Służebność drogi – co oznacza w praktyce?

Brak dojazdu do własnej działki sprawia, że często ustanawiana jest tak zwana służebność drogi. Oznacza ona prawo do przejazdu przez działkę innego właściciela, aby dostać się do swojej nieruchomości. Służebność drogi może zostać ustanowiona zarówno na gruntach prywatnych, jak też na gruntach państwowych.

zdjęcie - (the_title())


Służebność drogi - co oznacza w praktyce?

Brak dojazdu do własnej działki sprawia, że często ustanawiana jest tak zwana służebność drogi. Oznacza ona prawo do przejazdu przez działkę innego właściciela, aby dostać się do swojej nieruchomości.

Służebność drogi może zostać ustanowiona zarówno na gruntach prywatnych, jak też na gruntach państwowych.

Czy służebność może się zmieniać?

Z biegiem lat konieczne jest wypracowywanie nowych rozwiązań prawnych, które umożliwią korzystanie z prawa służebności drogi.

Często bowiem zdarza się, iż po latach nieruchomości, na których została ustanowiona służebność zmieniają właściciela i nowy nabywca stara się zmienić sposób wykonywania służebności na taki, który jest dla niego jak najbardziej korzystny.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Jeżeli interesują Cię aktualne zmiany w prawie budowlanym i praktyczne ich konsekwencje, zapraszamy na szkolenie Prawo Budowlane po zmianach

Uczestników tego szkolenia interesuje również:

Sądy jednak zauważają, iż konieczne jest dostosowywanie służebności do zmieniających się warunków i tym samym ochrona właścicieli tych nieruchomości, które z tego prawa korzystają.

Oczywiście powinno się badać, czy nie ma możliwości zmiany służebności na przykład w wyniku wybudowania nowej drogi.

Służebność drogi a użytkowanie wieczyste

Rok 2019 niesie ze sobą przede wszystkim zmiany związane z użytkowaniem wieczystym. Ponieważ przestaje ono istnieć, są pewne obawy dotyczące prawa wykonywania służebności drogi po przeniesieniu własności gruntów na inne osoby.

Warto jednak pamiętać, iż prawo służebności drogi jest prawem, które jest związane z dana nieruchomością, i nawet po jej sprzedaży nie pozostaje ono zniesione. Pamiętać należy jednak, iż służebność drogi może być ustanowiona za opłatą i przesłanką, która za tym przemawia jest brak dostępu do drogi publicznej.

Dynamiczny rozwój infrastruktury drogowej powoduje, że z czasem sytuacja może ulec zmianie i w związku z tym można będzie wystąpić o zniesienie służebności ze względu na budowę nowych połączeń drogowych, umożliwiających bezpośrednio dojazd do nieruchomości.

Ponadto także w wyniku budowy nowych dróg i wywłaszczaniu gruntów pod ich rozbudowę często konieczne jest ustanowienie służebności drogi koniecznej dla działek które w wyniku takich zabiegów straciły dostęp do drogi publicznej.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Jak zapewne każdy doskonale się orientuje, w tym roku pojawiła się w ustawodawstwie bardzo ważna nowelizacja ustawy o odpadach. Co dokładniej się z nią wiąże? Jakie obowiązki spadną teraz na przedsiębiorców i na firmy? O tym wszystkim powiemy pokrótce poniżej…
Ochrona środowiska to rzecz zdecydowanie bardzo istotna dla każdej firmy i to naprawdę z wielu powodów. Jak dokładniej wyglądają takie powody? Jak firmy mogą chronić środowisko?
Ustawa o odpadach jest dość istotną ustawą dla każdej firmy. Kiedy dokładnie nowe przepisy wejdą w życie? Od kiedy ich przestrzeganie będzie już normalnie egzekwowane? Z czym trzeba się tutaj na pewno liczyć?
Ustawa o ochronie środowiska obowiązuje każdego z nas – bez wyjątku. Warto podkreślić, że określona jest w niej także dokładnie kwestia wycinki drzew. Czy taka wycinka drzew musi być gdziekolwiek zgłaszana? Jak to w zasadzie dokładniej wygląda? Czy z prywatnej posesji można wyciąć cokolwiek?
Prawo wodne to dość skomplikowane prawo w ustawodawstwie polskim. Na czym dokładniej ono polega? Kogo w zasadzie obowiązuje? Jak wygląda egzekwowanie prawa wodnego? Na te pytania odpowiemy pokrótce poniżej.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Telefon
Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

Miejsce

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Mapa
Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza
kontakt

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

firma szkoleniowa

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.