Ćwiczenia na komunikację interpersonalną

Komunikacja interpersonalna jest bardzo ważną częścią naszego życia. W końcu komunikujemy się codziennie: z krewnymi i przyjaciółmi, współpracownikami i klientami, z obcymi ludźmi na ulicy. Rozwinięte umiejętności komunikacyjne szczególnie ważne są w pracy: jeśli mamy do czynienia z innymi ludźmi w zespole, brak tych zdolności mógłby skutkować nieporozumieniami i wynikającymi z nimi konfliktami, a sama praca mogłaby stać się mniej efektywna i wydajna. Istnieje jednak kilka ćwiczeń grupowych, dzięki którym cały zespół nawiąże głębsze relacje, a komunikacja stanie się zdecydowanie łatwiejsza.

19 sierpnia 2018
zdjęcie - Ćwiczenia na komunikację interpersonalną


Komunikacja interpersonalna
jest bardzo ważną częścią naszego życia. W końcu komunikujemy się codziennie: z krewnymi i przyjaciółmi, współpracownikami i klientami, z obcymi ludźmi na ulicy.

Rozwinięte umiejętności komunikacyjne szczególnie ważne są w pracy: jeśli mamy do czynienia z innymi ludźmi w zespole, brak tych zdolności mógłby skutkować nieporozumieniami i wynikającymi z nimi konfliktami, a sama praca mogłaby stać się mniej efektywna i wydajna. Istnieje jednak kilka ćwiczeń grupowych, dzięki którym cały zespół nawiąże głębsze relacje, a komunikacja stanie się zdecydowanie łatwiejsza.

1. Symulacja rozmowy w parach. Każda osoba dostaje wytyczne na temat własnej postaci: płeć, wiek, zawód, doświadczenia życiowe. Następnie ma zacząć rozmowę z drugą osobą, która potoczy się w naturalnej kolejności z powodu nieznajomości cech drugiej osoby. Symulacja pozwala na przeprowadzenie niezobowiązującej rozmowy, przede wszystkim uczy tego, jak można taki kontakt nawiązać.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Co trzeba zrobić żeby bardziej wierzyć w swoje siły i kompetencje? Jak pozbyć się tremy? Jak być bardziej kreatywnym i innowacyjnym? Jak być wielozadaniowym? Zapraszamy do naszego działu szkoleń z efektywności osobistej np: szkolenie zarządzanie stresem, szkolenie komunikacja interpersonalna, szkolenie asertywność. Zapraszamy serdecznie do działu szkolenia sprzedażowe

2. Przedstawienie partnera. To ćwiczenie, które również odbywa się w parach, a jego zadaniem jest przede wszystkich zmusić uczestników do aktywnego słuchania. Każda osoba ma opowiedzieć swojemu partnerowi o sobie (ok. 5 min), który następnie ma za zadanie jak najdokładniej przedstawić drugą osobę. To ćwiczenie sprawia, że uczestnicy uczą się zainteresowania i skupienia podczas rozmowy.

3. Kalambury. Ta bardzo popularna gra, jeśli tylko zostanie odpowiednio przeprowadzona, może być doskonałym ćwiczeniem, które pokazuje w jaki sposób działa mowa niewerbalna. Uczestnicy mogą pokazywać np. uczucia (takie jak miłość, złość, wstyd) lub konkretne sytuacje (spóźnienie się na pociąg).

W samej zabawie nie chodzi o doprecyzowanie odpowiedzi, co jest główną różnicą między tym ćwiczeniem a tradycyjnymi kalamburami, lecz dojście do sensu i odczytanie ruchów i emocji, które pokazuje nam druga osoba.

Ćwiczeń, które mogą być wykorzystywane w celu rozwinięcia zdolności komunikacyjnych jest bardzo wiele. Ćwiczenia na komunikację interpersonalną nie tylko sprawiają, że uczestnicy tego typu kursów mogą posiąść praktyczne zdolności, ale to również doskonała zabawa dla wszystkich członków zespołu.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

21 kwietnia 2020
Project management (czyli zarządzanie projektami) to szereg czynności mających na celu zrealizowanie wszystkich związanych z danym projektem założeń. Zajmują się nim osoby wchodzące w skład specjalnych zespołów projektowych, a ich praca stanowi podstawę działalności wielu przedsiębiorstw.
21 kwietnia 2020
AGILE to coraz popularniejsze w każdej większej (i mniejszej) firmie pojęcie związane z realizacją projektów biznesowych. Z pewnością każda osoba zatrudniona w takim miejscu choć raz się z nim spotkała.
20 kwietnia 2020
Nawet zespół złożony z doskonale wykształconych i kompetentnych pracowników nie będzie w stanie sprawnie realizować swoich zadań, jeśli zabraknie w nim odpowiedniego kierownictwa. Zawsze niezbędna jest osoba nadzorująca wszystkie czynności wykonywane przez pracowników.
20 kwietnia 2020
Aby proces produkcyjny w zakładzie przemysłowym mógł przebiegać sprawnie, potrzebna jest przynajmniej jedna kompetentna osoba kontrolująca prawidłowe wykonywanie wszystkich prac. Zadanie to spoczywa na barkach mistrza zakładu produkcyjnego.
20 kwietnia 2020
Profesjonalny zakład przemysłowy przypomina żywy organizm. Cały proces produkcji składa się z wielu etapów, które z kolei powiązane są z konkretnymi częściami zakładu oraz maszynami. Jeśli na którymkolwiek z tym etapów pojawią się opóźnienia lub błędy, zawsze ucierpi na tym cały proces.
Gamma - newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z nowymi treściami wikiGammy. Zapisz się do naszego newslettera.

Zapraszamy do naszej

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Wideo
Wideo

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać

TWOJE POTRZEBY

Zadzwoń do nas:

tel.: 505 273 550,E-mail:
biuro@projektgamma.pl

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Znajdź nas na mapie

Zobacz mapęlub użyj formularza

Kontakt
biuro@projektgamma.pl
tel.: 505 273 550


ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108


Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.