Pracodawcy powinni znać kodeks pracy

Wiele mówi się o tym, że znajomość prawa pracy jest korzystna dla pracowników, ponieważ chroni ich przed nadużyciami. Jednocześnie trzeba jednak pamiętać o tym, że również pracodawcy muszą znać obowiązujące prawo i postępować zgodnie z nim.

zdjęcie - (the_title())

Pracodawcy powinni znać kodeks pracy


Do najczęściej popełnianych przez pracodawców nadużyć należy nieterminowe wypłacanie wynagrodzeń. Takie przypadku rzadko jednak wynikają z celowej dyskryminacji pracowników, najczęściej są zawiązane z kłopotami finansowymi, które przechodzi firma.

Inaczej rzecz ma się z formą zatrudnienia. Pracodawcy często proponują pracownikom umowy cywilnoprawne zamiast umowy o pracę.

Nie da się ukryć, że takie rozwiązanie jest zazwyczaj bardziej korzystne z punktu widzenia pracodawcy, jednak przepisy prawa dokładnie określają sytuację, w których pracownika należy zatrudnić na umowę o prace, a nie umowę zlecenie lub umowę o dzieło.

Kolejnym obszarem nadużyć i błędów jest bezpieczeństwo pracy, na przykład brak szkoleń BHP lub brak odpowiednich zabezpieczeń, np. odzieży ochronnej dla pracowników.

Część nadużyć ze strony pracodawców jest popełniana świadomie, jednak wiele może być po prostu wynikiem nieznajomości przepisów. Nie da się ukryć, że prawo pracy, podobnie jak wszystkie pozostałe dziedziny prawa, jest dosyć skomplikowane.

Zrozumienie wszystkich zapisów jest dużym wyzwaniem, zwłaszcza dla osób, które prowadzą niedużą firmę i nie zawsze mają możliwość skorzystania z profesjonalnej pomocy prawnej.

Oczywiście niedopatrzenia w zakresie prawa pracy są związane z dotkliwymi karami dla pracodawców.

W jaki sposób można podnieść swoją wiedzę z zakresu prawa pracy i uniknąć popełniania błędów? Na pewno warto zapoznać się z obowiązującymi przepisami.

Innymi rozwiązaniem są prawo pracy szkolenia, które poruszają zagadnienia z tego obszaru w przystępny i zrozumiały sposób. Dostępne są szkolenia o różnej tematyce, także poruszające bardziej szczegółowe zagadnienia w tym czas pracy szkolenie.

Są one skierowane zarówno do specjalistów, jak i pracowników i pracodawców.

Szkolenia Eksperckie. Nasi trenerzy to czołowi eksperci w swoich dziedzinach. Proponujemy szkolenia prawo pracy, szkolenia excel, szkolenie abi. Oferujemy również szkolenia eksperckie z zakresu: energetyka, IT, hr, kadry, płace i inne.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Jak zapewne każdy doskonale się orientuje, w tym roku pojawiła się w ustawodawstwie bardzo ważna nowelizacja ustawy o odpadach. Co dokładniej się z nią wiąże? Jakie obowiązki spadną teraz na przedsiębiorców i na firmy? O tym wszystkim powiemy pokrótce poniżej…
Ochrona środowiska to rzecz zdecydowanie bardzo istotna dla każdej firmy i to naprawdę z wielu powodów. Jak dokładniej wyglądają takie powody? Jak firmy mogą chronić środowisko?
Ustawa o odpadach jest dość istotną ustawą dla każdej firmy. Kiedy dokładnie nowe przepisy wejdą w życie? Od kiedy ich przestrzeganie będzie już normalnie egzekwowane? Z czym trzeba się tutaj na pewno liczyć?
Ustawa o ochronie środowiska obowiązuje każdego z nas – bez wyjątku. Warto podkreślić, że określona jest w niej także dokładnie kwestia wycinki drzew. Czy taka wycinka drzew musi być gdziekolwiek zgłaszana? Jak to w zasadzie dokładniej wygląda? Czy z prywatnej posesji można wyciąć cokolwiek?
Prawo wodne to dość skomplikowane prawo w ustawodawstwie polskim. Na czym dokładniej ono polega? Kogo w zasadzie obowiązuje? Jak wygląda egzekwowanie prawa wodnego? Na te pytania odpowiemy pokrótce poniżej.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Telefon
Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

Miejsce

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Mapa
Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza
kontakt

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

firma szkoleniowa

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.