Jakie oznaczenia powinny mieć materiały niebezpieczne?

Przewóz materiałów niebezpiecznych, co w pełni zrozumiałe, obwarowany jest dość szczególnymi przepisami. W końcu w momencie katastrofy często szkody są naprawdę spore – nie tylko w zakresie przewożonego towaru, lecz także generalnie środowiska itp.

zdjęcie - (the_title())


Jakie oznaczenia powinny mieć materiały niebezpieczne?

Przewóz materiałów niebezpiecznych, co w pełni zrozumiałe, obwarowany jest dość szczególnymi przepisami. W końcu w momencie katastrofy często szkody są naprawdę spore - nie tylko w zakresie przewożonego towaru, lecz także generalnie środowiska itp. Dlatego też przystępując jako firma do obrotu materiałami i substancjami niebezpiecznymi należy się odpowiednio do tego przygotować. W jaki sposób?

Szkolenie ADR

Pierwszym i najważniejszym krokiem jest zatrudnienie osoby po szkoleniu ADR albo też wybranie się na taki kurs. Co to jednak jest w ogóle to ADR? Otóż jest to międzynarodowa konwencja, która dotyczy właśnie przewozu i transportu ładunków niebezpiecznych.

Nowelizowana jest ona co dwa lata - nowa ustawa pojawia się w każdym nieparzystym roku. Co jeszcze trzeba wiedzieć to fakt, że od 1 stycznia danego roku powinno się wprowadzić nowe zasady, jednak ich niewprowadzenie nie jest jeszcze karalne. Tymczasem od dnia 1 lipca wprowadzenie danych zasad jest obligatoryjne.

Wróćmy jednak do samego ADr. Otóż dokument ten składa się zawsze z części właściwej oraz części A i B. Umowa właściwa generalnie rzecz ujmując określa to, jak prawnie opisany jest przewóz różnych materiałów między poszczególnymi państwami. Z kolei zaś część A odnosi się do opisania wszystkich produkowanych na świecie materiałów niebezpiecznych i zgromadzenia ich w postaci klasyfikacji a następnie określenia znaków i tablic, w jakie poszczególne materiały powinny być zaopatrzone.

Część B natomiast określa dokumentację wymaganą przy przewozie, załogę, jaka może co przewozić, parametry techniczne kontenerów, samochodów itp. Jak widać - wiedzy jest wiele, dlatego szkolenie ADR zdecydowanie jest koniecznością.

Pozostałe szkolenia

Warto jeszcze zauważyć, że w zakresie transportu międzynarodowego dwie kwestie są dość trudne do opanowania - są to: obrót wyrobami akcyzowymi oraz przepisy celne. Trzeba albo je dobrze poznać albo też jak powyżej zatrudnić osobę, która naprawdę będzie umiała odpowiednio rozpracować transport pod tym kątem.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Jak zapewne każdy doskonale się orientuje, w tym roku pojawiła się w ustawodawstwie bardzo ważna nowelizacja ustawy o odpadach. Co dokładniej się z nią wiąże? Jakie obowiązki spadną teraz na przedsiębiorców i na firmy? O tym wszystkim powiemy pokrótce poniżej…
Ochrona środowiska to rzecz zdecydowanie bardzo istotna dla każdej firmy i to naprawdę z wielu powodów. Jak dokładniej wyglądają takie powody? Jak firmy mogą chronić środowisko?
Ustawa o odpadach jest dość istotną ustawą dla każdej firmy. Kiedy dokładnie nowe przepisy wejdą w życie? Od kiedy ich przestrzeganie będzie już normalnie egzekwowane? Z czym trzeba się tutaj na pewno liczyć?
Ustawa o ochronie środowiska obowiązuje każdego z nas – bez wyjątku. Warto podkreślić, że określona jest w niej także dokładnie kwestia wycinki drzew. Czy taka wycinka drzew musi być gdziekolwiek zgłaszana? Jak to w zasadzie dokładniej wygląda? Czy z prywatnej posesji można wyciąć cokolwiek?
Prawo wodne to dość skomplikowane prawo w ustawodawstwie polskim. Na czym dokładniej ono polega? Kogo w zasadzie obowiązuje? Jak wygląda egzekwowanie prawa wodnego? Na te pytania odpowiemy pokrótce poniżej.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Telefon
Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

Miejsce

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Mapa
Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza
kontakt

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

firma szkoleniowa

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.