Jakie są najważniejsze informacje zawarte w kpa?

Postępowania administracyjne prowadzone są przed organami administracji publicznej. Stroną w takiej sprawie może zostać każdy, zarówno osoba fizyczna jak i osoba prawna. Orzecznictwo w ramach postępowań administracyjnych zapada w formie decyzji wydawanych przez stosowne organy.

zdjęcie - (the_title())


Jakie są najważniejsze informacje zawarte w kpa?

Postępowania administracyjne prowadzone są przed organami administracji publicznej. Stroną w takiej sprawie może zostać każdy, zarówno osoba fizyczna jak i osoba prawna. Orzecznictwo w ramach postępowań administracyjnych zapada w formie decyzji wydawanych przez stosowne organy.

Urzędnicy muszą w przypadku postępowania administracyjnego postępować ściśle według wytycznych. Tak zwana wolna amerykanka czy dowolność decyzyjna jest niedopuszczalna.

To, konkretnie w jaki sposób ma wyglądać przebieg postępowania administracyjnego, kto może być jego stroną, jaki jest właściwy zakres przedmiotu spraw - wszystkie te informacje znaleźć można w stosownych aktach prawnych uchwalonych na terytorium Polski. Zdecydowanie najważniejszym aktem prawnym w tym zakresie jest Kodeks postępowania administracyjnego.

Co to jest KPA?

Kodeks postępowania administracyjnego, to nic innego jak akt prawny regulujący w sposób niezwykle szczegółowy wszelkie kwestie dotyczące przebiegu postępowania administracyjnego przed organami administracji publicznej.

Kodeks postępowania administracyjnego, który obecnie obowiązuje wszedł w życie dosyć dawno, gdyż miało to miejsce 1 stycznia 1961 roku. Oczywiście, od tego czasu akt prawny był wielokrotnie nowelizowany i wprowadzano w nim istotne zmiany dzięki którym przepisy prawa dostosowywane były do zmieniającej się wciąż rzeczywistości. Ostatnia nowelizacja kodeksu postępowania administracyjnego miała miejsce 4 maja 2019 roku.

Dlaczego warto znać się na postępowaniu administracyjnym?

Warto wiedzieć jakie są ścieżki postępowania administracyjnego oraz jakie ma się prawa przed urzędami administracji publicznej, ponieważ każdy może zostać stroną w takim postępowaniu. KPA szkolenie to propozycja dla wszystkich. Bez wyjątku.

Procedury administracyjne bywają skomplikowane, a podczas szkolenia przedstawiane są one w niezwykle przystępny sposób. Urzędnicy państwowi powinni swoją wiedzę uzupełnić również o szkolenie użytkowanie wieczyste, zwłaszcza jeżeli pracują w departamencie gospodarki mieszkaniowej.
 

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Jak zapewne każdy doskonale się orientuje, w tym roku pojawiła się w ustawodawstwie bardzo ważna nowelizacja ustawy o odpadach. Co dokładniej się z nią wiąże? Jakie obowiązki spadną teraz na przedsiębiorców i na firmy? O tym wszystkim powiemy pokrótce poniżej…
Ochrona środowiska to rzecz zdecydowanie bardzo istotna dla każdej firmy i to naprawdę z wielu powodów. Jak dokładniej wyglądają takie powody? Jak firmy mogą chronić środowisko?
Ustawa o odpadach jest dość istotną ustawą dla każdej firmy. Kiedy dokładnie nowe przepisy wejdą w życie? Od kiedy ich przestrzeganie będzie już normalnie egzekwowane? Z czym trzeba się tutaj na pewno liczyć?
Ustawa o ochronie środowiska obowiązuje każdego z nas – bez wyjątku. Warto podkreślić, że określona jest w niej także dokładnie kwestia wycinki drzew. Czy taka wycinka drzew musi być gdziekolwiek zgłaszana? Jak to w zasadzie dokładniej wygląda? Czy z prywatnej posesji można wyciąć cokolwiek?
Prawo wodne to dość skomplikowane prawo w ustawodawstwie polskim. Na czym dokładniej ono polega? Kogo w zasadzie obowiązuje? Jak wygląda egzekwowanie prawa wodnego? Na te pytania odpowiemy pokrótce poniżej.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Telefon
Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

Miejsce

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Mapa
Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza
kontakt

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

firma szkoleniowa

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.