Przebieg rozmowy kwalifikacyjnej krok po kroku

Rozmowa kwalifikacyjna jest nie tylko stresującym wydarzeniem dla każdego kandydata: często w trakcie procesu rekrutacyjnego w niewielkich firmach, to właściciele i kierownicy, którzy na co dzień nie zajmują się tego typu zadaniami, biorą na swoje barki obowiązek znalezienia pracownika. To oznacza, że rozmowa kwalifikacyjna może być stresująca także dla nas – tymczasowych rekruterów, którzy nie posiadają doświadczenia w procesach doboru kapitału ludzkiego

13 czerwca 2018
zdjęcie - Przebieg rozmowy kwalifikacyjnej krok po kroku
 
Rozmowa kwalifikacyjna jest nie tylko stresującym wydarzeniem dla każdego kandydata: często w trakcie procesu rekrutacyjnego w niewielkich firmach, to właściciele i kierownicy, którzy na co dzień nie zajmują się tego typu zadaniami, biorą na swoje barki obowiązek znalezienia pracownika.

To oznacza, że rozmowa kwalifikacyjna może być stresująca także dla nas - tymczasowych rekruterów, którzy nie posiadają doświadczenia w procesach doboru kapitału ludzkiego.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

REKRUTACJA I SELEKCJA PRACOWNIKÓW

Ludzie są głównym składnikiem każdej organizacji. Dlatego też pozyskiwanie i zatrudnianie właściwych osób oraz zachęcanie ich do efektywnej pracy jest kluczem do sukcesu każdego zakładu pracy. Poznaj szkolenie skuteczna rekrutacja i selekcja pracowników.

Poznaj nasze szkolenia:

Podstawowe etapy rozmowy kwalifikacyjnej

Zasadniczo możemy wydzielić 5 etapów, które powinny być bazą do przeprowadzenia rozmowy o pracę:
  • wprowadzenie, które ma na celu ocieplenie atmosfery
  • charakterystyka firmy, opisanie stanowiska
  • pytania do kandydata
  • umożliwienie zadawania pytań od kandydata
  • zakończenie - podsumowanie rozmowy, określenie czasu do namysłu

Zdarza się, że druga część rozmowy (opisanie stanowiska) jest przesuwana na sam koniec rozmowy. Niestety, prowadza to zamęt i sprawia, że być może obie strony tracą tylko cenny czas, dodatkowo uniemożliwia się kandydatowi przypomnienie cech czy umiejętności przydatnych do pełnienia danej funkcji.

Przygotowanie do rozmowy kwalifikacyjnej

Każdy rekruter musi również odpowiednio przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej. Najważniejszym elementem jest oczywiście przestudiowanie życiorysu i listu motywacyjnego (jeśli on występuje).

Następnie należy skupić się na niezbędnych pytaniach, które chcemy zadać: wynikają one głównie z chęci rozwinięcia konkretnych kwestii. Szczególnie, jeśli jesteśmy początkującymi rekruterami, lub jeśli nadesłanych aplikacji jest bardzo dużo, warto spisywać pytania do kandydatów, które pomogą nam w podjęciu decyzji.

Osoby, które wcześniej nie miały do czynienia z prowadzeniem procesu doboru pracowników, mogą także przemyśleć udział w różnych kursach. Efektywna rekrutacja i selekcja pracowników szkolenie pozwoli na zdobycie niezbędnej wiedzy i umiejętności oraz sprawi, że z każdej rozmowy kwalifikacyjnej wyciągniemy to, co najlepsze dla nas i naszych kandydatów na miejsce pracy.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

7 kwietnia 2020
Jak zapewne każdy doskonale się orientuje, w tym roku pojawiła się w ustawodawstwie bardzo ważna nowelizacja ustawy o odpadach. Co dokładniej się z nią wiąże? Jakie obowiązki spadną teraz na przedsiębiorców i na firmy? O tym wszystkim powiemy pokrótce poniżej…
7 kwietnia 2020
Ochrona środowiska to rzecz zdecydowanie bardzo istotna dla każdej firmy i to naprawdę z wielu powodów. Jak dokładniej wyglądają takie powody? Jak firmy mogą chronić środowisko?
7 kwietnia 2020
Ustawa o odpadach jest dość istotną ustawą dla każdej firmy. Kiedy dokładnie nowe przepisy wejdą w życie? Od kiedy ich przestrzeganie będzie już normalnie egzekwowane? Z czym trzeba się tutaj na pewno liczyć?
7 kwietnia 2020
Ustawa o ochronie środowiska obowiązuje każdego z nas – bez wyjątku. Warto podkreślić, że określona jest w niej także dokładnie kwestia wycinki drzew. Czy taka wycinka drzew musi być gdziekolwiek zgłaszana? Jak to w zasadzie dokładniej wygląda? Czy z prywatnej posesji można wyciąć cokolwiek?
7 kwietnia 2020
Prawo wodne to dość skomplikowane prawo w ustawodawstwie polskim. Na czym dokładniej ono polega? Kogo w zasadzie obowiązuje? Jak wygląda egzekwowanie prawa wodnego? Na te pytania odpowiemy pokrótce poniżej.
Gamma - newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z nowymi treściami wikiGammy. Zapisz się do naszego newslettera.

Zapraszamy do naszej

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Wideo
Wideo

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Zadzwoń do nas:

tel.: 505 273 550,

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza

Kontakt
biuro@projektgamma.pl
tel.: 505 273 550


ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108


Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.