Jakie metody jakościowe stosowane są na produkcji?

Kontrola jakości w farmacji ma kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa pacjentów. Stosuje się więc odpowiednio dobrane metody jakościowe na produkcji. Oczywiście bardzo ważny jest także sam nadzór na wyposażeniem pomiarowym.

zdjęcie - (the_title())


Jakie metody jakościowe stosowane są na produkcji?

Kontrola jakości w farmacji ma kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa pacjentów. Stosuje się więc odpowiednio dobrane metody jakościowe na produkcji. Oczywiście bardzo ważny jest także sam nadzór na wyposażeniem pomiarowym.

Metody jakościowe w farmacji

Bardzo często stosuje się metodę bazującą na PCR – GMP, która jest walidowana zgodnie z Europejską Farmakopeą. Istnieje potencjalne ryzyko wynikające z zanieczyszczeń, które poprzez niedochowanie odpowiednich norm sanitarnych może doprowadzić do zakażeń krzyżowych z niesprawdzonych skażonych komórek. Niestety taka partia materiału musi ponownie zostać objęta kontroli jakości. Dlatego niezbędne jest także stosowanie odpowiednich metod na produkcji.

Inne niezbędne metody kontroli jakości stosowane na produkcji

Farmakopea jasno ustala limity, w jakich ilościach mogą występować pozostałości metali ciężkich w substancji czynnej. Dotyczy to również wszystkich substancji pomocniczych stosowanych w gotowych produktach leczniczych, obejmuje to nie tylko lekarstwa, ale również wszelkie suplementy diety.

Należy więc zastosować odpowiednie narzędzia takie jak: ICP/MS, ICP/OES, IC-ICP/MS, AA spektrometr z grafitowym piecem i techniką wodorkową, a także SEM/EDX. Bardzo szerokie zastosowanie ma spektroskopia bliskiej podczerwieni, która wykrywa już niewielkie nieprawidłowości. Warto także zauważyć, że zakres metod ilościowych jest duży. Dotyczy to testów przesiewowych. Konieczne jest również analityczne dopuszczenie partii.

Prowadzać badania jakościowe należy stosować wszelkie wytyczne ICH Q3D. Na tej podstawienie ocenia się występujące ryzyko. Ponadto można szybko zidentyfikować występujące zagrożenie właśnie na produkcji i doprowadzić do jego usunięcia.

Warto także analizować zawartość potencjalnych zanieczyszczeń, czy występują w wprowadzonych już produktach leczniczych. Owe normy powinny być też stosowane w substancjach pomocniczych, czy wszelkich substancjach dodatkowych i surowcach. Obejmuje to również kosmetyki, ale także urządzenia medyczne oraz opakowania i pojemniki.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Jak zapewne każdy doskonale się orientuje, w tym roku pojawiła się w ustawodawstwie bardzo ważna nowelizacja ustawy o odpadach. Co dokładniej się z nią wiąże? Jakie obowiązki spadną teraz na przedsiębiorców i na firmy? O tym wszystkim powiemy pokrótce poniżej…
Ochrona środowiska to rzecz zdecydowanie bardzo istotna dla każdej firmy i to naprawdę z wielu powodów. Jak dokładniej wyglądają takie powody? Jak firmy mogą chronić środowisko?
Ustawa o odpadach jest dość istotną ustawą dla każdej firmy. Kiedy dokładnie nowe przepisy wejdą w życie? Od kiedy ich przestrzeganie będzie już normalnie egzekwowane? Z czym trzeba się tutaj na pewno liczyć?
Ustawa o ochronie środowiska obowiązuje każdego z nas – bez wyjątku. Warto podkreślić, że określona jest w niej także dokładnie kwestia wycinki drzew. Czy taka wycinka drzew musi być gdziekolwiek zgłaszana? Jak to w zasadzie dokładniej wygląda? Czy z prywatnej posesji można wyciąć cokolwiek?
Prawo wodne to dość skomplikowane prawo w ustawodawstwie polskim. Na czym dokładniej ono polega? Kogo w zasadzie obowiązuje? Jak wygląda egzekwowanie prawa wodnego? Na te pytania odpowiemy pokrótce poniżej.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Telefon
Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

Miejsce

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Mapa
Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza
kontakt

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

firma szkoleniowa

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.