Zatrudnianie cudzoziemców – przepisy i szkolenia

Polski rynek pracy z roku na rok staje się coraz bardziej chłonny. Nieustannie rośnie zapotrzebowanie na nowych pracowników w różnych dziedzinach. Jednocześnie brak siły roboczej staje się coraz większym problemem wielu firm na rynku. Doszło zatem do odwrócenia sytuacji, bowiem przez długi czas uważaliśmy za oczywiste to, że największą trudnością polskiego rynku pracy jest bezrobocie. Tymczasem niektóre przedsiębiorstwa na rynku stale poszukują osób chętnych do podjęcia u nich pracy.

Gamma - Zatrudnianie cudzoziemców - przepisy i szkolenia

 
Zatrudnianie cudzoziemców - przepisy i szkolenia

Polski rynek pracy z roku na rok staje się coraz bardziej chłonny. Nieustannie rośnie zapotrzebowanie na nowych pracowników w różnych dziedzinach. Jednocześnie brak siły roboczej staje się coraz większym problemem wielu firm na rynku. Doszło zatem do odwrócenia sytuacji, bowiem przez długi czas uważaliśmy za oczywiste to, że największą trudnością polskiego rynku pracy jest bezrobocie. Tymczasem niektóre przedsiębiorstwa na rynku stale poszukują osób chętnych do podjęcia u nich pracy.

Istnieje oczywiście kilka powodów takiego stanu rzeczy. Przede wszystkim, mimo coraz większych możliwości w szukaniu pracy, warunki w Polsce wciąż są gorsze od tych w Europie Zachodniej. Z tego powodu wielu ludzi nadal decyduje się raczej na emigrację zarobkową, niż na szukanie pracy na miejscu. Ponadto, nasze społeczeństwo - podobnie jak większość Europy - znacznie się starzeje. Ludzi młodych i zdolnych do pracy w stosunku do osób starszych jest coraz mniej. Zapotrzebowanie na pracowników jest jednocześnie bardzo wysokie.

Z tego powodu wiele przedsiębiorstw szuka alternatywy w postaci zatrudniania obcokrajowców. Pomimo tego, że Polska nadal nie należy do najlepiej rozwiniętych państw Europy, to jednak poziom życia w niej jest na tyle wysoki, aby była ona celem emigracji zarobkowej ludzi z wielu państw. Otwiera to przed polskimi firmami ogromne możliwości. Do Polski każdego roku przybywa wielu imigrantów szukających tutaj zatrudnienia. Warunki panujące w Polsce są często dla nich o wiele wyższe niż w ich krajach pochodzenia, co sprawia, że o wiele chętniej niż sami Polacy podejmują się oni tutaj pracy. Do Polski przybywa wiele osób posiadających wysokie kwalifikacje, które świetnie sprawdzą się w różnych firmach.

Aby zacząć zatrudniać u siebie takie osoby, warto najpierw zapoznać się z przepisami prawnymi dotyczącymi tej kwestii. Bardzo pomocne może być szkolenie zatrudnianie cudzoziemców. Trzeba bowiem wiedzieć, że pod względem prawnym może to wyglądać nieco inaczej, niż w przypadku zatrudniania Polaków. Wszystko zależy głównie od statusu danej osoby. Jeśli ktoś posiada w Polsce obywatelstwo, to oczywiście zatrudnia się go na standardowych warunkach. W innych przypadkach procedury mogą już bardziej się od siebie różnić. Istotne jest również miejsce pochodzenia danego cudzoziemca. Osoby z krajów Unii Europejskiej mogą być zatrudniane na przykład na innych warunkach, niż mieszkańcy państw azjatyckich.

Szkolenie zatrudnianie cudzoziemców w Polsce to doskonała inwestycja, która zapewni znacznie sprawniejszy przebieg tego procesu. Uczestnicy mogą się tu przede wszystkim dowiedzieć, gdzie szukać takich pracowników i na co zwracać szczególną uwagę przy wybieraniu kandydatów. W Polsce działają rzecz jasna profesjonalne agencje, które zajmują się pozyskiwaniem takich pracowników. Jak zawsze jednak, współpraca z agencją musi wiązać się z o wiele wyższymi kosztami. Czasami zatem bardziej opłaca się szukanie ofert na własną rękę.

Zatrudnienie cudzoziemca niesie ze sobą wielkie korzyści, ale stanowi również wyzwanie na różnych polach. Bardzo często problemem jest bariera językowa. Wielu ludzi przyjeżdżających do Polski w poszukiwaniu pracy nie posługuje się biegle językiem polskim, co rzecz jasna stanowi poważną przeszkodę we współpracy z taką osobą. Dodatkowo sam fakt znalezienia się nagle w obcym kraju sprawia, że cudzoziemiec w pracy z początku może mieć pewne problemy z wykonywaniem różnych obowiązków. Istnieją jednak sposoby na pokonanie tych przeszkód i szybkie przejście do pełnej, niezakłóconej niczym współpracy.

Szkolenia zamknięte z zakresu zatrudniania w firmie cudzoziemców dostarczają zatem bardzo cennej wiedzy. Oczywiście, cudzoziemcy nie potrzebują w pracy żadnego wyjątkowego traktowania, bowiem są to ludzie, którzy dobrze potrafią wykonywać swoje obowiązki. Niemniej jednak szkolenia dostarczają przydatnych informacji, dzięki którym cały ten proces stanie się o wiele łatwiejszy. Sama wiedza na temat prawnych aspektów zatrudniania takich osób jest niezwykle istotna.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Jak zapewne każdy doskonale się orientuje, w tym roku pojawiła się w ustawodawstwie bardzo ważna nowelizacja ustawy o odpadach. Co dokładniej się z nią wiąże? Jakie obowiązki spadną teraz na przedsiębiorców i na firmy? O tym wszystkim powiemy pokrótce poniżej…
Ochrona środowiska to rzecz zdecydowanie bardzo istotna dla każdej firmy i to naprawdę z wielu powodów. Jak dokładniej wyglądają takie powody? Jak firmy mogą chronić środowisko?
Ustawa o odpadach jest dość istotną ustawą dla każdej firmy. Kiedy dokładnie nowe przepisy wejdą w życie? Od kiedy ich przestrzeganie będzie już normalnie egzekwowane? Z czym trzeba się tutaj na pewno liczyć?
Ustawa o ochronie środowiska obowiązuje każdego z nas – bez wyjątku. Warto podkreślić, że określona jest w niej także dokładnie kwestia wycinki drzew. Czy taka wycinka drzew musi być gdziekolwiek zgłaszana? Jak to w zasadzie dokładniej wygląda? Czy z prywatnej posesji można wyciąć cokolwiek?
Prawo wodne to dość skomplikowane prawo w ustawodawstwie polskim. Na czym dokładniej ono polega? Kogo w zasadzie obowiązuje? Jak wygląda egzekwowanie prawa wodnego? Na te pytania odpowiemy pokrótce poniżej.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Telefon
Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

Miejsce

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Mapa
Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza
kontakt

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

firma szkoleniowa

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.