Dlaczego pracownicy odchodzą z firmy

Powodów odejścia pracowników z miejsca och pracy jest naprawdę całe mnóstwo. Oto lista kilku najczęstszych przyczyn rezygnacji z pracy, nawet jeżeli dany pracownik w jednym miejscu zatrudniony był prze wiele lat.

Gamma - Dlaczego pracownicy odchodzą z firmy

   

  Powodów odejścia pracowników z miejsca och pracy jest naprawdę całe mnóstwo. Oto lista kilku najczęstszych przyczyn rezygnacji z pracy, nawet jeżeli dany pracownik w jednym miejscu zatrudniony był prze wiele lat.

  1. Wynagrodzenie. Jak się okazuje to najczęstszy powód dla którego pracownicy zaczynają poszukiwania zupełnie innego niż dotychczas miejsca zatrudnienia. Wzrost wynagrodzeń to niestety w większości przypadków tylko pusta statystyka, bowiem nawet około połowy pracujących osób pracuje za najniższą możliwą stawkę, a niekiedy nawet nieco poniżej niej ( co nie jest zgodne z obowiązującymi przepisami prawa). Dlatego każdy szef chcący zatrzymać pracownika powinien podnieść stawki do zadowalających, ale adekwatnych do pełnionego stanowiska.
  2. Bark pochwał. Duża część pracowników deklaruje, że odeszła z poprzedniego miejsca pracy, gdyż byli tam niedoceniani i nie słyszeli pochwał nawet za wybitne osiągnięcia dla interesów firmy, której reprezentantami byli. Nie zawsze chodzi tu o uznanie finansowe. Czasem zdarza się, że podziw i uznanie szefa warte są więcej niż uznaniowa premia.
  3. Niestabilność firmy. Bark pewnej pozycji na rynku czy niestabilna sytuacja finansowa w bardzo dużym stopniu przyczyniają się do tego, że jej pracownicy zaczynają poszukiwania innego zajęcia, w którym będą mieli jasną sytuację, w jakiej aktualnie przedsiębiorstwo się znajduje. Pracownik potrzebuje stabilizacji, strach o to, czy jutro będzie miał pracę czy nie, nie służy jego efektywności w wykonywanych zajęciach.
  4. Bark przestrzegania czasu pracy. Dość często zdarza się, że pracownik przesiaduje w pracy więcej niż wynika to z ustaleń Kodeksu Pracy, dodatkowo nie otrzymując za to wynagrodzenia w odpowiedniej wysokości. Taka sytuacja powoduje, że zaczyna on rozglądać się za innym, bardziej uczciwym względem pracownika pracodawcą.
  5. Zła atmosfera w pracy. To jeden z czynników powodujących odejście z pracy dla części osób. Jednakże wiele osób deklaruje, że uznanie szefa i godne zarobki są w stanie przekonać ich do pozostania, pomimo nawet niechęci współpracowników.

  ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

  Jak rozpoznawać potrzeby pracowników i skutecznie ich motywować? Zapraszamy HR i liderów na szkolenia HR. Zobacz też: szkolenie zarządzanie ludźmi, szkolenia managerskie.

  ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

  z tej strefy wiedzy

  Project management (czyli zarządzanie projektami) to szereg czynności mających na celu zrealizowanie wszystkich związanych z danym projektem założeń. Zajmują się nim osoby wchodzące w skład specjalnych zespołów projektowych, a ich praca stanowi podstawę działalności wielu przedsiębiorstw.
  AGILE to coraz popularniejsze w każdej większej (i mniejszej) firmie pojęcie związane z realizacją projektów biznesowych. Z pewnością każda osoba zatrudniona w takim miejscu choć raz się z nim spotkała.
  Nawet zespół złożony z doskonale wykształconych i kompetentnych pracowników nie będzie w stanie sprawnie realizować swoich zadań, jeśli zabraknie w nim odpowiedniego kierownictwa. Zawsze niezbędna jest osoba nadzorująca wszystkie czynności wykonywane przez pracowników.
  Aby proces produkcyjny w zakładzie przemysłowym mógł przebiegać sprawnie, potrzebna jest przynajmniej jedna kompetentna osoba kontrolująca prawidłowe wykonywanie wszystkich prac. Zadanie to spoczywa na barkach mistrza zakładu produkcyjnego.
  Profesjonalny zakład przemysłowy przypomina żywy organizm. Cały proces produkcji składa się z wielu etapów, które z kolei powiązane są z konkretnymi częściami zakładu oraz maszynami. Jeśli na którymkolwiek z tym etapów pojawią się opóźnienia lub błędy, zawsze ucierpi na tym cały proces.

  strefy wiedzy

  WikiGamma
  WikiGamma

  Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

  Gamma Q&A
  Gamma Q&A

  Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

  Artykuły eksperckie
  Artykuły eksperckie

  Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

  Video
  Video

  WikiGamma w formacie video.

  Recenzje książek
  Recenzje, Stanowiska pracy

  Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

  Artykuły
  Artykuły, Artykuły cd., Prawo

  Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

  Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

  Telefon
  Zadzwoń do nas:

  tel.:505 273 550,

  Miejsce

  ul. Farysa 64
  01-971 Warszawa

  Mapa
  Znajdź nas na mapie

  Zobacz mapę

  lub użyj formularza
  kontakt

  ul. Farysa 64
  01-971 Warszawa
  NIP: 113-26-90-108

  firma szkoleniowa

  Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
  © Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
  Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.