Laboratorium i czystość – co trzeba wiedzieć?

Laboratorium to wyjątkowe miejsce pracy. Dlaczego? Jak dbać o właściwą czystość w laboratorium? Czemu jest to w zasadzie takie istotne? O tym wszystkim powiemy pokrótce poniżej….

zdjęcie - (the_title())


Laboratorium i czystość - co trzeba wiedzieć?

Laboratorium to wyjątkowe miejsce pracy. Dlaczego? Jak dbać o właściwą czystość w laboratorium? Czemu jest to w zasadzie takie istotne? O tym wszystkim powiemy pokrótce poniżej....

Specyfika pracy w laboratorium

Na początek warto jednak w ogóle wyjaśnić, dlaczego w zasadzie praca w laboratorium jest taka oryginalna. Otóż tutaj przede wszystkim dochodzi często do kontaktu z różnymi niebezpiecznym substancjami.

Dalej - istnieje możliwość i ryzyko zakażenia środowiska albo też pracowników. Co więcej koszty ewentualnego błędu są bardzo duże - wypuszczenie przykładowo wadliwej postaci leku nie tylko zniszczy reputację laboratorium, lecz także może mieć poważne konsekwencje zdrowotne dla wielu osób. Słowem - w laboratorium szczególnie istotne jest zachowanie pewnych procedur i standardów.

Najważniejsze dokumenty

Co w zasadzie reguluje takie procedury? Na jakiej podstawie są one tworzone? Tu przede wszystkim naprawdę wysokie znaczenie ma GMP, czyli zasady dobrej praktyki produkcyjnej, a w szczególności zaś aneks 15 gmp odnoszący się do walidacji oraz kwalifikacji surowców. Dalej istotne jest również prawo farmaceutyczne oraz konkretna specyfikacja danych badań czy urządzeń.

Na ich łącznej podstawie powinien zostać stworzony odpowiedni regulamin każdego laboratorium mający na celu zachowanie jak najwyższych standardów bezpieczeństwa. W celu kontroli można tu chociażby zastosować audyt wewnętrzny w laboratorium badawczym.

Czystość w laboratorium

Przejdźmy na koniec jeszcze właśnie do zagadnienia czystości w laboratorium. Tu szczególnie istotne są pewne klasy czystości - czy to w kontekście mikrobiologicznym czy higienicznym.

Na podstawie tego, jakie jest ryzyko zakażenia, z jakimi odczynnikami się pracuje i wiele, wiele innych określić należy, jaki stopień czystości mikrobiologicznej i innej jest wymagany, jaka klasa będzie tu odpowiednia. Następnie każda klasa ma już zdefiniowane swoje procedury oraz wymagania, jakie należy obowiązkowo spełnić, aby praca w danym miejscu była bezpieczna.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Jak zapewne każdy doskonale się orientuje, w tym roku pojawiła się w ustawodawstwie bardzo ważna nowelizacja ustawy o odpadach. Co dokładniej się z nią wiąże? Jakie obowiązki spadną teraz na przedsiębiorców i na firmy? O tym wszystkim powiemy pokrótce poniżej…
Ochrona środowiska to rzecz zdecydowanie bardzo istotna dla każdej firmy i to naprawdę z wielu powodów. Jak dokładniej wyglądają takie powody? Jak firmy mogą chronić środowisko?
Ustawa o odpadach jest dość istotną ustawą dla każdej firmy. Kiedy dokładnie nowe przepisy wejdą w życie? Od kiedy ich przestrzeganie będzie już normalnie egzekwowane? Z czym trzeba się tutaj na pewno liczyć?
Ustawa o ochronie środowiska obowiązuje każdego z nas – bez wyjątku. Warto podkreślić, że określona jest w niej także dokładnie kwestia wycinki drzew. Czy taka wycinka drzew musi być gdziekolwiek zgłaszana? Jak to w zasadzie dokładniej wygląda? Czy z prywatnej posesji można wyciąć cokolwiek?
Prawo wodne to dość skomplikowane prawo w ustawodawstwie polskim. Na czym dokładniej ono polega? Kogo w zasadzie obowiązuje? Jak wygląda egzekwowanie prawa wodnego? Na te pytania odpowiemy pokrótce poniżej.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Telefon
Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

Miejsce

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Mapa
Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza
kontakt

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

firma szkoleniowa

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.