Co się zmieniło w prawie budowlanym od stycznia 2017 ?

Regulujące budownictwo przepisy zawarte zostały w znacznej mierze w ustawie Prawo budowlane. Jednakże przepisy, nie zmieniane od wielu lat zamiast pomagać w rozwoju rynku budownictwa, często były powodem opóźnień i nieporozumień.

Gamma - Co się zmieniło w prawie budowlanym od stycznia 2017 ?

Co się zmieniło w prawie budowlanym od stycznia 2017 ?


Dlatego też w grudniu 2016 roku zdecydowano o dokonaniu wielu zmian w tym dokumencie, aby przede wszystkim znacząco ułatwić inwestorom realizację prac budowlanych.

Zmiany dotknęły w zasadzie cały dokument, jednakże w kilku działach jest ich znacznie więcej niż w innych. Największe i jak wskazuje wiele osób najkorzystniejsze dotyczą kwestii uzyskiwania pozwoleń na budowę czy remont obiektów budowlanych.

Po zmianach, które weszły w życie od 1 stycznia 2017 roku, obiekty takie jak budynki gospodarcze o powierzchni do 35 mkw, altany, przydomowe baseny czy oczka wodne o powierzchni która nie przekracza 50 mkw są inwestycjami które można realizować bez konieczności uzyskiwania na nie pozwolenia na budowę, jak to miało miejsce wcześniej.

Do katalogu prac, które obecnie nie wymagają pozwolenia dołączyły także takie jak budowa zjazdów z dróg. Jedynie w przypadku zjazdów z dróg wojewódzkich i krajowych prace te podlegają tak zwanemu zgłoszeniu, w pozostałych przypadkach ( drogi gminne i powiatowe) nie ma nawet takiego obowiązku.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Mamy w Gammie doświadczenie we wprowadzaniu trybu pracy zdalnej w organizacjach. Powołaliśmy zespół ekspertów rozwijających i doskonalących zdalne rozwiązania.

Sprawdź nasze kursy i szkolenia online:Zgłoszenie prac, czyli uzyskanie tak zwanej niemej zgody urzędu również stało się szybsze, gdyż okres oczekiwania na wniesienie ewentualnych przeciwwskazań skrócono z 30 do 21 dni.

Inwestorzy nie muszą także bać się remontów czy ewentualnych odstępstw w wymiarach stawianych budynków. Remonty w znacznej większości nie podlegają obecnie ani zgłoszeniu, ani też nie trzeba uzyskiwać na nie pozwolenia.

Określono także, iż możliwe jest odstępstwo w wymiarach stawianych obiektów, pod warunkiem jednak iż nie przekroczy ono 2 procent oraz nie spowoduje to wykroczenia poza obszar oddziaływania inwestycji.

Aby szczegółowo i dokładnie poznać zmiany, jakie od stycznia zostały wprowadzone w ustawie o prawie budowlanym szkolenie z tego zakresu to z pewnością idealne rozwiązanie.

Dla wielu osób które codziennie mają styczność z przepisami prawa budowlanego to idealny sposób na to, aby w krótkim czasie uzyskać niezbędną i przede wszystkim szczegółową wiedzę.

Nasze Szkolenia Eksperckie z obszaru prawa budowlanego to np: szkolenie wycena nieruchomości, szkolenie prawo budowlane, szkolenie logistyka i wiele innych. Zobacz inne obszary szkoleń eksperckich: szkolenia excel, szkolenia prawo pracy. Zaufaj naszemu doświadczeniu

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Jak zapewne każdy doskonale się orientuje, w tym roku pojawiła się w ustawodawstwie bardzo ważna nowelizacja ustawy o odpadach. Co dokładniej się z nią wiąże? Jakie obowiązki spadną teraz na przedsiębiorców i na firmy? O tym wszystkim powiemy pokrótce poniżej…
Ochrona środowiska to rzecz zdecydowanie bardzo istotna dla każdej firmy i to naprawdę z wielu powodów. Jak dokładniej wyglądają takie powody? Jak firmy mogą chronić środowisko?
Ustawa o odpadach jest dość istotną ustawą dla każdej firmy. Kiedy dokładnie nowe przepisy wejdą w życie? Od kiedy ich przestrzeganie będzie już normalnie egzekwowane? Z czym trzeba się tutaj na pewno liczyć?
Ustawa o ochronie środowiska obowiązuje każdego z nas – bez wyjątku. Warto podkreślić, że określona jest w niej także dokładnie kwestia wycinki drzew. Czy taka wycinka drzew musi być gdziekolwiek zgłaszana? Jak to w zasadzie dokładniej wygląda? Czy z prywatnej posesji można wyciąć cokolwiek?
Prawo wodne to dość skomplikowane prawo w ustawodawstwie polskim. Na czym dokładniej ono polega? Kogo w zasadzie obowiązuje? Jak wygląda egzekwowanie prawa wodnego? Na te pytania odpowiemy pokrótce poniżej.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Telefon
Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

Miejsce

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Mapa
Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza
kontakt

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

firma szkoleniowa

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.