Ustanowienie służebności przesyłu – jak wygląda?

Wokół tematu prawa służebności przesyłu wciąż istnieje wiele niedomówień i nieścisłości. Dzieje się tak wskutek przede wszystkim nieznajomości prawa dotyczącego tej instytucji. Po drugie często jest również tak, że przedsiębiorcy nawet mając wiedzę w tym zakresie decydowali się nie inicjować jakichkolwiek działań w tym zakresie licząc na przedawnienie roszczeń i zasiedzenie.

zdjęcie - (the_title())
  Warto zatem dobrze rozezna się w sytuacji swojej nieruchomości, gdyż wbrew pozorom ustalenie służebności przesyłu nie jest czymś co może stanowić poważny problem nawet dla średnio zorientowanej w przepisach prawa osoby.

  Jest oczywistym, że służebność przesyłu nie jest prawem samoistnym, które pojawia się z mocy prawa. Do jego powstania potrzebna jest inicjatywa, która może być wyrażona zarówno przez przedsiębiorcę przesyłowego, jak i właściciela nieruchomości.

  Co do zasady odbywa się to w ten sposób, że jedna ze stron wzywa drugą do ustanowienia służebności oraz określa warunki na jakich prawo to miałoby funkcjonować.

  Oznacza to ni mniej ni więcej tylko tyle, że obie strony mogą żądać od siebie nawzajem ustanowienia służebności przesyłu. Sam fakt jej ustanowienia dokonuje się za pomocą umowy, w postaci aktu notarialnego.

   

  Szkolenia Eksperckie. W obszarze szkoleń dla działów nieruchomości, budowlanych, inwestycji proponujemy szkolenia: Zobacz inne obszary szkoleń eksperckich: szkolenia excel, prawo pracy szkolenie. Zapraszamy

   

  Co ciekawe i jednocześnie ogromnie ważne, to fakt że żadna ze stron nie może odmówić zawarcia umowy służebności przesyłu. Jedyne wokół czego mogą toczyć się spory to zakres użytkowania danej nieruchomości przez przedsiębiorcę oraz, co oczywiste, co do wysokości wynagrodzenia i odszkodowania.

  Tak jak w każdej innej sytuacji gdzie strony nie mogą dość do porozumienia, także i w przypadku służebności przesyłu organem właściwym do rozstrzygania jest sąd. Postępowanie w tym zakresie inicjuje ta strona, która wzywała do ustanowienia służebności przesyłu.

  Trzeba jednak wyraźnie zaznaczyć, że w przypadku, gdy o ustanowieniu służebności przesyłu decyduje sąd to także określenie wysokości wynagrodzenia będzie leżało w jego kompetencjach.

  Innymi słowy skierowanie do sądu sprawy o ustanowienie służebności przesyłu ogranicza nasze możliwości w kreowaniu warunków ewentualnej umowy w tym zakresie. Nie zmienia to jednak w niczym tego, że w pewnych sytuacjach zwyczajnie nie ma innej możliwości niż droga sądowa.

  Warto o tym pamiętać i zwrócić szczególną uwagę na to, by przygotować niezbędne do wystąpienia przed sądem dokumentów.

  ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

  z tej strefy wiedzy

  Jak zapewne każdy doskonale się orientuje, w tym roku pojawiła się w ustawodawstwie bardzo ważna nowelizacja ustawy o odpadach. Co dokładniej się z nią wiąże? Jakie obowiązki spadną teraz na przedsiębiorców i na firmy? O tym wszystkim powiemy pokrótce poniżej…
  Ochrona środowiska to rzecz zdecydowanie bardzo istotna dla każdej firmy i to naprawdę z wielu powodów. Jak dokładniej wyglądają takie powody? Jak firmy mogą chronić środowisko?
  Ustawa o odpadach jest dość istotną ustawą dla każdej firmy. Kiedy dokładnie nowe przepisy wejdą w życie? Od kiedy ich przestrzeganie będzie już normalnie egzekwowane? Z czym trzeba się tutaj na pewno liczyć?
  Ustawa o ochronie środowiska obowiązuje każdego z nas – bez wyjątku. Warto podkreślić, że określona jest w niej także dokładnie kwestia wycinki drzew. Czy taka wycinka drzew musi być gdziekolwiek zgłaszana? Jak to w zasadzie dokładniej wygląda? Czy z prywatnej posesji można wyciąć cokolwiek?
  Prawo wodne to dość skomplikowane prawo w ustawodawstwie polskim. Na czym dokładniej ono polega? Kogo w zasadzie obowiązuje? Jak wygląda egzekwowanie prawa wodnego? Na te pytania odpowiemy pokrótce poniżej.

  strefy wiedzy

  WikiGamma
  WikiGamma

  Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

  Gamma Q&A
  Gamma Q&A

  Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

  Artykuły eksperckie
  Artykuły eksperckie

  Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

  Video
  Video

  WikiGamma w formacie video.

  Recenzje książek
  Recenzje, Stanowiska pracy

  Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

  Artykuły
  Artykuły, Artykuły cd., Prawo

  Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

  ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

  powiązane z tematem artykułu

  Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

  Telefon
  Zadzwoń do nas:

  tel.:505 273 550,

  Miejsce

  ul. Farysa 64
  01-971 Warszawa

  Mapa
  Znajdź nas na mapie

  Zobacz mapę

  lub użyj formularza
  kontakt

  ul. Farysa 64
  01-971 Warszawa
  NIP: 113-26-90-108

  firma szkoleniowa

  Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
  © Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
  Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.