Służebność gruntowa – jakie zmiany w 2019?

Służebność gruntowa to prawo, które ma celu przede wszystkim poprawę sytuacji jednej nieruchomości kosztem pewnych ograniczeń drugiej. Zazwyczaj chodzi o kwestie związane z dojściem czy dojazdem do nieruchomości, jeżeli nie można do niej ustanowić innej drogi.

Gamma - Służebność gruntowa - jakie zmiany w 2019?


Służebność gruntowa - jakie zmiany w 2019?

Służebność gruntowa to prawo, które ma celu przede wszystkim poprawę sytuacji jednej nieruchomości kosztem pewnych ograniczeń drugiej. Zazwyczaj chodzi o kwestie związane z dojściem czy dojazdem do nieruchomości, jeżeli nie można do niej ustanowić innej drogi.

Jakie rodzaje służebności?

Służebność gruntowa to nie tylko możliwość przejazdu czy przechodzenia przez inną nieruchomość. Bardzo często dotyczy kwestii związanych z prowadzeniem instalacji takich jak na przykład wodno-kanalizacyjne czy gazowe właśnie przez inne nieruchomości (z czym łączy się służebność drogi koniecznej), jeżeli nie można zastosować innego rozwiązania.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Jeżeli interesują Cię aktualne zmiany w prawie budowlanym i praktyczne ich konsekwencje, zapraszamy na szkolenie Prawo Budowlane po zmianach

Uczestników tego szkolenia interesuje również:

Do tego rodzaju służebności zaliczana jest również służebność przesyłu, która daje możliwość ustawienia na gruntach urządzeń służących do przesyłu energii. Kwestie regulujące służebność dość jasno są uregulowane w KC, jednakże z każdym rokiem pojawiają się kwestie wymagające udoskonalenia.

Zmiany w prawie a służebność

Zmiany w prawie, planowane na rok 2019 pociągają za sobą także zmiany w kwestii służebności.

To właśnie w 2019 roku zniesione zostaje tak zwane użytkowanie wieczyste, które często stanowiło podstawę do korzystania z nieruchomości.

Pozostaje pytanie, jak na gruncie takich właśnie zmian wygląda służebność gruntowa, ustanowiona w latach poprzednich?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami zapisy o służebności pozostają w mocy, zmieni się jedynie właściciel gruntu.

Pewne niejasności wciąż występują, jak mowa o służebności takiej jak służebność przesyłu na gruntach stanowiących własność Skarbu Państwa.

Ponadto to właśnie od 2019 roku, a konkretniej mówiąc od 1 lutego 2019 wchodzi w życie możliwość ubiegania się o własność gruntów poprzez zasiedzenie służebności przesyłu.

Jednakże obecnie obowiązujące przepisy stoją niejako w kolizji z ta zmiana, gdyż określają że o służebności przesyłu mowa tylko w sytuacji, gdy własność gruntu należy do jednego właściciela zaś własność urządzeń do innego.

Wiele firm jednak zamierza skorzystać z możliwości ubiegania się o posiadanie gruntu, niektóre bowiem są w stanie wykazać okres 30 lat a nawet znacznie dłuższy.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Jak zapewne każdy doskonale się orientuje, w tym roku pojawiła się w ustawodawstwie bardzo ważna nowelizacja ustawy o odpadach. Co dokładniej się z nią wiąże? Jakie obowiązki spadną teraz na przedsiębiorców i na firmy? O tym wszystkim powiemy pokrótce poniżej…
Ochrona środowiska to rzecz zdecydowanie bardzo istotna dla każdej firmy i to naprawdę z wielu powodów. Jak dokładniej wyglądają takie powody? Jak firmy mogą chronić środowisko?
Ustawa o odpadach jest dość istotną ustawą dla każdej firmy. Kiedy dokładnie nowe przepisy wejdą w życie? Od kiedy ich przestrzeganie będzie już normalnie egzekwowane? Z czym trzeba się tutaj na pewno liczyć?
Ustawa o ochronie środowiska obowiązuje każdego z nas – bez wyjątku. Warto podkreślić, że określona jest w niej także dokładnie kwestia wycinki drzew. Czy taka wycinka drzew musi być gdziekolwiek zgłaszana? Jak to w zasadzie dokładniej wygląda? Czy z prywatnej posesji można wyciąć cokolwiek?
Prawo wodne to dość skomplikowane prawo w ustawodawstwie polskim. Na czym dokładniej ono polega? Kogo w zasadzie obowiązuje? Jak wygląda egzekwowanie prawa wodnego? Na te pytania odpowiemy pokrótce poniżej.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Telefon
Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

Miejsce

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Mapa
Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza
kontakt

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

firma szkoleniowa

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.