3 rzeczy, które utrudniają komunikację interpersonalną

Z komunikacją interpersonalną mamy do czynienia każdego dnia – rozmawiamy, sygnalizujemy swoje chęci i potrzeby, rozwiązujemy problemy i utrzymujemy relacje towarzyskie. Jednak zdarza się, że skuteczna komunikacja między dwójką osób może być utrudniona, czasem nawet niemożliwa. Wynika to zarówno z czynników zewnętrznych, czyli całego otoczenia, jak i z postawy nadawcy i odbiorcy. Oto 3 rzeczy, które utrudniają komunikację interpersonalną i kilka porad jak z nimi walczyć.

   
  Z komunikacją interpersonalną mamy do czynienia każdego dnia - rozmawiamy, sygnalizujemy swoje chęci i potrzeby, rozwiązujemy problemy i utrzymujemy relacje towarzyskie. Jednak zdarza się, że skuteczna komunikacja między dwójką osób może być utrudniona, czasem nawet niemożliwa. Wynika to zarówno z czynników zewnętrznych, czyli całego otoczenia, jak i z postawy nadawcy i odbiorcy. Oto 3 rzeczy, które utrudniają komunikację interpersonalną i kilka porad jak z nimi walczyć.

  1. Otoczenie zewnętrze. To oczywiście najbardziej oczywiste utrudnienie w komunikacji. Całe nasze otoczenie wydaje dźwięki, które mogą nie tylko zagłuszać słowa rozmówców, ale również ich dekoncentrować. Jeśli organizujemy ważną rozmowę biznesową, warto wybrać miejsce, które stworzy odpowiednie i komfortowe warunki do komunikacji.
   

  ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

  Jak zarządzać swoim stresem w pracy? Jak rozwiązywać konflikty i asertywnie komunikować się w życiu prywatnym i zawodowym? Czy trening pewności siebie zmieni Twoje życie? Zobacz nasze szkolenia z rozwoju osobistego np: szkolenia z komunikacji interpersonalnej, szkolenie z negocjacji.

  2. Zamknięta i lekceważąca postawa. Każdy z nas przynajmniej raz doświadczył sytuacji, w której próba komunikacji została przerwana przez lekceważącą i zamkniętą postawę naszego rozmówcy. Brak zainteresowania i zaangażowania widać od razu. Z drugiej jednak strony musimy pamiętać, że nie zawsze to, co widzimy jest prawdą. Niektórzy ludzie po prostu mają pewne nawyki, które wcale nie znaczą tego, że nasz ignorują. To ważne, by mieć to na uwadze podczas rozmowy.

  3. Brak wiedzy. To jeden z głównych ograniczników, który może całkowicie uniemożliwić komunikację między dwoma osobami. Możemy wyróżnić skrajny przypadek, jakim jest nieznajomość języka, ale brak znajomości słownictwa specjalistycznego i branżowego czy slangu organizacyjnego może znacznie utrudnić nam życie.

  Jest jednak na to rada! Większość ludzi z natury jest uprzejma, szczególnie jeśli ma odnieść z tego korzyści - a dojście do porozumienia jest właśnie korzyścią rozmowy. Warto pytać, zainteresować się tematem i upewnić co do znaczenia pewnych słów, a z pewnością nasz rozmówca wykaże zrozumienie.

  Jeśli chodzi o komunikację interpersonalną warsztaty mogą przydać się każdemu, kto ma kontakt z ludźmi i z różnymi przeszkodami komunikacyjnymi spotyka się na co dzień. Pozwala to wypracować odpowiednie podejście i postawy, które ułatwią nam życie i kontakty międzyludzkie, ale również umożliwią naszemu rozmówcy skuteczniejszą i bardziej komfortową rozmowę.

  ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

  z tej strefy wiedzy

  Project management (czyli zarządzanie projektami) to szereg czynności mających na celu zrealizowanie wszystkich związanych z danym projektem założeń. Zajmują się nim osoby wchodzące w skład specjalnych zespołów projektowych, a ich praca stanowi podstawę działalności wielu przedsiębiorstw.
  AGILE to coraz popularniejsze w każdej większej (i mniejszej) firmie pojęcie związane z realizacją projektów biznesowych. Z pewnością każda osoba zatrudniona w takim miejscu choć raz się z nim spotkała.
  Nawet zespół złożony z doskonale wykształconych i kompetentnych pracowników nie będzie w stanie sprawnie realizować swoich zadań, jeśli zabraknie w nim odpowiedniego kierownictwa. Zawsze niezbędna jest osoba nadzorująca wszystkie czynności wykonywane przez pracowników.
  Aby proces produkcyjny w zakładzie przemysłowym mógł przebiegać sprawnie, potrzebna jest przynajmniej jedna kompetentna osoba kontrolująca prawidłowe wykonywanie wszystkich prac. Zadanie to spoczywa na barkach mistrza zakładu produkcyjnego.
  Profesjonalny zakład przemysłowy przypomina żywy organizm. Cały proces produkcji składa się z wielu etapów, które z kolei powiązane są z konkretnymi częściami zakładu oraz maszynami. Jeśli na którymkolwiek z tym etapów pojawią się opóźnienia lub błędy, zawsze ucierpi na tym cały proces.

  strefy wiedzy

  WikiGamma
  WikiGamma

  Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

  Gamma Q&A
  Gamma Q&A

  Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

  Artykuły eksperckie
  Artykuły eksperckie

  Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

  Video
  Video

  WikiGamma w formacie video.

  Recenzje książek
  Recenzje, Stanowiska pracy

  Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

  Artykuły
  Artykuły, Artykuły cd., Prawo

  Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

  Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

  Telefon
  Zadzwoń do nas:

  tel.:505 273 550,

  Miejsce

  ul. Farysa 64
  01-971 Warszawa

  Mapa
  Znajdź nas na mapie

  Zobacz mapę

  lub użyj formularza
  kontakt

  ul. Farysa 64
  01-971 Warszawa
  NIP: 113-26-90-108

  firma szkoleniowa

  Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
  © Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
  Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.