Praca w porze nocnej

Praca nie zawsze jest wykonywana tylko i wyłącznie w godzinach dziennych. Co więcej są zawody, które wręcz wymagają pracy wyłącznie w nocy. Warto przy tym pamiętać, że pora nocna wcale nie zaczyna się dokładnie wtedy, kiedy zachodzi słońce.

zdjęcie - Praca w porze nocnej

Praca w porze nocnej


Podobnie, jak inne zagadnienia dotyczące stosunków pracy, także praca w porze nocnej jest szczegółowo opisana w Kodeksie Pracy.

Pierwszą kwestią związaną z pracą w porze nocnej jest zdefiniowanie tego, czym jest pora nocna. Kodeks pracy wskazuje, że jest to okres pomiędzy godziną 21:00 a 7:00. Tym samym za pracę w porze nocnej będzie uznane 8 godzin pomiędzy 21 a 7 rano. Natomiast to, w jakich godzinach dokładnie będzie odbywała się praca jest już wyłącznie w gestii decyzji pracodawcy.

Jednocześnie trzeba pamiętać, że osobą o której można powiedzieć, że pracuje w porze nocnej nie będzie tylko ten pracownik, który całą noc spędza w pracy.

Za pracę w porze nocnej pracownik może policzyć zatem czas od co najmniej 3 godzin na dobę przypadającą na porę nocną lub, kiedy co najmniej 25% czasu pracy przypada na ten okres.

 

Szkolenia Eksperckie. W obszarze szkoleń prawa pracy i IT proponujemy szkolenia: Zobacz inne obszary szkoleń eksperckich: szkolenia excel, szkolenia prawo pracy, szkolenia logistyka. Zapraszamy

 


Wszystkie osoby pracujące w godzinach od 21 do 7 rano mają prawo do otrzymania dodatku, do wynagrodzenia, który wynosi 20 procent stawki godzinowej, za każdą przepracowaną godzinę. Trzeba jednak przy tym pamiętać, że jest to stawka minimalna, którą pracodawca może odpowiednio podnieść według własnego uznania. Nie ma jednak możliwości, by stawkę tę obniżyć.

Co więcej należy pamiętać, że dodatek ten przysługuje zarówno w przypadku sporadycznego wykonywania pracy w porze nocnej, jak i dla tych pracowników, dla których jest to norma.

Kodeks pracy jasno wyłącza z obowiązku świadczenie pracy w godzinach nocnych określone grupy pracowników.

Tym samym w godzinach 21:00-7:00 pracy wykonywać nie mogą:

  • kobiety w ciąży,
  • młodociani,
  • opiekunowie dzieci do lat 4 po wyrażeniu zgody,
  • niepełnosprawni po wyrażeniu zgody przez lekarza.

Jak zatem widać, zagadnienie jakim jest prawo pracy szkolenia pracowników zajmujących się tą tematyką po prostu wymaga.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Jak zapewne każdy doskonale się orientuje, w tym roku pojawiła się w ustawodawstwie bardzo ważna nowelizacja ustawy o odpadach. Co dokładniej się z nią wiąże? Jakie obowiązki spadną teraz na przedsiębiorców i na firmy? O tym wszystkim powiemy pokrótce poniżej…
Ochrona środowiska to rzecz zdecydowanie bardzo istotna dla każdej firmy i to naprawdę z wielu powodów. Jak dokładniej wyglądają takie powody? Jak firmy mogą chronić środowisko?
Ustawa o odpadach jest dość istotną ustawą dla każdej firmy. Kiedy dokładnie nowe przepisy wejdą w życie? Od kiedy ich przestrzeganie będzie już normalnie egzekwowane? Z czym trzeba się tutaj na pewno liczyć?
Ustawa o ochronie środowiska obowiązuje każdego z nas – bez wyjątku. Warto podkreślić, że określona jest w niej także dokładnie kwestia wycinki drzew. Czy taka wycinka drzew musi być gdziekolwiek zgłaszana? Jak to w zasadzie dokładniej wygląda? Czy z prywatnej posesji można wyciąć cokolwiek?
Prawo wodne to dość skomplikowane prawo w ustawodawstwie polskim. Na czym dokładniej ono polega? Kogo w zasadzie obowiązuje? Jak wygląda egzekwowanie prawa wodnego? Na te pytania odpowiemy pokrótce poniżej.

Zapraszamy do naszej

gamma Wiki +

Znajdziesz tam:
  • 800 pigułek wiedzy
  • 40 filmów edukacyjnych
  • ~14h nagrań raportów w wersji audiobook i wiele więcej.
Raporty HR
Raporty HR

Okręty flagowe naszej strefy wiedzy w wersji audio.

Video
Video

Szereg koncepcji, narzędzi i idei w wersji video.

Audio
Audio

Audiopigułki wiedzy w drodze do pracy czy w – trakcie spaceru.

Artykuły
Artykuły

Do przeczytania w lub do pobrania w formacie pdf.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Zadzwoń do nas:

tel.: 505 273 550,

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza

Kontakt
biuro@projektgamma.pl
tel.: 505 273 550


ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108


Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.