieczeństwo stosowania produktów.

zdjęcie - (the_title())


Jakie dokumenty są wymagane przy walidacji?

Walidacja jest procesem niezbędnym w farmacji, gdyż ma znaczący wpływ na poprawę bezpieczeństwa. Należy stosować takie rozwiązania, które tę poprawę zapewniają, a w ten sposób wpływają na bezpieczeństwo stosowania produktów. Tutaj należy zastosować udokumentowane działania, które są zgodne z zasadami Dobrej Praktyki Wytwarzania.

Aneks 15 gmp - niezbędny i kluczowy dla bezpieczeństwa

Walidacja jest procesem, który musi być ciągle monitorowany i oceniany. Tutaj należy weryfikować i dokładnie sprawdzać wszystkie parametry, zarówno gotowego już produktu, jak i poszczególnych składników.

Należy więc stosować techniki kontroli międzyprocesowej w całej linii, a jednocześnie monitorować jakość produktu od początku jego wytwarzania. Na samym początku należy przygotować niezbędną dokumentację. Tutaj dane powinny pochodzić z procesu wytwarzania podobnych produktów, zatem należy inspirować się już przeprowadzonymi badaniami.

Należy również wykorzystać dane historyczne, które obejmują zmienność procesu, w tym ilość, jakość, a także krytyczne parametry, które mają realny wpływ na skuteczność. Następnie kolejny dokument powinien uwzględnić sam stopień i złożoność całego procesu produkcyjnego. Zakres testów i sama metodologia muszą być zawarte w protokole.

Należy także dokonać wszelkich testów i sprawdzeń walidacyjnych i ich wyniki umieścić w raporcie podsumowującym. W tym przypadku warto odchodzić od trzech serii walidacyjnych na rzecz korzystania z przewodnika rewidowanego przez EMA.

Test ochrony przeciwdrobnoustrojowej - nowoczesna technologia dla bezpieczeństwa i jakości produktów

Należy stosować odpowiednie środki konserwujące, które zwiększą termin przydatności, a jednocześnie nie zaburzą działania danego produktu. Tutaj wykorzystuje się test ochrony drobnoustrojowej, który ma na celu sprawdzenie skuteczności, a także bezpieczeństwa.

W tym przypadku niezbędny jest, aby określić krytyczne atrybuty jakości, które zawiera aneks 15 gmp. Wszystkie procesy muszą być realizowane w oparciu o wytyczne Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego, które obejmują Dobre Praktyki Wytwarzania.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Dla aptek firm farmaceutycznych i hurtowni farmaceutycznych Zobacz nasze szkolenia kosmetyczne i farmaceutyczne

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Jak zapewne każdy doskonale się orientuje, w tym roku pojawiła się w ustawodawstwie bardzo ważna nowelizacja ustawy o odpadach. Co dokładniej się z nią wiąże? Jakie obowiązki spadną teraz na przedsiębiorców i na firmy? O tym wszystkim powiemy pokrótce poniżej…
Ochrona środowiska to rzecz zdecydowanie bardzo istotna dla każdej firmy i to naprawdę z wielu powodów. Jak dokładniej wyglądają takie powody? Jak firmy mogą chronić środowisko?
Ustawa o odpadach jest dość istotną ustawą dla każdej firmy. Kiedy dokładnie nowe przepisy wejdą w życie? Od kiedy ich przestrzeganie będzie już normalnie egzekwowane? Z czym trzeba się tutaj na pewno liczyć?
Ustawa o ochronie środowiska obowiązuje każdego z nas – bez wyjątku. Warto podkreślić, że określona jest w niej także dokładnie kwestia wycinki drzew. Czy taka wycinka drzew musi być gdziekolwiek zgłaszana? Jak to w zasadzie dokładniej wygląda? Czy z prywatnej posesji można wyciąć cokolwiek?
Prawo wodne to dość skomplikowane prawo w ustawodawstwie polskim. Na czym dokładniej ono polega? Kogo w zasadzie obowiązuje? Jak wygląda egzekwowanie prawa wodnego? Na te pytania odpowiemy pokrótce poniżej.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Telefon
Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

Miejsce

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Mapa
Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza
kontakt

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

firma szkoleniowa

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.