Ograniczenia prawne przy korzystaniu z nieruchomości

Prawo własności w opinii wielu osób jest najważniejszym prawem i często mylnie wskazuje się, że bez zgody właściciela nikt nie może rozporządzać jego własnością.

zdjęcie - (the_title())


Ograniczenia prawne przy korzystaniu z nieruchomości

Prawo własności w opinii wielu osób jest najważniejszym prawem i często mylnie wskazuje się, że bez zgody właściciela nikt nie może rozporządzać jego własnością. Jednakże są pewne wyjątki które umożliwiają ograniczenia właściciela w stosunku do jego własności, szczególnie gdy mowa o nieruchomościach i prawie do korzystania z nich.

Najczęściej jako przykład takiego ograniczenia wskazuje się przede wszystkim prawo energetyczne i związane z tym możliwości ustanowienia służebności. Ta dziedzina doczekała się odrębnego uregulowania w przepisach, ze względu na duży stopień skomplikowania spraw i ich odmienność od innych postępowań.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Całokształt przepisów związanych z najmem i zarządzaniem nieruchomościami zawarty w szkoleniu manager ds.najmu i zarządzania nieruchomościami. Serdecznie zapraszamy.

Uczestników tego szkolenia interesują się  również:

W myśl przepisów prawa budowlanego nawet bez zgody właściciela można ustanowić tak zwaną służebność konieczną, która nie tylko umożliwia wykonanie instalacji energetycznych, ale również gwarantuje firmom dostęp do nich w celu prowadzenia prac serwisowych i podobnych. Ponadto bardzo często po ustaleniu służebności właściciel na objętym nią terenie nie może wznosić budynków czy nawet dokonywać nasadzeń wysokich roślin.

Aby dokładnie zapoznać się z tematem ograniczeń w korzystaniu z własnej nieruchomości można wziąć udział w kursach, które donoszą się do tych zagadnień. Poza określeniem, czym jest służebność, kto i kiedy może ją ustalić i jakie są zasady jest wiele innych tematów, które przybliża szkolenie roszczenia z tytułu ustanowienia takiej właśnie przymusowej służebności często są jednym z ważniejszych.

Ponadto w tematyce takich szkoleń pojawia się często także ochrona gruntów rolnych, co także często jest nieodłącznym elementem ustanawiania służebności. W przypadku wznoszenia instalacji energetycznych bywa, iż określa się strefę oddziaływania w której nie można uprawiać ziemi. Wówczas także właściciele takich gruntów mają prawo wystąpienia o odszkodowanie. Bardzo często temat ograniczeń w korzystaniu z własnych nieruchomości poruszają szkolenia kontrakty handlowe, ponieważ nie tylko branża energetyczna wymusza ustanowienie takich ograniczeń.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Jak zapewne każdy doskonale się orientuje, w tym roku pojawiła się w ustawodawstwie bardzo ważna nowelizacja ustawy o odpadach. Co dokładniej się z nią wiąże? Jakie obowiązki spadną teraz na przedsiębiorców i na firmy? O tym wszystkim powiemy pokrótce poniżej…
Ochrona środowiska to rzecz zdecydowanie bardzo istotna dla każdej firmy i to naprawdę z wielu powodów. Jak dokładniej wyglądają takie powody? Jak firmy mogą chronić środowisko?
Ustawa o odpadach jest dość istotną ustawą dla każdej firmy. Kiedy dokładnie nowe przepisy wejdą w życie? Od kiedy ich przestrzeganie będzie już normalnie egzekwowane? Z czym trzeba się tutaj na pewno liczyć?
Ustawa o ochronie środowiska obowiązuje każdego z nas – bez wyjątku. Warto podkreślić, że określona jest w niej także dokładnie kwestia wycinki drzew. Czy taka wycinka drzew musi być gdziekolwiek zgłaszana? Jak to w zasadzie dokładniej wygląda? Czy z prywatnej posesji można wyciąć cokolwiek?
Prawo wodne to dość skomplikowane prawo w ustawodawstwie polskim. Na czym dokładniej ono polega? Kogo w zasadzie obowiązuje? Jak wygląda egzekwowanie prawa wodnego? Na te pytania odpowiemy pokrótce poniżej.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Telefon
Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

Miejsce

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Mapa
Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza
kontakt

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

firma szkoleniowa

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.