Służebność przesyłu i jej ustanawianie – w czym mogą pomóc szkolenia?

Zagadnienia natury prawnej to podstawa działania bardzo wielu firm. Szczególne przepisy dotycząc prawa energetycznego, w tej branży bowiem niezbędna jest znajomość wielu ustaw, aby wszystkie prowadzone działania były zgodne z prawem.

zdjęcie - Służebność przesyłu i jej ustanawianie – w czym mogą pomóc szkolenia?

Służebność przesyłu i jej ustanawianie - w czym mogą pomóc szkolenia?

Zagadnienia natury prawnej to podstawa działania bardzo wielu firm. Szczególne przepisy dotycząc prawa energetycznego, w tej branży bowiem niezbędna jest znajomość wielu ustaw, aby wszystkie prowadzone działania były zgodne z prawem.

Podstawą działania takich firm są bowiem odpowiednio poprowadzone instalacje, które bardzo często muszą przebiegać nad gruntami osób prywatnych czy innych firm. Jednakże tak zwane oddziaływanie linii sprawia, że w określonym obszarze przy prowadzonej instalacji nie jest możliwe wykonywanie wielu prac jak również wznoszenie budynków.

W związku z tym, aby właściciel gruntu nie ponosił zbyt dużych strat z tytułu prowadzenia linii energetycznej istnieje możliwość ustanowienia tak zwanej służebności przesyłu. Regulują to oddzielne przepisy, które stanowią iż firma na ich mocy ma prawo nie tylko prowadzenia linii, ale także dostępu do niej w przypadku konieczności przeprowadzenia prac. W zamian za to właściciel gruntu ma prawo uzyskać od firmy energetycznej odszkodowanie.

W sytuacji, gdy właściciel nie wyraża zgody, służebność może zostać ustanowiona w drodze decyzji administracyjnej lub też orzeczona wyrokiem sądu. Oczywiście odpowiednie stosowanie przepisów uzależnione jest od tego, jakie zostaną wzniesione urządzenia przesyłowe problematyka prawna jest bowiem dość obszerna i dość szczegółowo reguluje wiele zagadnień.

Dla firm energetycznych konieczne więc staje się to, aby osoby odpowiedzialne za te kwestie były doskonale zorientowane w przepisach prawa. Z pewnością pomocne w tym może być odpowiednio dobrane szkolenie służebność przesyłu to bowiem wiele często zmieniających się przepisów, i do odpowiedniego ich stosowania wymagana jest aktualna wiedza.

Dlatego też bardzo wiele firm organizuje dla swoich pracowników regularnie związane z tym tematem szkolenie służebność publiczna czy też służebność ustanawiana na gruntach prywatnych to bowiem tematy na wiele godzin zajęć. Dla firmy pracownik doskonale orientujący się w temacie to pewność bezproblemowego działania, dlatego też koszty szkoleń biorą na siebie, zaś zajęcia organizują tak, aby wskazane do uczestnictwa w nich osoby nie musiały rezygnować na rzecz kursu z wolnego czasu.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Jak zapewne każdy doskonale się orientuje, w tym roku pojawiła się w ustawodawstwie bardzo ważna nowelizacja ustawy o odpadach. Co dokładniej się z nią wiąże? Jakie obowiązki spadną teraz na przedsiębiorców i na firmy? O tym wszystkim powiemy pokrótce poniżej…
Ochrona środowiska to rzecz zdecydowanie bardzo istotna dla każdej firmy i to naprawdę z wielu powodów. Jak dokładniej wyglądają takie powody? Jak firmy mogą chronić środowisko?
Ustawa o odpadach jest dość istotną ustawą dla każdej firmy. Kiedy dokładnie nowe przepisy wejdą w życie? Od kiedy ich przestrzeganie będzie już normalnie egzekwowane? Z czym trzeba się tutaj na pewno liczyć?
Ustawa o ochronie środowiska obowiązuje każdego z nas – bez wyjątku. Warto podkreślić, że określona jest w niej także dokładnie kwestia wycinki drzew. Czy taka wycinka drzew musi być gdziekolwiek zgłaszana? Jak to w zasadzie dokładniej wygląda? Czy z prywatnej posesji można wyciąć cokolwiek?
Prawo wodne to dość skomplikowane prawo w ustawodawstwie polskim. Na czym dokładniej ono polega? Kogo w zasadzie obowiązuje? Jak wygląda egzekwowanie prawa wodnego? Na te pytania odpowiemy pokrótce poniżej.

Zapraszamy do naszej

gamma Wiki +

Znajdziesz tam:
  • 800 pigułek wiedzy
  • 40 filmów edukacyjnych
  • ~14h nagrań raportów w wersji audiobook i wiele więcej.
Raporty HR
Raporty HR

Okręty flagowe naszej strefy wiedzy w wersji audio.

Video
Video

Szereg koncepcji, narzędzi i idei w wersji video.

Audio
Audio

Audiopigułki wiedzy w drodze do pracy czy w – trakcie spaceru.

Artykuły
Artykuły

Do przeczytania w lub do pobrania w formacie pdf.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Zadzwoń do nas:

tel.: 505 273 550,

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza

Kontakt
biuro@projektgamma.pl
tel.: 505 273 550


ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108


Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.