Ustawa o odpadach 2019 – czy jest nam potrzebna?

Nowelizacje pewnych ustaw związanych z ochroną środowiska mogą napawać lekkim niepokojem przedsiębiorców, zwłaszcza tych, których firmy nie są wielkiego rozmiaru. Wszystkie te zmiany mają jednak na celu podkreślenie ważności działań i wymożenie na obywatelach większej odpowiedzialności za świat, który nas otacza.

zdjęcie - (the_title())


Ustawa o odpadach 2019 - czy jest nam potrzebna?

Nowelizacje pewnych ustaw związanych z ochroną środowiska mogą napawać lekkim niepokojem przedsiębiorców, zwłaszcza tych, których firmy nie są wielkiego rozmiaru. Wszystkie te zmiany mają jednak na celu podkreślenie ważności działań i wymożenie na obywatelach większej odpowiedzialności za świat, który nas otacza po to, aby zatrzymać niekorzystne zmiany lub odwrócić w niektórych przypadkach szkody, powstałe już jakiś czas temu.

Ustawa o ochronie środowiska 2019 stara się zwiększyć świadomość obywateli poprzez podpodwiadanie pewnych rozwiązań z punktu prawnego. Zmianie uległo też prawo wodne 2019 - wynikające na skutek pewnych awarii, powodujących ogromne zanieczyszczenia zbiorników wodnych i pewne czynności, które muszą zostać podjęte, aby uniknąć tego typu zdarzeń w przyszłości. Czy aktualizacje te były dobre?

Elementy ochrony środowiska to podstawowe czynniki, dzięki którym możemy odwrócić niekorzystne zmiany. Należy pamiętać, że nie tylko firmy są odpowiedzialne za podejmowanie tych działań, które nie będą czyniły szkody środowisku.

Tak naprawdę, każdy obywatel powinien podejmować działania mające na celu przywrócenie środowiska do pierwotnego stanu. W ostatnim czasie zmianom uległa ustawa o odpadach - która zakłada, że każdy większy przedsiębiorca jest zobowiązany do ewidencjonowania gospodarki odpadami online. Jest to zmiana wychodząca naprzeciw zmieniającemu się obrazowi świata, w którym mamy coraz więcej rzeczy zapisywanych w chmurach, do których dostęp bywa znacznie łatwiejszy.

Ustawa ta jest potrzebna środowiskowi, ze względu na lepszą możliwość monitorowania zachowań firm, jednak w rzeczywistości, jeśli firmy do tej pory postępowały zgodnie z przepisami korzystając z innych sposobów rejestrowania zarządzania odpadami - to też ta ustawa nie będzie miała dla nich aż takiego znaczenia.

Największe znaczenie może mieć dla tych, którzy nie stosowali się do przepisów, ponieważ nieprawidłowości w zarządzaniu odpadami sprawią, że na te firmy mogą zostać nałożone odpowiednio wysokie kary finansowe.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Jak zapewne każdy doskonale się orientuje, w tym roku pojawiła się w ustawodawstwie bardzo ważna nowelizacja ustawy o odpadach. Co dokładniej się z nią wiąże? Jakie obowiązki spadną teraz na przedsiębiorców i na firmy? O tym wszystkim powiemy pokrótce poniżej…
Ochrona środowiska to rzecz zdecydowanie bardzo istotna dla każdej firmy i to naprawdę z wielu powodów. Jak dokładniej wyglądają takie powody? Jak firmy mogą chronić środowisko?
Ustawa o odpadach jest dość istotną ustawą dla każdej firmy. Kiedy dokładnie nowe przepisy wejdą w życie? Od kiedy ich przestrzeganie będzie już normalnie egzekwowane? Z czym trzeba się tutaj na pewno liczyć?
Ustawa o ochronie środowiska obowiązuje każdego z nas – bez wyjątku. Warto podkreślić, że określona jest w niej także dokładnie kwestia wycinki drzew. Czy taka wycinka drzew musi być gdziekolwiek zgłaszana? Jak to w zasadzie dokładniej wygląda? Czy z prywatnej posesji można wyciąć cokolwiek?
Prawo wodne to dość skomplikowane prawo w ustawodawstwie polskim. Na czym dokładniej ono polega? Kogo w zasadzie obowiązuje? Jak wygląda egzekwowanie prawa wodnego? Na te pytania odpowiemy pokrótce poniżej.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Telefon
Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

Miejsce

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Mapa
Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza
kontakt

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

firma szkoleniowa

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.