Co to jest teambuilding

Pojęcie to jest na tyle rozpowszechnione w świecie korporacji i szeroko rozumianego couchingu, że dla zwykłych zjadaczy chleba stało się niemal mityczne.

Gamma - Co to jest teambuilding

Co to jest teambuilding


Podobnie, jak wiele innych zwrotów pochodzących ze świata globalnych firm także i to obrosło niedomówieniami i wieloma historiami, które nie mają bezpośredniego związku z samym procesem budowania zespołu. Często też jest ono mylone z tym, co powszechnie określa się, jako firmowe imprezy integrujące zespół. Nie jest bowiem tak, że impreza firmowa to dokładnie to samo co teambuilding.

Podstawą dobrze poprowadzonej integracji jest przede wszystkim to, by był on zorganizowany w sposób atrakcyjny dla uczestników. Zabawy outdorowe niezależnie od swojej formy będą miały na celu sprawienie, że dana grupa zacznie współpracować ze sobą w taki sposób, gdzie inercja energii i kreatywności doprowadzi do wytworzenia wartości dodanej w postaci siły całego zespołu.

Zgodnie z hasłem, że całość to coś więcej niż suma części. Do najczęściej wykorzystywanych w tym celu zabaw należą takie, jak pajęczyna z dzwoneczkiem, wielkie narty, którymi trzeba poruszać całą grupą po trawie lub układanie wielkich, trójwymiarowych puzzli.

Choć może się to wydawać niezbyt praktyczne, czy wręcz infantylne to właśnie takie zabawy mają swoje największe znaczenie w teambuildingu. Trzeba jednak pamiętać, że to czy dana zabawa czy zajęcie jest częścią całego procesu wynika z tego, czego uczy dane zajęcie. Podstawowymi celami zajęć teambuildingowych jest przede wszystkim stworzenie atmosfery rywalizacji oraz przekazanie, że tylko praca zespołowa może prowadzić do zwycięstwa.

Co za tym idzie chcąc wykonać dobrze teambuilding wcale nie jest konieczne to, by odbywał się on w szczególnych okolicznościach lub miał wysoki budżet. Nie zmienia to jednak faktu, że musza to być zajęcia, które nie bezpośrednio związane z pracą i nie stanowią nawet wobec niego nawiązania.

Celem bowiem wszystkich takich zabaw jest właśnie to, by pracownicy mogli zrozumieć, jak wielką wagę ma współpraca i wspólne działanie na rzecz osiągnięcia założonego celu.

Jednocześnie trzeba przy tym pamiętać, że integracja nie może odbywać się w sposób nadmiernie poważny i powodujący złą atmosferę. Innymi słowy zabawy i gry muszą być wesołe i pobudzające pozytywne emocje. Jest to najlepsza droga do stworzenia naprawdę świetnie rozumiejącego się zespołu.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Project management (czyli zarządzanie projektami) to szereg czynności mających na celu zrealizowanie wszystkich związanych z danym projektem założeń. Zajmują się nim osoby wchodzące w skład specjalnych zespołów projektowych, a ich praca stanowi podstawę działalności wielu przedsiębiorstw.
AGILE to coraz popularniejsze w każdej większej (i mniejszej) firmie pojęcie związane z realizacją projektów biznesowych. Z pewnością każda osoba zatrudniona w takim miejscu choć raz się z nim spotkała.
Nawet zespół złożony z doskonale wykształconych i kompetentnych pracowników nie będzie w stanie sprawnie realizować swoich zadań, jeśli zabraknie w nim odpowiedniego kierownictwa. Zawsze niezbędna jest osoba nadzorująca wszystkie czynności wykonywane przez pracowników.
Aby proces produkcyjny w zakładzie przemysłowym mógł przebiegać sprawnie, potrzebna jest przynajmniej jedna kompetentna osoba kontrolująca prawidłowe wykonywanie wszystkich prac. Zadanie to spoczywa na barkach mistrza zakładu produkcyjnego.
Profesjonalny zakład przemysłowy przypomina żywy organizm. Cały proces produkcji składa się z wielu etapów, które z kolei powiązane są z konkretnymi częściami zakładu oraz maszynami. Jeśli na którymkolwiek z tym etapów pojawią się opóźnienia lub błędy, zawsze ucierpi na tym cały proces.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Telefon
Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

Miejsce

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Mapa
Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza
kontakt

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

firma szkoleniowa

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.