Przebieg rozmowy kwalifikacyjnej krok po kroku

Rozmowa kwalifikacyjna jest nie tylko stresującym wydarzeniem dla każdego kandydata: często w trakcie procesu rekrutacyjnego w niewielkich firmach, to właściciele i kierownicy, którzy na co dzień nie zajmują się tego typu zadaniami, biorą na swoje barki obowiązek znalezienia pracownika. To oznacza, że rozmowa kwalifikacyjna może być stresująca także dla nas – tymczasowych rekruterów, którzy nie posiadają doświadczenia w procesach doboru kapitału ludzkiego

   
  Rozmowa kwalifikacyjna jest nie tylko stresującym wydarzeniem dla każdego kandydata: często w trakcie procesu rekrutacyjnego w niewielkich firmach, to właściciele i kierownicy, którzy na co dzień nie zajmują się tego typu zadaniami, biorą na swoje barki obowiązek znalezienia pracownika.

  To oznacza, że rozmowa kwalifikacyjna może być stresująca także dla nas - tymczasowych rekruterów, którzy nie posiadają doświadczenia w procesach doboru kapitału ludzkiego.

  ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

  REKRUTACJA I SELEKCJA PRACOWNIKÓW

  Ludzie są głównym składnikiem każdej organizacji. Dlatego też pozyskiwanie i zatrudnianie właściwych osób oraz zachęcanie ich do efektywnej pracy jest kluczem do sukcesu każdego zakładu pracy. Poznaj szkolenie skuteczna rekrutacja i selekcja pracowników.

  Poznaj nasze szkolenia:

  Podstawowe etapy rozmowy kwalifikacyjnej

  Zasadniczo możemy wydzielić 5 etapów, które powinny być bazą do przeprowadzenia rozmowy o pracę:
  • wprowadzenie, które ma na celu ocieplenie atmosfery
  • charakterystyka firmy, opisanie stanowiska
  • pytania do kandydata
  • umożliwienie zadawania pytań od kandydata
  • zakończenie - podsumowanie rozmowy, określenie czasu do namysłu

  Zdarza się, że druga część rozmowy (opisanie stanowiska) jest przesuwana na sam koniec rozmowy. Niestety, prowadza to zamęt i sprawia, że być może obie strony tracą tylko cenny czas, dodatkowo uniemożliwia się kandydatowi przypomnienie cech czy umiejętności przydatnych do pełnienia danej funkcji.

  Przygotowanie do rozmowy kwalifikacyjnej

  Każdy rekruter musi również odpowiednio przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej. Najważniejszym elementem jest oczywiście przestudiowanie życiorysu i listu motywacyjnego (jeśli on występuje).

  Następnie należy skupić się na niezbędnych pytaniach, które chcemy zadać: wynikają one głównie z chęci rozwinięcia konkretnych kwestii. Szczególnie, jeśli jesteśmy początkującymi rekruterami, lub jeśli nadesłanych aplikacji jest bardzo dużo, warto spisywać pytania do kandydatów, które pomogą nam w podjęciu decyzji.

  Osoby, które wcześniej nie miały do czynienia z prowadzeniem procesu doboru pracowników, mogą także przemyśleć udział w różnych kursach. Efektywna rekrutacja i selekcja pracowników szkolenie pozwoli na zdobycie niezbędnej wiedzy i umiejętności oraz sprawi, że z każdej rozmowy kwalifikacyjnej wyciągniemy to, co najlepsze dla nas i naszych kandydatów na miejsce pracy.

  ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

  z tej strefy wiedzy

  Jak zapewne każdy doskonale się orientuje, w tym roku pojawiła się w ustawodawstwie bardzo ważna nowelizacja ustawy o odpadach. Co dokładniej się z nią wiąże? Jakie obowiązki spadną teraz na przedsiębiorców i na firmy? O tym wszystkim powiemy pokrótce poniżej…
  Ochrona środowiska to rzecz zdecydowanie bardzo istotna dla każdej firmy i to naprawdę z wielu powodów. Jak dokładniej wyglądają takie powody? Jak firmy mogą chronić środowisko?
  Ustawa o odpadach jest dość istotną ustawą dla każdej firmy. Kiedy dokładnie nowe przepisy wejdą w życie? Od kiedy ich przestrzeganie będzie już normalnie egzekwowane? Z czym trzeba się tutaj na pewno liczyć?
  Ustawa o ochronie środowiska obowiązuje każdego z nas – bez wyjątku. Warto podkreślić, że określona jest w niej także dokładnie kwestia wycinki drzew. Czy taka wycinka drzew musi być gdziekolwiek zgłaszana? Jak to w zasadzie dokładniej wygląda? Czy z prywatnej posesji można wyciąć cokolwiek?
  Prawo wodne to dość skomplikowane prawo w ustawodawstwie polskim. Na czym dokładniej ono polega? Kogo w zasadzie obowiązuje? Jak wygląda egzekwowanie prawa wodnego? Na te pytania odpowiemy pokrótce poniżej.

  strefy wiedzy

  WikiGamma
  WikiGamma

  Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

  Gamma Q&A
  Gamma Q&A

  Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

  Artykuły eksperckie
  Artykuły eksperckie

  Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

  Video
  Video

  WikiGamma w formacie video.

  Recenzje książek
  Recenzje, Stanowiska pracy

  Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

  Artykuły
  Artykuły, Artykuły cd., Prawo

  Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

  Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

  Telefon
  Zadzwoń do nas:

  tel.:505 273 550,

  Miejsce

  ul. Farysa 64
  01-971 Warszawa

  Mapa
  Znajdź nas na mapie

  Zobacz mapę

  lub użyj formularza
  kontakt

  ul. Farysa 64
  01-971 Warszawa
  NIP: 113-26-90-108

  firma szkoleniowa

  Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
  © Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
  Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.