Co może wpływać na brak zaangażowania pracowników?

Każdemu z nas zależy na tym, by pracować w firmie, która jest przyjazna dla pracownika. Nie da się ukryć, że nie mniej ważne jest odpowiednie wynagrodzenie, które zapewni nam godny poziom życia. Nieprzyjazne środowisko w firmie może jednak sprawić, że nawet najatrakcyjniejsze wynagrodzenie nie przekona nas do tego, aby zostać w niej na dłużej.

Gamma - Co może wpływać na brak zaangażowania pracowników?

 
Co może wpływać na brak zaangażowania pracowników?

Każdemu z nas zależy na tym, by pracować w firmie, która jest przyjazna dla pracownika. Nie da się ukryć, że nie mniej ważne jest odpowiednie wynagrodzenie, które zapewni nam godny poziom życia. Nieprzyjazne środowisko w firmie może jednak sprawić, że nawet najatrakcyjniejsze wynagrodzenie nie przekona nas do tego, aby zostać w niej na dłużej. Brak zaangażowania pracowników znacznie częściej dotyka firmy, których polityka wobec pracowników pozostawia wiele do życzenia.

Jeżeli więc nasza firma boryka się z brakiem zaangażowania pracowników, należy zastanowić się nad tym, w jaki sposób traktujemy pracowników. Kierownicy oraz szefowie zespołów muszą odpowiedzieć sobie na pytanie, czy traktują swoich podwładnych w taki sposób, w jaki sami chcieliby być traktowani. Jeżeli nie, należy rozważyć w jaki sposób można sprawić, że atmosfera w zespole się polepszy. Oprócz nieprzyjaznego środowiska, za brak zaangażowania może odpowiadać rażąco niskie wynagrodzenie. Na szczęście takie sytuacje należą już do rzadkości.

Jeżeli jednak w naszej firmie pracownicy nie otrzymują wystarczającego wynagrodzenia za świadczoną pracę, być może znalezlismy przyczynę braku ich zaangażowania. Kolejną przyczyną braku zaangażowania w zespole pracowniczym może być brak perspektyw. Nie da się bowiem ukryć, że większości pracowników zależy na zdobyciu awansu. Jeżeli nie dostajemy go mimo zaangażowania w pracę, nasza wydajność spada. Budowanie zaangażowania pracowników nie jest zadaniem łatwym.

Oczywiście najważniejsze jest wyeliminowanie przyczyny, która odpowiada za niską jakość pracy świadczonej przez pracowników. Nie zawsze jednak znamy przyczynę braku zaangażowania pracowników. Czasami zaś przyczyn jest kilka. Dobrze by było, gdyby szefowie firm zadbali o to, by osoby zajmujące kierownicze stanowiska w ich firmach mogły wziąć udział w szkoleniach, dzięki którym dowiedzą się jak motywować swoich podwładnych do pracy. Motywowanie pracowników szkolenie przyda się każdemu menedżerowi.

Osoby zajmujące stanowiska kierownicze muszą bowiem zdawać sobie sprawę z tego, że za ich sukces pośrednio odpowiadają sukcesy ich podwładnych. W interesie kierownika leży więc to, aby jego podwładny wykonywał swoją pracę w sposób sumienny. Cechy zaangażowanego pracownika to niewątpliwie punktualność, uczciwość oraz zdolność do poświęceń. Nie da się również ukryć, że bardzo dobrze byłoby, gdyby pracownik był empatyczny, bo dzięki temu będzie służył pomocą swoim kolegom z zespołu, gdy zaistnieje taka potrzeba. Nie da się ukryć, że każdemu pracownikowi przyda się również cecha, jaką jest cierpliwość. Cierpliwi ludzie znacznie częściej bowiem osiągają sukcesy. Budowanie motywacji i zarządzanie zaangażowaniem pracownika to zatem umiejętność przydatna każdemu menedżerowi.

Dzięki szkoleniu poprowadzonemu przez wykwalifikowaną oraz doświadczoną firmę kierownicy zyskują szansę na to, by opanować wspomnianą umiejętność. Szkolenia powinny być systematyczne oraz regularne. Praca z ludzmi wymaga bowiem stałego podnoszenia swoich kwalifikacji i dotyczy to zarówno umiejętności twardych jak i umiejętności miękkich. Podsumowując zebrane wyżej rozważania, z całą pewnością można wskazać, że wśród najczęstszych przyczyn braku zaangażowania wśród pracowników należy wymienić: zbyt niską płacę, brak perspektyw rozwojowych, a także niekorzystną atmosferę w firmie. Nie da się ukryć, że czasami przyczyn jest mniej, a czasami kumulują się one. Warto zaznaczyć, że wyeliminowanie przyczyny wymaga odpowiednich działań.

Osoby zatrudnione na stanowiskach kierowniczych muszą mieć świadomość tego, jak trudnym zadaniem jest odbudowa zaangażowania pracowników. Pomocne mogą być różnego rodzaju szkolenia dla kadr kierowniczych. Dzięki szkoleniom, menedżerowie zyskają szansę poznania czynników, które w znacznym stopniu odpowiadają za zaangażowanie pracowników. Aby szkolenia przyniosły oczekiwany skutek, muszą być przeprowadzane regularnie oraz systematycznie. Dobrze by również było, gdyby prowadziła je osoba doświadczona oraz właściwie wykwalifikowana.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Project management (czyli zarządzanie projektami) to szereg czynności mających na celu zrealizowanie wszystkich związanych z danym projektem założeń. Zajmują się nim osoby wchodzące w skład specjalnych zespołów projektowych, a ich praca stanowi podstawę działalności wielu przedsiębiorstw.
AGILE to coraz popularniejsze w każdej większej (i mniejszej) firmie pojęcie związane z realizacją projektów biznesowych. Z pewnością każda osoba zatrudniona w takim miejscu choć raz się z nim spotkała.
Nawet zespół złożony z doskonale wykształconych i kompetentnych pracowników nie będzie w stanie sprawnie realizować swoich zadań, jeśli zabraknie w nim odpowiedniego kierownictwa. Zawsze niezbędna jest osoba nadzorująca wszystkie czynności wykonywane przez pracowników.
Aby proces produkcyjny w zakładzie przemysłowym mógł przebiegać sprawnie, potrzebna jest przynajmniej jedna kompetentna osoba kontrolująca prawidłowe wykonywanie wszystkich prac. Zadanie to spoczywa na barkach mistrza zakładu produkcyjnego.
Profesjonalny zakład przemysłowy przypomina żywy organizm. Cały proces produkcji składa się z wielu etapów, które z kolei powiązane są z konkretnymi częściami zakładu oraz maszynami. Jeśli na którymkolwiek z tym etapów pojawią się opóźnienia lub błędy, zawsze ucierpi na tym cały proces.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Telefon
Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

Miejsce

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Mapa
Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza
kontakt

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

firma szkoleniowa

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.