Badanie efektywności szkoleń – czy zawsze jest konieczne?

Nie da się ukryć, że prowadzenie własnej firmy nie należy do najłatwiejszych zadań. Nadal jednak wiele osób decyduje się otworzyć własny biznes. Nietrudno zauważyć, że większość osób, decydujących się na prowadzenie własnej działalności, liczy na intratne zyski. Praca na etacie nierzadko nie daje nam bowiem pieniędzy, które chcielibyśmy mieć.

zdjęcie - (the_title())

 
Badanie efektywności szkoleń - czy zawsze jest konieczne?

Nie da się ukryć, że prowadzenie własnej firmy nie należy do najłatwiejszych zadań. Nadal jednak wiele osób decyduje się otworzyć własny biznes. Nietrudno zauważyć, że większość osób, decydujących się na prowadzenie własnej działalności, liczy na intratne zyski. Praca na etacie nierzadko nie daje nam bowiem pieniędzy, które chcielibyśmy mieć. Ponadto pracując na etacie często brakuje nam perspektyw rozwojowych. Własna firma wydaje się więc być świetnym pomysłem. Nie da się jednak ukryć, że ciężko jest prowadzić własną firmę bez pomysłu. Aby zdobyć konkurencyjną pozycję na rynku, należy koniecznie zadbać o odpowiednią promocję dóbr oraz usług przez firmę oferowanych.

Należy zauważyć, że właściwa promocja towarów oraz usług oferowanych przez naszą firmę jeszcze nie gwarantuje nam osiągnięcia sukcesu. Ważne jest również to, aby produkty oraz usługi były rzeczywiście dobrej jakości. Jeżeli bowiem reklama będzie dobra, ale produkt niskiej jakości, klient nie skorzysta z usług naszej firmy ponownie. Za jakość produktu lub usługi w znaczącej mierze odpowiada zespół pracowników. Dlatego należy umiejętnie dobierać kadrę pracowniczą. Oczywiście najlepiej byłoby, gdyby nasi pracownicy posiadali odpowiednie kwalifikacje oraz doświadczenie zawodowe. Jak powszechnie jednak wiadomo, z doświadczeniem różnie bywa. Jeżeli zatem dana osoba posiada zapał do pracy i wykształcenie, warto dać jej szansę. Koniecznie należy jednak zwracać uwagę na to czy dany pracownik posiada gotowość do stałego podnoszenia swoich kwalifikacji. Na każdym stanowisku trzeba stale podnosić swoje kwalifikacje, a pomocne w tym są rozmaite szkolenia. Szkolenia powinny być organizowane systematycznie. Prowadzić powinna je wykwalifikowana oraz doświadczona firma szkoleniowa. Efektywność szkoleń w znaczącym stopniu zależy bowiem od fachowości osoby, która je poprowadzi. Nie da się ukryć, że szkolenia sporo kosztują.

Każdy właściciel firmy chciałby zatem, aby przynosiły one skutki. Wiele zależy od wspomnianej już gotowości pracownika do podnoszenia swoich kwalifikacji. Nie bez znaczenia jest również fachowość szkoleniowca, co również zostało już wskazane. Należy zaznaczyć, że należy na bieżąco badać skuteczność szkoleń. Ewaluacja szkolenia jest niezwykle pomocnym narzędziem, pozwalającym nam ocenić, czy nasi pracownicy rzeczywiście wynieśli ze szkolenia potrzebną wiedzę oraz umiejętności. Nie można jednak pokusić się o jednoznaczną odpowiedz na pytanie czy ewaluacja szkolenie to narzędzie, z którego musimy bezwzględnie korzystać. Jeżeli bowiem mamy do danej firmy szkoleniowej zaufanie, bo organizowała ona w naszej firmie szkolenia na wysokim poziomie, badanie efektywności każdego szkolenia może być stratą czasu. Poza tym, jeżeli widzimy, że pracownicy po danym szkoleniu są zadowoleni, a w dłuższej perspektywie lepiej radzą sobie ze swoimi obowiązkami, nie ma po co badać efektywności szkolenia. Widzimy bowiem czarno na białym, że szkolenie odniosło pożądany skutek. Czasami jednak warto sprawdzić, czy szkolenia są wysokiej jakości.

Żadna firma nie chce bowiem wyrzucać pieniędzy w błoto. Nie bójmy się więc sprawdzać czy szkolenie było skuteczne, jeżeli mamy jakiekolwiek wątpliwości. Ewaluacja wewnętrzna szkolenia może przebiegać na wiele sposobów. Zawsze przydaje się rozmowa z pracownikami. To oni bowiem uczestniczą w organizowanych przez firmę szkoleniach. Oni więc najlepiej mogą wypowiedzieć się o przeprowadzonym szkoleniu. Nie da się ukryć, że ich opinia jest niezwykle pożądana. Podsumowując wyżej zebrane rozważania, można z całą pewnością dojść do wniosku, że szkolenia są niezwykle potrzebne każdemu pracownikowi, bez względu na wykonywany zawód. Pracownicy, którzy posiadają gotowość do stałego podnoszenia swoich kwalifikacji są najbardziej skuteczni.

Najwięcej wynoszą również ze szkoleń organizowanych przez firmę. Warto zadbać jednak o to, by szkolenia były jak najlepszej jakości. Mierniki efektywności szkoleń z całą pewnością pomogą nam sprawdzić, czy dane szkolenie było przeprowadzone we właściwy sposób. Należy jednak zaznaczyć, że ewaluacja szkoleń może czasami nie być konieczna. Jeżeli bowiem widzimy, że pracownicy są zadowoleni ze szkolenia, a jakość ich pracy poprawiła się, nie musimy za każdym razem oceniać tego, czy szkolenie było efektywne.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Project management (czyli zarządzanie projektami) to szereg czynności mających na celu zrealizowanie wszystkich związanych z danym projektem założeń. Zajmują się nim osoby wchodzące w skład specjalnych zespołów projektowych, a ich praca stanowi podstawę działalności wielu przedsiębiorstw.
AGILE to coraz popularniejsze w każdej większej (i mniejszej) firmie pojęcie związane z realizacją projektów biznesowych. Z pewnością każda osoba zatrudniona w takim miejscu choć raz się z nim spotkała.
Nawet zespół złożony z doskonale wykształconych i kompetentnych pracowników nie będzie w stanie sprawnie realizować swoich zadań, jeśli zabraknie w nim odpowiedniego kierownictwa. Zawsze niezbędna jest osoba nadzorująca wszystkie czynności wykonywane przez pracowników.
Aby proces produkcyjny w zakładzie przemysłowym mógł przebiegać sprawnie, potrzebna jest przynajmniej jedna kompetentna osoba kontrolująca prawidłowe wykonywanie wszystkich prac. Zadanie to spoczywa na barkach mistrza zakładu produkcyjnego.
Profesjonalny zakład przemysłowy przypomina żywy organizm. Cały proces produkcji składa się z wielu etapów, które z kolei powiązane są z konkretnymi częściami zakładu oraz maszynami. Jeśli na którymkolwiek z tym etapów pojawią się opóźnienia lub błędy, zawsze ucierpi na tym cały proces.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Telefon
Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

Miejsce

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Mapa
Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza
kontakt

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

firma szkoleniowa

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.