Mobbing- jak walczyć z tym zjawiskiem?

Obecnie coraz więcej mówi się o mobbingu. Zatem czym on tak naprawdę jest? Odpowiedź przytacza już Kodeks Pracy, który definiuje to zjawisko jako uporczywe nękanie, a wręcz prześladowanie pracownika. Może to wywoływać u niego problemy natury psychicznej, a także obniżać samoocenę zarówno w życiu zawodowym, jak i prywatnym. Mobbingujący stara się za wszelką cenę ośmieszyć podwładnego, a nawet próbować doprowadzić do jego zwolnienia. Na szczęście z mobbingiem można, a wręcz trzeba walczyć i prawo daje do tego skuteczne narzędzia

   
  Obecnie coraz więcej mówi się o mobbingu. Zatem czym on tak naprawdę jest? Odpowiedź przytacza już Kodeks Pracy, który definiuje to zjawisko jako uporczywe nękanie, a wręcz prześladowanie pracownika. Może to wywoływać u niego problemy natury psychicznej, a także obniżać samoocenę zarówno w życiu zawodowym, jak i prywatnym.

  Mobbingujący stara się za wszelką cenę ośmieszyć podwładnego, a nawet próbować doprowadzić do jego zwolnienia. Na szczęście z mobbingiem można, a wręcz trzeba walczyć i prawo daje do tego skuteczne narzędzia

  ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

  Przeciwdziałanie dyskryminacji, mobbingowi i molestowaniu w zatrudnieniu na podstawie aktualnego orzecznictwa sądowego. Zapraszamy na szkolenie DYSKRYMINACJA, MOBBING I MOLESTOWANIE W ZATRUDNIENIU

  Uczestników tego szkolenia interesują również:

  Procedura skargowa- masz do niej prawo

  Każda osoba, która uważa, że doświadczyła mobbingu może złożyć skargę do pracodawcy. Dotyczy to nie tylko osób, które pracują na umowę, ale również umowę zlecenie. W tym wypadku warunkiem jest praca w zakładzie pracodawcy. W tym dokumencie należy wymienić wszystkie zjawiska jakich się doświadczyło, dokładnie opisać każdą sytuację. Najlepiej podać też dokładną datę i godzinę. Oczywiście można także nagrać mobbingującego, ale taki dowód pomimo swojej oczywistości nie zawsze jest akceptowany. Należy także wskazać, która osoba używa mobbingu i od jakiego czasu. Skarga w żadnym wypadku nie może być anonimowa.

  Komisja antymobbingowa- liczy się bezstronność

  Po otrzymaniu skargi, która spełnia wszystkie wymagania formalne, pracodawca ma 5 dni na powołanie komisji antymobbingowej. W tym wypadku mowa o dniach roboczych. Komisja musi być absolutnie bezstronna. W jej skład powinien wchodzić przedstawiciel pracowników, przedstawiciel pracodawcy oraz osoba trzecia.

  Tutaj najlepiej, aby miała ona przeszkolenie psychologiczne, bądź była mediatorem. Komisja orzeka, czy doszło do mobbingu i w razie jego potwierdzenia osoba, która się go dopuszcza powinna być ukarana, natomiast mobbingowany ma prawo do zmiany stanowiska, jednak nie może na tym w żaden sposób tracić finansowo.
   

  ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

  Jeśli zauważyłeś niepokojące sygnały, które mogą świadczyć o tym, że w twoim miejscu pracy ma miejsce problem mobbingu,  warto rozważyć  udział w szkoleniu antymobbingowym dla pracowników. Sprawdź również naszą ofertę szkoleń dla administracji publicznej,Sprawdź też nasze szkolenia menadżerskie oraz szkolenia HR  Kara za mobbing

  Osoba, która dopuszcza się mobbingu może zostać usunięta ze swojego stanowiska, a jej umowa o pracę powinna być rozwiązana natychmiast. Może także zostać ukarana karą finansową w postaci utraty premii, czy też degradacji ze stanowiska, albo nagany. Z kolei ofiara mobbingu może starać się o odszkodowanie.

  Jednak w tym wypadku musi założyć sprawę cywilną w sądzie. Sam proces może być dosyć długi, gdyż należy powołać biegłych, ale obecnie coraz więcej spraw ofiary mobbingu wygrywają.

  ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

  z tej strefy wiedzy

  Jak zapewne każdy doskonale się orientuje, w tym roku pojawiła się w ustawodawstwie bardzo ważna nowelizacja ustawy o odpadach. Co dokładniej się z nią wiąże? Jakie obowiązki spadną teraz na przedsiębiorców i na firmy? O tym wszystkim powiemy pokrótce poniżej…
  Ochrona środowiska to rzecz zdecydowanie bardzo istotna dla każdej firmy i to naprawdę z wielu powodów. Jak dokładniej wyglądają takie powody? Jak firmy mogą chronić środowisko?
  Ustawa o odpadach jest dość istotną ustawą dla każdej firmy. Kiedy dokładnie nowe przepisy wejdą w życie? Od kiedy ich przestrzeganie będzie już normalnie egzekwowane? Z czym trzeba się tutaj na pewno liczyć?
  Ustawa o ochronie środowiska obowiązuje każdego z nas – bez wyjątku. Warto podkreślić, że określona jest w niej także dokładnie kwestia wycinki drzew. Czy taka wycinka drzew musi być gdziekolwiek zgłaszana? Jak to w zasadzie dokładniej wygląda? Czy z prywatnej posesji można wyciąć cokolwiek?
  Prawo wodne to dość skomplikowane prawo w ustawodawstwie polskim. Na czym dokładniej ono polega? Kogo w zasadzie obowiązuje? Jak wygląda egzekwowanie prawa wodnego? Na te pytania odpowiemy pokrótce poniżej.

  strefy wiedzy

  WikiGamma
  WikiGamma

  Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

  Gamma Q&A
  Gamma Q&A

  Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

  Artykuły eksperckie
  Artykuły eksperckie

  Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

  Video
  Video

  WikiGamma w formacie video.

  Recenzje książek
  Recenzje, Stanowiska pracy

  Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

  Artykuły
  Artykuły, Artykuły cd., Prawo

  Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

  ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

  powiązane z tematem artykułu

  Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

  Telefon
  Zadzwoń do nas:

  tel.:505 273 550,

  Miejsce

  ul. Farysa 64
  01-971 Warszawa

  Mapa
  Znajdź nas na mapie

  Zobacz mapę

  lub użyj formularza
  kontakt

  ul. Farysa 64
  01-971 Warszawa
  NIP: 113-26-90-108

  firma szkoleniowa

  Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
  © Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
  Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.