Ustanowienie służebności przesyłu – jak wygląda?

Wokół tematu prawa służebności przesyłu wciąż istnieje wiele niedomówień i nieścisłości. Dzieje się tak wskutek przede wszystkim nieznajomości prawa dotyczącego tej instytucji. Po drugie często jest również tak, że przedsiębiorcy nawet mając wiedzę w tym zakresie decydowali się nie inicjować jakichkolwiek działań w tym zakresie licząc na przedawnienie roszczeń i zasiedzenie.

zdjęcie - (the_title())
Warto zatem dobrze rozezna się w sytuacji swojej nieruchomości, gdyż wbrew pozorom ustalenie służebności przesyłu nie jest czymś co może stanowić poważny problem nawet dla średnio zorientowanej w przepisach prawa osoby.

Jest oczywistym, że służebność przesyłu nie jest prawem samoistnym, które pojawia się z mocy prawa. Do jego powstania potrzebna jest inicjatywa, która może być wyrażona zarówno przez przedsiębiorcę przesyłowego, jak i właściciela nieruchomości.

Co do zasady odbywa się to w ten sposób, że jedna ze stron wzywa drugą do ustanowienia służebności oraz określa warunki na jakich prawo to miałoby funkcjonować.

Oznacza to ni mniej ni więcej tylko tyle, że obie strony mogą żądać od siebie nawzajem ustanowienia służebności przesyłu. Sam fakt jej ustanowienia dokonuje się za pomocą umowy, w postaci aktu notarialnego.

 

Szkolenia Eksperckie. W obszarze szkoleń dla działów nieruchomości, budowlanych, inwestycji proponujemy szkolenia: Zobacz inne obszary szkoleń eksperckich: szkolenia excel, prawo pracy szkolenie. Zapraszamy

 

Co ciekawe i jednocześnie ogromnie ważne, to fakt że żadna ze stron nie może odmówić zawarcia umowy służebności przesyłu. Jedyne wokół czego mogą toczyć się spory to zakres użytkowania danej nieruchomości przez przedsiębiorcę oraz, co oczywiste, co do wysokości wynagrodzenia i odszkodowania.

Tak jak w każdej innej sytuacji gdzie strony nie mogą dość do porozumienia, także i w przypadku służebności przesyłu organem właściwym do rozstrzygania jest sąd. Postępowanie w tym zakresie inicjuje ta strona, która wzywała do ustanowienia służebności przesyłu.

Trzeba jednak wyraźnie zaznaczyć, że w przypadku, gdy o ustanowieniu służebności przesyłu decyduje sąd to także określenie wysokości wynagrodzenia będzie leżało w jego kompetencjach.

Innymi słowy skierowanie do sądu sprawy o ustanowienie służebności przesyłu ogranicza nasze możliwości w kreowaniu warunków ewentualnej umowy w tym zakresie. Nie zmienia to jednak w niczym tego, że w pewnych sytuacjach zwyczajnie nie ma innej możliwości niż droga sądowa.

Warto o tym pamiętać i zwrócić szczególną uwagę na to, by przygotować niezbędne do wystąpienia przed sądem dokumentów.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Jak zapewne każdy doskonale się orientuje, w tym roku pojawiła się w ustawodawstwie bardzo ważna nowelizacja ustawy o odpadach. Co dokładniej się z nią wiąże? Jakie obowiązki spadną teraz na przedsiębiorców i na firmy? O tym wszystkim powiemy pokrótce poniżej…
Ochrona środowiska to rzecz zdecydowanie bardzo istotna dla każdej firmy i to naprawdę z wielu powodów. Jak dokładniej wyglądają takie powody? Jak firmy mogą chronić środowisko?
Ustawa o odpadach jest dość istotną ustawą dla każdej firmy. Kiedy dokładnie nowe przepisy wejdą w życie? Od kiedy ich przestrzeganie będzie już normalnie egzekwowane? Z czym trzeba się tutaj na pewno liczyć?
Ustawa o ochronie środowiska obowiązuje każdego z nas – bez wyjątku. Warto podkreślić, że określona jest w niej także dokładnie kwestia wycinki drzew. Czy taka wycinka drzew musi być gdziekolwiek zgłaszana? Jak to w zasadzie dokładniej wygląda? Czy z prywatnej posesji można wyciąć cokolwiek?
Prawo wodne to dość skomplikowane prawo w ustawodawstwie polskim. Na czym dokładniej ono polega? Kogo w zasadzie obowiązuje? Jak wygląda egzekwowanie prawa wodnego? Na te pytania odpowiemy pokrótce poniżej.

Zapraszamy do naszej

gamma Wiki +

Znajdziesz tam:
  • 800 pigułek wiedzy
  • 40 filmów edukacyjnych
  • ~14h nagrań raportów w wersji audiobook i wiele więcej.
Raporty HR
Raporty HR

Okręty flagowe naszej strefy wiedzy w wersji audio.

Video
Video

Szereg koncepcji, narzędzi i idei w wersji video.

Audio
Audio

Audiopigułki wiedzy w drodze do pracy czy w – trakcie spaceru.

Artykuły
Artykuły

Do przeczytania w lub do pobrania w formacie pdf.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108


Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.