Użytkowanie wieczyste. Co to takiego?

Wieczyste użytkowanie jest pojęciem znanym od lat 70 XX wieku. Wtedy to po raz pierwszy powstała regulacja prawna dotycząca tegoż terminu. Co on jednak oznacza i jakiego aspektu dotyczy ?

zdjęcie - (the_title())


Użytkowanie wieczyste. Co to takiego?

Wieczyste użytkowanie jest pojęciem znanym od lat 70 XX wieku. Wtedy to po raz pierwszy powstała regulacja prawna dotycząca tegoż terminu. Co on jednak oznacza i jakiego aspektu dotyczy ?

Dotyczy on nieruchomości należących do Skarbu Państwa. Powiedzieć można że jest to plan używania tej że nieruchomości.

Treść ustawy to regulującej mówi że osoba może użytkować daną nieruchomość lub obszar bez udziału osób trzecich, co oznacza że tylko ona ma prawa użycia a umowa jaką zawiera z państwem ma formę aktu notarialnego.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Całokształt przepisów związanych z najmem i zarządzaniem nieruchomościami zawarty w szkoleniu manager ds.najmu i zarządzania nieruchomościami. Serdecznie zapraszamy.

Uczestników tego szkolenia interesują się  również:

Należy dodać, w przypadku nabycia użytkowania wieczystego gruntu, na którym postawiona jest nieruchomość, użytkownik ma do niej pełne upoważnienie z mocy prawa. Użytkowanie wieczyste jest jednak ograniczone czasem. maksymalnie może to być 99 lat.

Ponadto istnieje możliwość przedłużenia tego okresu o 40 do 99 lat. Aby to zrobić wystarczy 5 lat przed upływem okresu podanego w umowie zgłosić się do odpowiedniego urzędu. Użytkowanie takie wiąże się jednak z koniecznością zapłaty pewnych kwot.

Do dnia zawarcia umowy w formie notarialnej, przyszły użytkownik będzie musiał uiścić tzw. opłatę jednorazową. Jej wartość najczęściej waha się w granicach 15% - 25% wartości nieruchomości.

Ponadto użytkownik będzie corocznie ponosił opłaty w zależności od przeznaczenia gruntu :

  • 0, 3 % wartości od nieruchomości, którą przeznaczono na cele związane z obronnością, pod budowę obiektów sakralnych albo na działalność charytatywną;
  • 1 % od wartości nieruchomości oddanej na cele rolne, mieszkaniowe albo działalność sportową;
  • 2 % od wartości nieruchomości dedykowanej pod działalność turystyczną;
  • 3 % od wartości nieruchomości od pozostałych nieruchomości gruntowych.


Użytkowanie wieczyste różni się od prawa własności zaledwie kilkoma szczegółami. Przede wszystkim jest ono ograniczone czasowo i to nie podlega dyskusji. Ponadto corocznie ponosimy koszty posiadania tej że nieruchomości. Jest ona korzystna raczej tylko dla osób które nie są w stanie zapłacić jednorazowo kosztów zakupu takiej nieruchomości.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Szkolenia budownictwo i nieruchomości. Profesjonalni trenerzy. Nowe tematy. Służebność przesyłu, Wycena nieruchomości, Prawo budowlane, Zaszłości inwestycyjne. Zobacz:

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Jak zapewne każdy doskonale się orientuje, w tym roku pojawiła się w ustawodawstwie bardzo ważna nowelizacja ustawy o odpadach. Co dokładniej się z nią wiąże? Jakie obowiązki spadną teraz na przedsiębiorców i na firmy? O tym wszystkim powiemy pokrótce poniżej…
Ochrona środowiska to rzecz zdecydowanie bardzo istotna dla każdej firmy i to naprawdę z wielu powodów. Jak dokładniej wyglądają takie powody? Jak firmy mogą chronić środowisko?
Ustawa o odpadach jest dość istotną ustawą dla każdej firmy. Kiedy dokładnie nowe przepisy wejdą w życie? Od kiedy ich przestrzeganie będzie już normalnie egzekwowane? Z czym trzeba się tutaj na pewno liczyć?
Ustawa o ochronie środowiska obowiązuje każdego z nas – bez wyjątku. Warto podkreślić, że określona jest w niej także dokładnie kwestia wycinki drzew. Czy taka wycinka drzew musi być gdziekolwiek zgłaszana? Jak to w zasadzie dokładniej wygląda? Czy z prywatnej posesji można wyciąć cokolwiek?
Prawo wodne to dość skomplikowane prawo w ustawodawstwie polskim. Na czym dokładniej ono polega? Kogo w zasadzie obowiązuje? Jak wygląda egzekwowanie prawa wodnego? Na te pytania odpowiemy pokrótce poniżej.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Telefon
Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

Miejsce

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Mapa
Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza
kontakt

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

firma szkoleniowa

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.