Różne techniki badania próbek – którą wybrać?

W badaniach farmaceutycznych, czy też biochemicznych konieczne jest badanie substancji w celu wykrycia potencjalnych nieprawidłowości. Kluczowe znaczenie ma nadzór nad wyposażeniem pomiarowym, dzięki temu można liczyć, że wyniki są nader wiarygodne, nie przekraczające limitu potencjalnego błędu.

zdjęcie - (the_title())


Różne techniki badania próbek - którą wybrać?

W badaniach farmaceutycznych, czy też biochemicznych konieczne jest badanie substancji w celu wykrycia potencjalnych nieprawidłowości. Kluczowe znaczenie ma nadzór nad wyposażeniem pomiarowym, dzięki temu można liczyć, że wyniki są nader wiarygodne, nie przekraczające limitu potencjalnego błędu. Bardzo ważne znaczenie ma także sama technika. Przy czym tutaj wyróżniamy dwie główne metody, czyli metodę ręczną i metodę mechaniczną.

Technika ręczna poboru próbek

Jedną z najczęściej wykorzystywanych technik samego poboru próbek jest oczywiście technika ręczna. Oczywiście zabroniony jest kontakt substancji bezpośrednio ze skórą, zatem koniecznie jest stosowanie rękawic ochronnych, bądź też rękawów ochronnych.

Mają one chronić nie tylko przed uszkodzeniem naskórka i gwarantować bezpieczeństwo, ale ich rola jest także bardzo ważna dla ochrony przed zanieczyszczeniami próbówki, gdyż wtedy wynik może być błędny, a to z kolei ma wpływ na skuteczność. Również można zastosować wymazówki wraz ze środkiem transportowym.

Technika mechaniczna poboru próbek

Kolejną techniką badania próbek laboratoryjnych jest pobór mechaniczny. Tutaj stosuje się specjalne urządzanie, w tym klasyczne i znane takie jak: pompy próżniowe, zgłębniki, pipety probiercze, czerpaki do pobierania próbek, próbniki rurowo-tłokowe.

Można również zastosować wszelkie próbniki komorowe, czy też próbniki strefowe, a nawet szufelki do pobierania próbek. Zastosowanie ma tutaj również spektroskopia bliskiej podczerwieni, która zapobiega błędom i może już na samym początku wykryć nieprawidłowości. W przypadku metod mechanicznych potencjalne ryzyko zanieczyszczenia próbki jest najniższe.

Kolejną ważną rzeczą jest ustalenie samego planu poboru próbek. Powinien on mieć formę pisemną. Należy także zawrzeć w nim informacje dotyczące metodyki przygotowania próbek, nadzoru nad wyposażeniem pomiarowym, a także, lokalizację, częstotliwości, czy samą ilość. Bardzo ważne jest również ustalenie samego transportu. Trzeba też pamiętać o podziale obowiązków

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Jak zapewne każdy doskonale się orientuje, w tym roku pojawiła się w ustawodawstwie bardzo ważna nowelizacja ustawy o odpadach. Co dokładniej się z nią wiąże? Jakie obowiązki spadną teraz na przedsiębiorców i na firmy? O tym wszystkim powiemy pokrótce poniżej…
Ochrona środowiska to rzecz zdecydowanie bardzo istotna dla każdej firmy i to naprawdę z wielu powodów. Jak dokładniej wyglądają takie powody? Jak firmy mogą chronić środowisko?
Ustawa o odpadach jest dość istotną ustawą dla każdej firmy. Kiedy dokładnie nowe przepisy wejdą w życie? Od kiedy ich przestrzeganie będzie już normalnie egzekwowane? Z czym trzeba się tutaj na pewno liczyć?
Ustawa o ochronie środowiska obowiązuje każdego z nas – bez wyjątku. Warto podkreślić, że określona jest w niej także dokładnie kwestia wycinki drzew. Czy taka wycinka drzew musi być gdziekolwiek zgłaszana? Jak to w zasadzie dokładniej wygląda? Czy z prywatnej posesji można wyciąć cokolwiek?
Prawo wodne to dość skomplikowane prawo w ustawodawstwie polskim. Na czym dokładniej ono polega? Kogo w zasadzie obowiązuje? Jak wygląda egzekwowanie prawa wodnego? Na te pytania odpowiemy pokrótce poniżej.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Telefon
Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

Miejsce

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Mapa
Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza
kontakt

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

firma szkoleniowa

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.