Opodatkowanie wynagrodzenia i odszkodowania związanych ze służebnością przesyłu

Z prawem służebności przesyłu nierozerwalnie związane są ewentualne korzyści finansowe dla właściciela nieruchomości. Co za tym idzie, tak jak z każdą inna kwotą stanowiącą przychód, także i z tą trzeba wiązać określone zobowiązania podatkowe.

zdjęcie - (the_title())
  Tymczasem, jak pokazują interpretacje podatkowe właściciele nieruchomości, którzy zawarli umowę służebności przesyłu z przedsiębiorcą przesyłowym może mieć także możliwość uniknięcia konieczności spłaty fiskusa.

  Zgodnie z interpretacja prawa podatkowego zastosowanego w przypadku ustanowienia służebności przesyłu nad nieruchomością gruntową stanowiącą działkę rolną, zarówno wynagrodzenia, jak i odszkodowanie z tego tytułu są zwolnione z opodatkowania.

  Podstawę takiej interpretacji stanowi tutaj art. 21 ust 1 pkt. 120 lit. a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zwolnienie to pozwala zatem osobom fizycznym na nieodprowadzanie podatków od otrzymanych korzyści majątkowych.

  Zgodnie bowiem z treścią art. 21 ust. 1 pkt 120 u. p. d. o. f., "wolne od podatku dochodowego są odszkodowania wypłacone, na podstawie wyroków sądowych i zawartych umów (ugód), posiadaczom gruntów wchodzących w skład gospodarstwa rolnego, z tytułu:
  • ustanowienia służebności gruntowej,
  • rekultywacji gruntów,
  • szkód powstałych w uprawach rolnych i drzewostanie."

  Dodatkowo trzeba wskazać, że ustawodawca mając na względzie jednolitość sytemu prawnego wprowadził z dniem 4 października 2014 r. punktu 120a do art. 21 ust. 1 u. p. d. o. f. Co za tym idzie dodano, jako kolejną zwolnioną z podatku formę uzyskania dochodu jest także służebność przesyłu.

   

  Obrót towarowy z zagranicą, Łańcuch dostaw - praktyka polskich i zagranicznych firm. Obrót wyrobami akcyzowymi w kontekście nowych zmian. Gospodarka magazynowa dla praktyków biznesu. Zobacz nasze szkolenia z zakresu transportu i logistyki!

   

  Wprowadzenie tego przepisu spełniało dwie podstawowe funkcje. Przede wszystkim normowało przyjętą już wcześniej linią orzeczniczą sądów administracyjnych, po drugie usuwało wątpliwości wynikające z niespójności prawa w tym zakresie.

  Wynagrodzenia, jak i odszkodowanie korzysta bowiem z tych samych przepisów, które dotyczą innych przychodów odszkodowawczych. Jak zatem widać, skutecznie ustanowiona służebność przesyłu może przynieść wymierne i nieopodatkowane korzyści majątkowe.
   

  ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

  Szukasz szkoleń online? Realizujemy zarówno pojedyncze interaktywne warsztaty online, procesy kaskadowe. Korzystamy z większości dostępnych technologii transmisji video

  Sprawdź nasze szkolenia online:

  ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

  z tej strefy wiedzy

  Jak zapewne każdy doskonale się orientuje, w tym roku pojawiła się w ustawodawstwie bardzo ważna nowelizacja ustawy o odpadach. Co dokładniej się z nią wiąże? Jakie obowiązki spadną teraz na przedsiębiorców i na firmy? O tym wszystkim powiemy pokrótce poniżej…
  Ochrona środowiska to rzecz zdecydowanie bardzo istotna dla każdej firmy i to naprawdę z wielu powodów. Jak dokładniej wyglądają takie powody? Jak firmy mogą chronić środowisko?
  Ustawa o odpadach jest dość istotną ustawą dla każdej firmy. Kiedy dokładnie nowe przepisy wejdą w życie? Od kiedy ich przestrzeganie będzie już normalnie egzekwowane? Z czym trzeba się tutaj na pewno liczyć?
  Ustawa o ochronie środowiska obowiązuje każdego z nas – bez wyjątku. Warto podkreślić, że określona jest w niej także dokładnie kwestia wycinki drzew. Czy taka wycinka drzew musi być gdziekolwiek zgłaszana? Jak to w zasadzie dokładniej wygląda? Czy z prywatnej posesji można wyciąć cokolwiek?
  Prawo wodne to dość skomplikowane prawo w ustawodawstwie polskim. Na czym dokładniej ono polega? Kogo w zasadzie obowiązuje? Jak wygląda egzekwowanie prawa wodnego? Na te pytania odpowiemy pokrótce poniżej.

  strefy wiedzy

  WikiGamma
  WikiGamma

  Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

  Gamma Q&A
  Gamma Q&A

  Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

  Artykuły eksperckie
  Artykuły eksperckie

  Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

  Video
  Video

  WikiGamma w formacie video.

  Recenzje książek
  Recenzje, Stanowiska pracy

  Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

  Artykuły
  Artykuły, Artykuły cd., Prawo

  Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

  ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

  powiązane z tematem artykułu

  Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

  Telefon
  Zadzwoń do nas:

  tel.:505 273 550,

  Miejsce

  ul. Farysa 64
  01-971 Warszawa

  Mapa
  Znajdź nas na mapie

  Zobacz mapę

  lub użyj formularza
  kontakt

  ul. Farysa 64
  01-971 Warszawa
  NIP: 113-26-90-108

  firma szkoleniowa

  Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
  © Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
  Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.